چند نکته درباره سلامت پوست و مو


موادی که در ساختمان لوله رنگ مو به کار رفته از دو قسمت تشکیل شده: 1قسمت رنگی، 2عمق رنگ

قسمت رنگی. این قسمت عینا مانند ساختمان دانه‏های رنگی داخل مو می‏باشد که از دانه‏های قرمز و زرد و آبی (رنگ‏های اصلی) تشکیل شده است و در تمام رنگ‏های مشکی روشن وجود دارد ولی نسبت آنها هرچه از رنگ مشکی به طرف رنگ‏های مشکی خیلی بیشتر از مقدار رنگ آن در رنگ‏های روشن می‏باشد و در رنگ‏های روشن رنگ زرد خیلی بیشتر از رنگ‏های تیره وجود دارد.

عمق رنگ. عمق رنگ یا ماده خاکستری که در اصطلاح شیمی به آن اکسی بیان می‏گویند. بیشترین حجم رنگ مو را تشکیل می‏دهد و در رنگ‏ها به جای قسمتی از ماده خاکستری از کرم ویتامینه استفاده می‏شود. که از خشکی زیاد مو جلوگ‏یری می‏کند. وقتی قسمت رنگی با ماده خاکستری جمع شود ماده‏ای به وجود می‏آورد به نام ذرات نهائی رنگ که با آب اکسیژنه ترکیب شده باعث رنگ‏شدن موها می‏شود.


رشد و سلامتی مو بستگی به سه عامل مهم دارد.

تغذیه مناسب و کافی، رعایت بهداشت، فعالیت منظم غدد چربی. ریزش مو ممکن است در اثر عوامل طبیعی و یا غیرطبیعی باشد.

عوامل طبیعی ریزش مو عبارتست از: پیری، وراثت در خانواده‏ای که پدر یا مادر دچار طاسی یا کم‏موئی باشند معمولا فرزندان آن خانواده هم دچار کم‏موئی هستند، عوامل غیرطبیعی ریزش مو: غم و اندوه، شوک‏های ناگهانی، مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب، بروز اختلال در ترمیم‏های سلولی. چربی بیش از حد، خشکی بیش از حد، شوره سر، موخوره، شکستگی مو، عفونت‏های قارچی، عوامل عفونی در هر نقطه بدن کم‏خونی و ضعف عمومی، زایمان‏های متعدد و حساب‏نشده استفاده بیش از حد از مواد شیمیائی مانند، فر، صاف، رنگ، دکلره و غیره.


موخوره عبارتست از دو یا چندشاخه شدن نوک موها موخوره در اثر کم شدن و یا خشک‏شدن مایع کورتکس (آب داخل مو) به وجود می‏آید. شکنندگی مو و خشکی بیش از حد مو و موخوره موقعی در مو ظاهر می‏شود که تمام چربی روی مو از بین رفته باشد علل از بین‏رفتن چربی مو عبارتست از شستن با شامپوهائی که Phآن قلیائی یا قلیائی ضعیف باشد. به کاربردن مکرر مواد شیمیائی مانند رنگ دکلره پرمتانت (فرار) استفاده مکرر از سه‏شوآر قرار گرفتن مو در برابر آفتاب. استفاده مکرر از آب شور دریا خوب آب‏کشی نکردن موها هنگام شست و شو. برای مبارزه با موخوره، استفاده از شامپوهائی که Phآنها خنثی یا اسیدی باشد. استفاده از شامپو بچه یا یک شامپوی ملایم به اضافه دو عدد زرده تخم‏مرغ پایه نسبت مساوی نرم‏کننده و شامپو کوتاه کردن موها هرماه یک سانت. استفاده از روغن‏های گیاهی مانند نارگیل، و غیره، گنجانیدن میوه و سبزیجات تازه در هر وعده غذائی، نوشیدن مایعات و آب بیشتر.


وقتی که مواد فر را روی موها می‏زنیم فعل و انفعالاتی صورت می‏گیرد.

