درماتیت سبورئیک بیماری شایع و قابل کنترل پوستی است که با قرمزی و پوسته ریزی و خارش مشخص میشود.شایعترین محل این بیماری سر است ولی گاهی اطراف بینی,ابروها, پلک و پشت گوشها را درگیر میکند.
شوره سر یا سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه می‌باشد. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می‌باشد. درماتیت شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که باتولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.
روشهای درمان متنوعی دارد که بر اساس علت رایج میتوان از آن استفاده کرد. شامپوهای ضد قارچی از جمله سلنیم سولفید - زینک پریتیون و کتوکونازول میتواند تا حد زیادی کمک کننده باشد. مشخص ترین گیاه داروئی که برای درمان استفاده میشود آلوئه ورا میباشد . این بیماری حالت مزمن دارد و در فصولی از سال فعال میشود و با استرس روحی تشدید میابد.
شوره سر در حقیقت نوعی حساسیت پوست به مواد تخمیری یک نوع مخمر در سطح پوست و مو میباشد و درمان طولانی مدت و تکرار شونده دارد. البته اگر کتوکنازول مصرف میشود باید فقط موضعی آن استفاده گردد و بطور مرتب از آن نباید مصرف کرد .
همچنین میتوانید از شامپوی کرتیول دوکری براساس دوره درمانی مشخصی که دارد استفاده نمایید.

/ 0 نظر / 12 بازدید