1- اینکه شوک عصبی شدید باعث یکشبه سفید شدن مو ها می شود چندان مورد قبول محققین نیست...
2- در حال حاضر محققین بیشترین و مهمترین عامل دخیل در سفید شدن موها رو ژن می دانند... بعضی از ژن ها از والدین به ارث می رسند ... اما بعضی به ارث نمیرسند بلکه اختلال ژنی که موقع تشکیل نطفه ایجاد شده باعث شده که مثلا به جای 40 سال
در سنین کمتر اتفاق سفید شدن رخ دهد

مهری ترابی، اهواز: دختری 30 ساله هستم و اکثر موهای سرم در حال سفید شدن هستند. لطفا مرا راهنمایی کنید که از چه مواد‌غذایی استفاده کنم. در ضمن، برای جلوگیری از سفید شدن مو تاثیر موادغذایی بیشتر است یا استفاده از شامپو و دارو و ...؟ سفید شدن موها یکی از نتایج بسیار طبیعی بالا رفتن سن است و به تدریج و از سنینی حتی بسیار پائین‌تر از سن شما شروع می‌شود. اگر می‌بینید که موهای یک فرد 50 ساله کاملا سفید شده، همه آنها که با هم در سن 50 سالگی سفید نشده‌اند، بلکه به‌تدریج و از حول‌وحوش سنین 25 سالگی شروع به سفید شدن کرده‌اند و به جایی رسیده‌اند که شما می‌‌بینید.

مهم ترین عاملی که دیر یا زود سفید شدن مو را تعیین می‌کند، سابقه فامیلی و وراثت است. اگر پدر و مادر شما، در سنین جوانی، دچار سفیدی مو شده باشند، بعید نیست که موهای شما هم مثل آنها زودتر از بقیه افراد سفید شود. از دیگر عوامل تاثیرگذار، رژیم‌غذایی است. رژیم‌هایی که شامل مقادیر کافی میوه و سبزی باشند، به علت دارا بودن موادی مثل روی، منگنز و مس و ... می‌توانند فرایند سفیدشدن موها را کند کنند. مصرف خوراکی سبوس گندم و یا مصرف شامپوهای حاوی آن هم می‌تواند تا حدودی باعث به تاخیر افتادن سفیدی موها شوند.به هرحال، اگر موهای شما در این سن شروع به سفید شدن کرده‌اند، بهترین کار این است که به‌جای استفاده از شامپوهای مختلف و توجه به توصیه‌های غیر علمی اطرافیان، تغذیه خوبی داشته باشید و البته از رنگ مو استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٢٠