ضخیم شدن موها به وسیله داروی که Phقلیایی دارد.
بازشدن دریچه‏های مو، دخول هیدروژن که یکی از ماد شیمیایی است که داخل داروی فر وجود دارد به ساختمان مو، جابجا شدن پلهای گوگردی موقعی که هیدروژن وارد موها نشد مهمترین عملی که انجام می‏دهد پلهای گوگردی مو را جابجا می‏کند در اصل استخوان‏بندی موها را تغیر می‏دهد. ورود اکسیژن توسط توترالیزان (محصول خنثی اوشیت فر) چنانچه مدت زیادی داروی فر روی موها بماند هیدروژن داروی فر موها را خراب می‏کند بنابراین پس از مدت زمان معینی بایستی به وسیله عاملی هیدروژن‏های داخل مو را بیرون بکشیم در نوترالیزان مقداری اکسیژن ( )oمی‏باشد اکسیژن از راه دریچه‏های مو داخل ساختمان مو شده با هیدروژن وارد شده قبل تشکیل آب می‏دهند و خروج مواد قلیائی از موها در حد مناسب، پس از صاف‏کردن یا فرکردن بایستی کاری کنیم که هر دو عمل روی موها ثابت بماند از تثبیت‏کننده که مانند لعابی روی موها را بگیرد استفاده می‏کنیمدر صورت وجود تعداد بی‏شمار موی سفید تنها مواد رنگی دایم است که می‏تواند آنها را پوشش دهد پس بسته‏های دوتائی تهیه کنید که یکی از آنها محتوی رنگ باشد و دیگری محتوی اکسیدان و بعد آنها را با هم مخلوط کنید، اکسیدان یا همان آب اکسیژنه ماده‏ای است که باعث می‏شود رنگ به مغز تک تک تارهای مو نفوذ کند تا رنگ بیشتر و بهتر روی مو بماند اما بهترین رنگ‏های نیز عوض می‏شوند و تغییر می‏کنند می‏توانید موهایتان را کم‏رنگ هم بکنید پس از هر چهار هفته لازم است تا انتها با ریشه موها مجددا کمی رنگ شود. تیوپ رنگ‏های کنونی، استفاده از رنگ را دقیقا در محل ریشه که می‏خواهید آسان و امکان‏پذیر ساخته‏اند. ریشه یا انتهای مو جائی است که موهای تازه روییده نمایانند. ضرری که رنگ‏های اکسیده دارند این است که مو را خشک و شکننده متخلخل می‏کند پس در این حالت از نرم‏کننده زیاد استفاده نمائید.


شعار ما در مورد مراقبت از مو این است (پاکیزه و تمیز نگاهش‏دار) مرتب پوست سر و موهایتان را بشوئید البته این شست و شو را هر روز یا یک روز در میان بسته به سختی و خشکی شوره سر می‏توان انجام داد. شما چنانچه مو و پوست سرتان چرب باشد باید از شامپوی گیاهی استفاده نمائید. چون شست و شوی مرتب مو با شامپوهای قوی و شیمیائی به موی سر آسیب می‏رساند. ماساژ دادن و برس‏زدن روزانه مو در معالجه شوره سر بسیار سودمند است این دو عمل گردش خون پوست سر را تقویت می‏کند. حجم ترشح چربی را بالا می‏برد و سلول‏های مرده چسبیده به پوست سر را سست می‏کند تا از آن به راحتی جدا شوند. در صورت ابتلا به شوره خشک برای ماساژ پوست سرتان بخصوص پیش از شست و شوی آن از روغن استفاده کنید و بالاخره از روغن حیوانی، کمتر از نباتی مایع بیشتر مصرف کنید. از خوردن آجیل و شکلات غذاهای سرخ‏شده بپرهیزید. غذاهای گیاهی، گوشت سفید مرغ و ماهی شیر و فرآورده‏های آن و غذاهای پرویتامین را که دارای ویتامین‏های آ ( )aای ( )eو ب ( )bکمپلکس هستند در رژیم غذائی خود بگنجانید.

/ 2 نظر / 8 بازدید
سمین

سلام ممنونم از زحماتتون

سمن

عالی بود