در حقیقت سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه‌های بالا رفتن سن است اما همیشه سفید شدن مو به علت بالا رفتن سن نیست. بسیاری از شرایط دیگر نیز موها را سفید می‌کنند. سفید شدن موها در مردان در حدود سی سالگی و در زنان در حدود سی و پنج سالگی رخ می‌دهد. سلول‌های حاوی رنگدانه هر ده سال، حدود ده تا بیست درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می‌دهند. کمبود فلزاتی همچون منگنز، روی، تیتانیوم، آهن و مس از عوامل اصلی سفید شدن و شکنندگی موها به حساب می‌آیند...


اگر چه سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه‌های افزایش سن است اما همیشه سفید شدن مو تنها به علت بالا رفتن روزهای زندگی نیست و عوامل دیگری همچون کمبود ویتامین‌ها، بیماری های تیرویید، بیماری‌های سیستم ایمنی، مصرف دخانیات (سرعت سفید شدن مو درسیگاری ها، چهار برابر افراد غیر سیگاری است)، کم خونی، رژیم‌های سخت و طولانی مدت، عوامل ارثی، بیماری‌های خونی و افزایش گلبول‌های سفید نیز باعث سفیدی زود هنگام و بیش ازحد موها می‌شوند.


در تعریف، سفیدشدن موی انسان سفید پوست زودتر از 20 سالگی و سفید شدن موی افراد سیاه پوست زودتر از 30 سالگی را، سفید شدن زودرس مو می‌گویند. البته نسبت تغذیه و ژنتیک نیز تاثیر به سزایی در چگونگی سفید شدن موها دارند. ازطرفی در برخی افراد موها بسیار زود شروع به سفید شدن می‌کند که باید گفت شروع این اتفاق بستگی به ژنی دارد که از والدین خود به ارث می‌بریم. برخی افراد تصور می‌کنند یک فشار عصبی شدید یا هول و هراس ناگهانی باعث می‌شود موها سریع‌تر سفید شوند اما دیدگاه‌های علمی این ادعا را اثبات نمی‌کنند.


علاوه بر عوامل ذکر شده مصرف بعضی از شامپوها و دیگر مواد شیمیایی نیز می‌تواند بر سفید شدن موها تاثیر بگذارد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٢٠