این  دختر 13 ساله به بیماری بسیار نادری مبتلا است که به "سندروم مو شانه زدن"  شهرت دارد. "مگان" تنها می تواند در زیر جریان آب موهای خود را شانه بزند  تا کوچکترین احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن توسط شانه از بین برود.
پزشکها به دختری نوجوان هشدار داده اند تا  هرگز موهای خود را شانه نزند، زیرا این کار می تواند منجر به مرگ او شود.
 
"مگان  استوارت" نوجوانی است که علاوه بر ممنوعیت شانه زدن موهایش، اجازه پوشیدن  لباسهای پلی استری و لمس کردن بادکنک در مهمانی ها را نیز ندارد زیرا  کوچکترین میزان الکتریسیته ساکنی که به بدن وی وارد شود می تواند مغزش را  از کار بیاندازد.
 


این  دختر 13 ساله به بیماری بسیار نادری مبتلا است که به "سندروم مو شانه زدن"  شهرت دارد. مگان تنها می تواند در زیر جریان آب موهای خود را شانه بزند تا  کوچکترین احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن توسط شانه از بین برود.

بیماری  مگان در سال 2008 خود را نمایان کرد، زمانی که مادرش او را برای رفتن به  مدرسه آماده می کرد. حین شانه زدن موهای مگان او ناگهان به کف اتاق افتاد و  لبهایش به کبودی گرایید. پزشکان می گویند تنها یک نفر دیگر در جهان به این  بیماری مبتلا است.

بر  اساس گزارش فاکس نیوز، درباره دلایل ابتلا به این بیماری اطلاعات بسیار  کمی در دسترس است اما پزشکان معتقدند ممکن است بیماری از عوارض پس از متولد  شدن باشد زیرا مادر مگان به نوعی تشنج ناشی از استرس زایمان مبتلا بوده  است و پزشکان باور دارند این نوع تشنج می تواند در ابتلای مگان به این  بیماری عجیب نقش داشته باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۸

نکات جالب درباره بسن موی سر

این  وسایل به دلیل عملکرد مخصوص خود موجب کشیده شدن موها شده و لذا در دراز  مدت باعث شکسته شدن و ریزش مو در منطقه مورد استفاده می گردند.

سنجاق  سر باید صاف، نرم و دارای نوک گرد باشد. تل سر از نوع لاستیک کشی ممنوع  است. قسمتی از تل سر که در تماس مستقیم با موها است بایستی نرم و اسفنجی  باشد تا حداقل کشش به موها وارد شده و در ضمن خود تل هم تا حد امکان شل  بسته شود.

بهتر  است محل استقرار تل و سنجاق سر در بین موهای سر بطور مرتب عوض شود تا یک  مکان خاص همیشه دچارآسیب به موها نگردد. محکم بستن  موها با تل  یا کش سر  در طولانی مدت موجب عقب رفتن خط موی جلوی سر و لذا بلندشدن پیشانی می شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

ریزش  مو در بین زنان و مردان مشکلی جدی است. ممکن است این ریزش مو واکنشی به  مشکلات مختلف (دارو، مشکلات تیروئیدی، استرس، کمبود آهن و غیره) بدن باشد،  اما اغلب موارد است آلوپِسی مردانه است که با افزایش سن و عوامل ژنتیکی  رابطۀ مستقیم دارد. اگرچه درمان های متعددی برای این مشکل وجود دارد اما  فقط مینوکسیدیل و فیناسترید در برخی موارد تأثیری از خود نشان داده اند.  درمان جراحی توسط پیوندهای جزئی یا روش های دیگر می‌توانند به عنوان آخرین  روش برای دست یابی مجدد زیبایی پیشنهاد ‌شوند.

مو معیار زیبایی ؛ ریزش مو
از  سوی دیگر می‌دانیم که امروزه به علت تمایل روز افزون به زیبایی، تعداد  مشاوره ها به خاطر این مشکل در حال افزایش است، در حال حاضر درمان های جدید  و مؤثرتری برای مبارزه با ریزش مو وجود دارد.

رشد مجدد مو
مو  از دو بخش تشکیل شده است: ساقه و ریشه. جنس ساقۀ مو از کراتین است، کراتین  پروتئینی است که درترکیب ناخن ها و ساخت بخش عمیقی از پوست وجود دارد.  ریشه که به شکل پیاز است، در پوست فرورفته و باعث چسبندگی مو به پوست سر  می‌شود. فلیکول پیلوسباسه که حاوی غدۀ سباسه (که سبوم تولید می‌کند) است و  همچنین عضلۀ پیلو آرکتور به مو ضمیمه می‌شوند.

