راهکارهایی برای دیرتر سفید شدن موهای سر
در پایین ترین لایه پوست و در محل پایه و تکیه تار مو، سلول هایی به  نام «ملانوسیت» قرار دارند که دائما ترکیبی با نام «ملانین» را تولید می کنند و همین «ملانین» است که رنگ موها را ایجاد می کند. وقتی ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می شود و اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود، آن مو خاکستری و نقره ای می شود. «ملانوسیت» هر ده سال حدود 10درصد از میزان و توان تولید رنگ خود را از دست می دهد. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه ها دقیقا مشخص نیست اما آنچه مشخص است، اینست که در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت هنوز وجود دارد; اما غیرفعال است.

میانگین سنی سفید شدن مو در سفیدپوستان 34سال و در سیاهپوستان 42سال است. اگر موی یک فرد سفیدپوست زودتر از بیست سالگی و سیاه پوست زودتر از سی سالگی سفید شود، به آن سفید شدن زودرس مو می گویند. موی بدن و صورت هم مثل موی  سر خاکستری می شود; اما معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی  سر بوجود می آید. سفید شدن موی  سر معمولا از شقیقه ها آغاز می شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی  سر می رسد. در سفیدی موها، نقش عوامل ارثی را نباید فراموش کرد. سفیدی زودهنگام موی  سر ممکن است بعلت ژنی باشد که از والدین مان به ارث برده ایم; اما علل قابل درمانی نیز برای آن وجود دارد.


-  تغذیه و رنگ مو: تحقیقات نشان داده کمبود فلزاتی مانند; آهن، روی، منگنز، تیتانیوم، تنگستن و مس از عوامل اصلی در سفید شدن موها هستند، البته این مسئله علاج هم دارد. کارشناسان تغذیه معتقدند; افرادی که دچار سفیدی مو هستند، باید میوه هایی همچون; سیب، گلابی، هلو و همه میوه هایی که حاوی مقادیری از املاح گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون; سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانند. نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهایی هستند که مقدار قابل توجهی مس دارند و می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری کند. خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل الطیب، مخلوط پودر سبوس برنج و شکر با نبات ساییده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثر است.
-  بیماری و موی سفید: بسیاری از بیماری ها می تواند روند سفید شدن موها را تسریع کند. کمبود ویتامین هایB  ، بخصوص اسیدپانتوتنیک و ویتامین  B 12 یکی از این موارد است. بیماری تیروئید، بیماری  های سیستم ایمنی، کم خونی، رژیم های سخت و طولانی مدت، بیماری ها و افزایش گلبول های سفید خون نیز باعث سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها می شود.
-  سیگار و مو: سیگار کشیدن نیز موها را سفید می کند. تحقیقات نشان داده، سرعت سفید شدن مو در سیگاری ها، چهار برابر افراد غیرسیگاری است. شاید علت این امر، کاهش رسیدن اکسیژن به ریشه موها باشد.درمان سفید شدن مو
تنها علاج سفید شدن فیزیولوژیکی موها رنگ کردن آنها می باشد. رنگهای گیاهی نه تنها بی ضرر هستند بلکه باعث تقویت موها نیز می گردد.
در مواردی که سفید شدن موها به علت بیماریهای پوست سر و یا سایر بیماریهای دیگر بدن باشد، بایستی به پزشک متخصص مراجعه نموده و با معالجه این بیماری ها و رفع آن معمولاً موها پس از چند ماه رنگ طبیعی خود را کم کم به دست خواهند آورد.
اصلاح رژیم غذایی ، مراعات بهداشت عمومی، خوردن ویتامینهای لازم و ضروری سبب تسهیل رنگ پذیری موها می گردد.  


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٢۱