بیماری شپش سر:

شپش سر، انگل پوست بدن انسان است یعنی دور از بدن نمی تواند زندگی کند و غذای خود را از بدن انسان تهیه می کند. شپش یک حشره خونخوار است و روزی ۳ـ۲ بار از خون بدن انسان می مکد، حرارت بدن انسان برای زندگی شپش مناسب است گرما و سرمای شدید، شپش را از بین می برد و در رطوبت نمی تواند زندگی کند، به این دلیل در موقع تب و یا در موقعی که انسان در اثر بیماری ، کار، بازی و ورزش عرق می کند شپش از بدن دور می شود. شپش بیشتر در ناحیه عقب سر در قسمت گردن و در پشت گوش زندگی می کند و در آنجا تخم می گذارد. تخم شپش رشک نام دارد و به اندازه یک ارزن است . رنگ آن سفید مایل به کرم است .

رشک هم ، از خون انسان تغذیه می کند. نزدیک پوست ، به انتهای مو می چسبد و به سختی می توان آنرا از مو جدا کرد. رشک بعد از چند روز به شپش تبدیل می شود و می تواند تخم گذاری کند.

افراد آلوده به شپش اغلب خود را می خارانند. و بر اثر خاراندن ، پوست زخم شده و میکروبها وارد آن می شوند و گاهی بر اثر ورود میکروبها به بدن ، انسان به بیماریهای خطرناکی مبتلا می شود که این بیماریها تا کنون سبب مرگ عده زیادی از مردم جهان شده است .

● توصیه های بهداشتی :

ـ حمام کنید و لباسهای زیر خود را زود به زود عوض نمایید.

ـ روزی چند بار موهای خود را شانه کنید و همیشه آنها را تمیز و مرتب نگه دارید.

ـ هرگز از شانه ـ برس ـ کلاه ـ روسری ـ لباس و وسایل خواب دیگران استفاده نکنید.

ـ به یاد داشته باشید در مسافرخانه ها، ملافه و وسایل خواب ممکن است آلوده باشد. از خوابیدن در مسافرخانه های غیر بهداشتی ، خودداری کنید.

ـ در حمام های عمومی هرگز از وسایل حمام مشترک استفاده نکنید. در سلمانی ها نیز از حوله و شانه مشترک استفاده نکنید و مراقب باشید ماشینی که برای اصلاح موی سر شما بکار می رود و قیچی و سایر وسایل شسته شده و ضد عفونی شده باشد.

ـ در خانه ، کلاس ، در ساعات تفریح و ورزش ، در اردوها و گردش های دسته جمعی و در ورزشگاهها و رختکن عمومی ، لباسها را روی هم نریزید. آنها را جدا از یکدیگر و در جای مناسب قرار دهید.

ـ رخت آویزها و چوب لباس های عمومی ممکن است آلوده باشند، بنابراین لباس ، شال و کلاه خود را روی آنها نگذارید.

ـ اگر کسی به رشک و شپش دچار شد باید خود و سایر افراد خانواده اش ، نکات زیر را رعایت کنند.

۱ـ وسایل شخصی مثل شانه ، برس ، لباسها و ملافه ها را با آب داغ و مواد پاک کننده بشوئیم . آنها را در آفتاب پهن کنند. لباسها و ملافه ها را با اطوی داغ اطو کنند.

۲ـ با مراجعه به داروخانه ها یا مراکز بهداشتی ، داروی ضدشپش دریافت کنند و طبق دستور از آن استفاده کنند.

۳ـ بعد از مصرف دارو، موهایشان را خوب بشویند، حوله یا دستمالی با سرکه سفید خیس کرده و به دور موها بپیچند و بعد از نیم ساعت موها را با شانه دندانه ریز یا شانه ای که به دندانه های آن نخ بسته شده ، شانه کرده و مجدداً موها را بشویند.

۴ـ بهتر است موها را کوتاه کنند تا شستشو و درمان آن ساده انجام گیرد.

۵ـ تراشیدن موی سر پسران از اقدامات خوب برای مبارزه با شپش در مناطق آلوده است

/ 2 نظر / 39 بازدید
ناشناس

منم تو مدرسه سرگروه ....بودم برا همین منم سرم شژش وجود داره [وحشتناک][ناراحت][من نبودم]

پرستو

موهای من دچار یه مشکلی شده ک در ناحیه ی گوش ها تا نزدیک وسط سر یه چیزای سفید مثل غلاف تیکه تیکه دور موهامو گرفتن، نزدیک ب قاعده ی مو هم نیستن،،، با ناخن بیرون میان و وقتی یکم فشارشون میدی پودر میشن، ایناچین؟ا