چرا موها خشک یا چرب می‌شوند؟

موها بخش مهمی از ظاهر ما هستند. به عقیده 40 درصد افراد، موی سر نقش مهمی در زیبایی انسان ایفا می‌کند. با این حال همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست. بعضی افراد موهایی چرب دارند. بعضی‌ها خشک و بعضی‌ها خیلی لخت. تقریبا هر انسانی بین 100 تا 150 هزار تار مو دارد که هر ماه 5/1 تا 2 سانتی‌متر رشد می‌کنند. وقتی مو از ریشه خارج شد، دیگر تغذیه نمی‌شود یعنی در واقع ساقه مو از سلول‌های مرده تشکیل شده است. همین امر سبب می‌شود تا مو در برابر عوامل خارجی ازجمله صدمات فیزیکی (براشینگ) یا شیمیایی (رنگ و حرارت) آسیب‌پذیر شود. یک نکته بسیار بااهمیت است: راز داشتن موهای سالم داشتن پوست سر سالم است.

موهای چرب

سبوم ماده‌ای چرب است که از غدد چربی خارج می‌شود و برای حفاظت از مو ضروری است. گاهی مکانیسم ترشح چربی از این غدد سریع‌تر از حد معمول می‌شود و سبوم، پوست سر و موها را کاملا چرب می‌کند. تسریع ترشح دلایل متعددی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به اختلالات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ، بیماری، کوفتگی و خستگی بیش از حد و اضطراب و ... اشاره کرد. برای معالجه چربی مو باید درمان را از روی پوست سر با استفاده از شامپوی مناسب به آرامی و بدون آنکه غدد چربی تحریک شوند، آغاز کرد.‌‌

موهای خشک

سبوم ماده‌ای است که از ساقه مو محافظت می‌کند. ساقه مو حالتی فلسی شکل دارد و سبوم پوشش محافظتی این فلس‌هاست. وقتی ترشح سبوم کافی نباشد، فلس‌ها باز می‌شوند و مو خشک به‌نظر می‌رسد. بسیاری از عوامل مانند عملیات شیمیایی (رنگ، مش، فر، صافی و...) اختلالات هورمونی (بارداری)، آلودگی و حرارت موجب خشک شدن مو می‌شوند. استفاده هماهنگ از شامپوهای هیدراتی (با آب ترکیب شده) و تقویت‌کننده‌ها، محافظی برای موهای خشک هستند. شامپو زدن موهای خشک باید دو تا سه دقیقه طول بکشد و تقویت‌کننده‌ها 10 دقیقه روی سر بمانند. استفاده از ژل‌های ویتامینی نیز به تقویت مو و بازگشتن به حالت اعتدال کمک می‌کند. در نهایت، شانه‌کردن مرتب مو به کمک برسی نرم غدد چربی را به ترشح تحریک می‌کند.

موهای کدر

فلس‌های سطح مو درخشش‌ خاصی به مو می‌بخشند. گاهی گرد و غبار و آلودگی سطح این فلس‌ها را می‌پوشاند و فلس‌ها نمی‌توانند نور را بازبتابانند. شستن سر با آب‌های آهکی نیز همین مشکل را ایجاد می‌کند. برای درخشان‌کردن موهای کدر باید به آب‌ آبکشی توجه کرد. افزودن آبلیمو یا یک قاشق سوپ‌خوری سرکه سفید به آخرین آب آبکشی سر سبب درخشش موها می‌شود.

موهای ضعیف

داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به ما کمک کند سالم و زیبا بمانیم. ویتامین‌ها در زیبایی پوست و مو بسیار موثرند. آیا می‌دانید کدام ویتامین‌ها برای زیبایی مو مفید هستند؟

*ویتامین :A این ویتامین در کره، جگر، اسفناج و هویج موجود است و به چرب‌شدن موهای خشک کمک می‌کند.

* ویتامین 5:B این ویتامین در تخم‌مرغ، ماهی، گوشت و حبوبات غنی و... موجود است و مهم‌ترین و موثرترین ویتامین در زیبایی و سلامت مو است.

* ویتامین 6:B این ویتامین در جگر گاو، ماهی آزاد و... موجود است و از آنجا که ترشح غدد چربی را کم می‌کند برای درمان موهای چرب مناسب است. پروتئین‌ها هم به‌طور کلی در ساخت کراتئین که بن و اساس مو است، موثر هستند بنابراین مصرف گوشت، لبنیات، میوه‌ها و حبوبات در زیبایی مو بسیار مهم است..

مراقبت از مو

اشتباه نکنید، مراقبت بیش از حد مو گاهی به آن صدمه می‌زند. شامپو، تقویت‌کننده و ... باید با طبیعت مو سازگاری داشته باشند. تقویت‌کننده‌ها باید هفته‌ای یک بار استفاده شوند. موهای خشک یک بار و موهای چرب دو بار در هفته شسته شوند. در صورتی که نیاز به شست و شوی بیشتر باشد باید موها طی زمانی کوتاه با شامپویی خنثی بدون افزودن ماده‌ای دیگر شست و شو شوند.‌


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