اسپری مو و هشدار به خانم های باردار!

 

اسپری‌ ها و حالت دهنده‌ های مو سلامت شما را تهدید می‌کنند.وقتی برای رفتن به یک مهمانی و یا عروسی حسابی هول هستید،همه فکر و ذکرتان این است که تافت یا موس و ژل را روی موهایتان خالی کنید تا موهایی دلخواه داشته باشید و تا پایان شب هم به همان شکل باقی بمانند ولی شاید در آن لحظات فکر نمی‌کنید که این مولکول‌های شیمیایی که در مقیاس میلیارد روی سرتان بالا و پایین می‌پرند،ممکن است برای سلامت‌تان خطرآفرین باشند...

 

محققان به تازگی هشدارهای مهمی به طرفداران همیشگی این محصولات داده‌اند که کمی حواس‌شان را جمع کنند و هر محصولی را روی سرشان و در هر وضعیتی خالی نکنند.

 

* تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است.

 

* تماس زنان باردار با اسپری‌ مو و تولد نوزادان ناقص و معیوب.

 

اگر زنان در دوران بارداری با اسپری مو به ویژه در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشند، خطر تولد نوزادان پسر آنها با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثلی،افزایش پیدا می‌کند.

 

در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می‌شوند،به طوری که مجرای ادراری آنها از غدد جنسی جدا می‌شود.دانشمندان کالج ایمپریال لندن تاکید کردند که تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این قص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که نرخ ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.برخی کارشناسان می‌گویند که نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که فتالاتس نامیده می‌شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است.این ماده شیمیایی می‌تواند تعادل هورمون‌ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی‌ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال 2005 از استفاده از آن در اسپری‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می‌شود.

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
wikinini

ویکی نی نی سایت تخصصی بارداری نوزاد و کودک www.wikinini.com