موخوره در میان زنان بسیار شایع است، علت این موضوع چیست؟
** موخوره، عبارت است از خشکى نوک موها و شکستگى و چند شانه شدن سر آن ها که به علت شست و شوى زیاد و دستکارى مو این حال عارض مى شود و معمولاً هرچه بلندتر باشد، امکان وقوع آن بیشتر است.

* بهترین راه پیشگیرى از ریزش مو چیست؟
** مهمترین عاملى که در سلامت موها نقش دارد، حفاظت و بهداشت آن هاست و در این زمینه باید نکات زیرا را کاملاً مورد توجه قرار داد: ۱- از ایجاد فشارهاى بیش از حد به موها باید خوددارى کرد، یعنى شانه کردن شدید و دستکارى سر که به ویژه در میان محصلان و دانشجویان به هنگام درس خواندن دیده مى شود، همه و همه سبب تخریب مو و کنده شدن آن مى شود. پس باید تا آنجا که ممکن است این تحریکات را به کمترین حد ممکن تقلیل داد.
۲- حمام مرتب دست کم سه بار در هفته و نیز استفاده از شامپوى مناسب موى سر.
۳- استفاده نکردن از سنجاق ها و گل سرهایى که سبب کشیدگى پوست سر و کشش موها مى شود؛ چرا که این وسایل ریزش موها را به طور نسبى افزایش مى دهند.
۴- تغذیه مناسب از گوشت، میوه جات و سایر غذاهایى که حاوى ویتامین ها و مواد معدنى لازم براى تقویت موها هستند.

* با مشاهده چه علایمى لازم است فرد به پزشک مراجعه کند؟
** اگر هر فردى نگران ریزش موهاى سر خود است، بهترین روش این است که به مدت چند روز متوالى تعداد موهاى ریخته شده سرش را شمارش کند و در صورتى که در چند مورد به ۷۰-۸۰تا رسید به پزشک مراجعه کند. در غیر این صورت نیازى نیست.

* چه توصیه اى براى کسانى که نگران از دست دادن موهاى خود هستند، دارید؟
** باید دانست از آنجایى که رویش مو در افراد مختلف به صورت متفاوتى متغیر است، پس تعریف ریزش مو هم در افراد مختلف با هم فرق مى کند. مو در عرض ۳ تا ۵ سال رشد مى کند. در عرض چند هفته استراحت مى کند و در مدت سه ماه مى ریزد. از آنجایى که این زمان در هر فردى عدد خاصى است، پس نمى توان اشخاص را با هم مقایسه کرد. بنابراین در صورتى که هریک از ما تا آنجا که ممکن است، به حفظ بهداشت موهاى خود اهمیت بدهیم و از عواملى که به صورت موضعى و مقطعى باعث ریزش مو مى شوند، بپرهیزیم و نیز در صورت مشاهده ریزش غیرطبیعى موها در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنیم، دیگر هیچ جاى نگرانى وجود نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 5 بازدید