قارچی سطحی پوست یا ضمایم آن، تحت تاثیر قار‌چ‌های انگل پوست معمولا در قسمت‌های مرده پوست مثل طبقه‌ شاخی، ناخن‌ها و موها و گاهی سلول‌های زنده نیز پدیده می‌آید. این قارچ ‌ها موجب واکنش آماسی حاد با پوسته پوسته شدن ، شوره گذاری و برجستگی ضایعه بروز می‌نماید. 
این عفونت‌ها را به این شرح  است:
1- عفونت‌های قارچی پوست تن:‌این ضایعه به صورت پلاک‌های قرمز یا قهوه‌ای که دارای حاشیه برجسته هستند در تنه و قسمت‌های فوقانی (دست و پا) بروز می‌کند.
2- عفونت قارچی پا: این ضایعه فضاهای بین سومین و چهارمین انگشتان پا را فرا می‌گیرد و سپس به کف پا توسعه می‌یابد، علت بروز این عفونت، عرق کردن زیاد پا ، معمولا در فصل گرم است که به صورت آماس پوست ، ماسره شدن باحاشیه پوست دار حاوی بثورات و زیکولر پدیدار می‌شوند.
3- عفونت‌های قارچی ناخن‌ها: این ضایعات که متعاقب عفونت‌های قارچی کف پا پدید می‌آید، موجب ضخامت و ناصافی ناخن‌ها گشته و به تدریج ناخن‌ها را منهدم می‌سازد.
4- عفونت‌های قارچی ریش: ‌این عارضه تحت تاثیر باکتری‌ها در ریش صورت بروز می‌کند.
5- عفونت‌های قارچی پا یا اگزمای حاشیه‌دار: این عارضه که تحت تاثیر قارچ‌های مختلف یا عوارضی چون عرق جوش، عفونت‌های ثانویه باکتریال و واکنش درمانی پدید می‌آید به شکل حلقه، در ناحیه کشاله ران دیده می‌شود که به تدریج به طرف قسمت فوقانی سطح داخلی ران گسترش می‌یابد.
6- مونیلیاز: این ضایعه نوعی عفونت قارچی است که در پوست، ناخن ها، برخی از مخاط دهان، مهبل، برونش‌ها و ریه پدید می‌آید. 
عفونت‌های قارچی پوست در موارد مختلف قابل درمان است

/ 0 نظر / 14 بازدید