در اثر افزایش سن و به دلیل کم شدن سلول‌های رنگدانه‌‌ساز بدن، موها کم‌کم سفید می‌شوند اما گاهی مشاهده می‌کنیم در افراد جوان برای مثال اوایل بلوغ موها سفید می‌شوند. این حالت به دلیل ژنتیکی رخ می‌دهد و مشخصه آن هم متفاوت بودن محل سفید شدن موهاست. یعنی کسانی که به طور طبیعی و در اثر افزایش سن موهایشان رو به سفیدی می‌رود اغلب از موهای پشت گوش و شقیقه‌ها شروع می‌شود اما در این گروه که مویشان زودرس سفید شده از وسط سر شروع می‌شود و سریع هم پیشرفت می‌کند و گاهی تا 18 سالگی بیشتر موهای فرد سفیدند.


این مشکل ژنتیکی است و ما آن را به هیچ وجه یک بیماری تلقی نمی‌کنیم. گاهی این حالت به همراه بیماری‌هایی چون ویتیلیگو (لک‌وپیس) پدید می‌آید اما باز هم موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. این مشکل شما درمان خاصی ندارد و شامپوها یا داروهای موجود در بازار که ادعا می‌کنند سفیدی زودرس مو را درمان می‌کنند حاوی مواد رنگی هستند و هیچ کار خاصی غیر از رنگ کردن ساقه موهایتان نمی‌کنند. بهتر است بدانید رنگ‌سازی داخل فولیکول مو صورت می‌گیرد و آنها با رنگ کردن قسمت بیرونی ساقه مو و نمای موهای رنگ شده ظاهر شما را به حالت اول برمی‌گردانند و شما گمان می‌کنید درمان شده‌اید. آن موهای سفید باز هم از ریشه که درمی‌آیند بدون رنگدانه و سفیدند اما برخی تحقیقات نشان دادند مصرف خوراکی ویتامین‌های گروه B گاهی در برخی افراد کمک‌کننده است ولی مواد غذایی که ذکر می‌شود چنین خاصیت درمانی دارند هنوز مطلب ثابت شده‌ای ندارند. توصیه می‌کنم با رنگ کردن موهایتان و اطمینان خاطر از اینکه این مشکل، بسیار عادی است و بیماری نیست، روزگار خوش خود را بگذرانید.

سفیدشدن مو در نوجوانان عامل ژنتیکی دارد

متخصصان دانشگاه سن پترزبورگ روسیه بر این باورند که سفیدشدن موها در نوجوانان، زمینه فامیلی و خانوادگی دارد.به گزارش خبرگزاری راشین تودی، سفیدشدن زودرس موها در سفیدپوستان در افراد زیر 20 سال و در سیاه‌پوستان در سنین زیر 30 سال صورت می‌گیرد که البته هنوز مکانیسم دقیق آن تحت بررسی است اما تحقیقات این متخصصان حاکی از آن است که سلول‌های رنگدانه‌ساز در این افراد، طول عمر کمتری نسبت به سلول‌های ساقه‌ساز دارند. در عین حال، متخصصان در این تحقیق دریافتند که مصرف ویتامین هیچ تاثیری در درمان و جلوگیری از سفیدشدن موها ندارد و ژنتیک، شاخص‌ترین عاملی است که بر سفیدشدن زودرس موها اثر می‌گذارد. همچنین این بررسی که روی 500 نوجوان دچار سفیدی زودرس مو انجام شده بود، نشان داد که سفیدی زودرس مو در دختران نوجوان بیش از نوجوانان پسر است و گاهی تا دو برابر نیز افزایش می‌یابد.

کمبود "ویتامین ب " یکی از دلایل سفیدشدن زودهنگام مو است

یک متخصص پوست و مو گفت: کمبود"ویتامین ب" یکی از دلایل سفیدشدن زودهنگام مو است. دکتر "ذبیح الله شاهمرادی " روز شنبه در حاشیه برگزاری دومین کنگره ملی بیماری‌های مو در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این کمبود، با مصرف مواد غذایی فانتزی رو به‌افزایش و با مصرف غذاهایی مانند جگر ، زرده تخم مرغ ، سبوس ، برنج، ماست و ماهی قابل جبران است. وی اظهار داشت: ارثی بودن ، شرایط روحی و فشارهای عصبی، در کنار کمبود ویتامین "ب " در سفید شدن زودهنگام مو تاثیر دارد. وی گفت: رنگ موها به ملانین‌های مو مربوط است که در درصد کمتری از افراد بخصوص آقایان این ملانیه به طور کلی و یا در قسمتی از سر فعالیت نمی‌کند در نتیجه موهای آن قسمت سفید می‌شود. شاهمرادی بااشاره به‌اینکه میانگین سنی سفیدشدن مو در سفیدپوستان ‪ ۳۴‬سال و در سیاه پوستان ‪ ۴۲‬سال است ، افزود: سفیدی مو به‌هر یک از علت‌های عنوان شده از شقیقه و گیجگاهی شروع می‌شود که بسته به‌علت آن به‌غیر از ارثی بودن، از نظر سرعت قابل کنترل و پیشگیری است.

سفیدی موی زودرس

نتایج تحقیقات پزشکان نشان می دهد: مدیران، پژوهشگران و افراد دارای مشاغل پراسترس، بسیار زودتر از افراد آرام و بدون استرس به عارضه سفید شدن مو دچار می شوند.کاهش استرس و فشارهای روحی و عصبی در سال های جوانی و میانسالی، تغذیه صحیح، ورزش های منظم و اصولی و بهداشت مو و بدن در پیشگیری از سفیدی موها موثر است.تاکنون دارویی که به عنوان پیشگیری قطعی و درمان سفیدی مو درجهان مطرح شده باشد، ساخته نشده اما دانشمندان بسیار امیدوارند در سال های آتی در اثر دستکاری های ژنتیک یا استفاده از داروهایی که بر کورتکس مو اثر بگذارد دارویی کشف و عرضه کنند.سفیدپوستان 10 سال زودتر از سیاه پوستان به سفیدی مو دچار می شوند و علت سفید شدن موها همیشه مربوط به بالا بودن سن نیست، بلکه گاهی دارای علل بیمارگونه است که از آن جمله می توان به کچلی منتشر سر و کم خونی های بدخیم اشاره کرد
، سفید شدن موی انسان سفید پوست زود تر از ۲۰ سال و سیاه پوست زود تر از ۳۰ سال را سفید شدن زود رس مو میگویند . در صورتی که بیمار در تعریف فوق قرار داشته باشد بلی درمان دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٢٠