یک  دسته مو حاوی 100.000 تا 150.000 تار مو، با تراکم 250 تا 300 مو در هر  سانتی متر مربع است. موها در ماه به طور متوسط 1 سانتی متر رشد می‌کنند و  طول عمر هر تار مور بین 2 تا 6 سال است. باید بدانید که از دست دادن 25 تا  100 تار مو در روز طبیعی است. در یک فرد هم می‌توانیم موهایی را ببینیم که  در حال رشد هستند و هم موهایی را که در حال ریزش اند؛

این روند  توجیه کنندۀ وجود یک چرخۀ مو است که شامل سه دوره می‌شود. طولانی ترین  مرحله «آناژن» یا مرحلۀ رشد مو است که حدوداً سه سال طول می‌کشد. بعد از  این مرحله، مرحلۀ «کاتاژن» یا مرحلۀ استراحت فرامی‌رسد که خیلی کوتاه (2 تا  3 هفته) است. چرخه با مرحلۀ «تلوژن» یا مرحلۀ ریزش که یک دورۀ حدوداً 3  ماهه است، به پایان می‌رسد.

بنابراین  تمام موها در یک زمان در یک مرحله قرار ندارند: در یک دورۀ زمانی، بیش از  75% موها در مرحلۀ رشد قرار دارند، 1% در مرحلۀ استراحتند و کمتر از 25% در  مرحلۀ ریزش. رشد موها تحت تأثیر عوامل مختلفی مثل فصول، عوامل ژنتیکی و  عوامل هورمونی قرار دارد. در نهایت، چرخۀ رشد مو هم مانند تمام اعضای بدن  پیر می‌شود: چرخۀ مو از پنجاه سالگی به بعد کوتاه و رشد موها آهسته می‌شود. 

ریزش  مو، خصوصاً فقط بخشی از موهای سر، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، از  جمله: دلایل هورمونی، دارویی، بیماری یا تهاجمات فیزیکی یا شیمیایی. 

ریزش مو منتشرشونده به عنوان پاسخ یک محرک
برخی  حوادث ممکن است آلوپسی شدید را با خود به همراه داشته باشند. برخی از این  حوادث عبارتند از: تب خیلی بالا، شوک جراحی، خون دماغ شدید، یک کمبود قابل  توجه، حادثه ای سخت یا یک شوک روحی روانی بسیار سنگین.

خوشبختانه،  موهایی که به این دلایل دچار ریزش شده اند، بعد از چند ماه دوباره رشد  می‌کنند.علاوه بر این باید ریزش مو بعد از زایمان را هم یادآور شویم، که  خانم ها ممکن است بعد از تولد نوزاد طی چند هفته، 30 تا 50% موهای شان را  از دست بدهند.

این  ریزش مو ممکن است شدید باشد و از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اما بازهم  به هیچ وجه خطر طاسی وجود ندارد. آلوپسی، به تدریج (بیش از دو ماه)، منتشر  می‌شود، در این مورد باید دنبال علت کلی گشت، خصوصاً علل هورمونی یا  کمبودها که شایع ترین علل در بین خانم ها هستند.

در  واقع، دلایل آلوپسی مزمن بیشتر به علت کم کاری یا پرکاری تیروئید و کمبود  آهن هستند. زمانی که این مشکلات پیش آیند، اغلب همراه با نشانه های بالینی  دیگری نیز هستند که تشخیص را راحت تر می‌کنند. در تمام موارد، تشخیص باید  با استفاده از آزمایش خون صورت بگیرد (جستجو دربارۀ کم خونی، میزان فریتین و  آزمایش تیروئید).

اگر  علت آلوپسی تشخیص داده شود و درمان مناسب اتخاذ گردد، موها مجدداً  می‌رویند، اما ممکن است ریزش مو علت دیگری داشته باشد مانند آلوپسی مردانه.  برخی داروها هم ممکن است علت ریزش مو باشند، زیرا آنها باعث اختلال در  چرخۀ مو می‌شوند. ضمناً، بعضی  از داروهای ضد سرطان یا ضد میتوزی به طور  خودبه‌خود باعث ریزش مو می‌شوند. البته بقیۀ داروها فقط در مواد اندکی ریزش  مو را با خود به دنبال دارند. بعد از دورۀ درمان با این داروها، موها  مجدداً می‌رویند و رشد می‌کنند. 

ریزش مو به علت آسیب
بسیاری  از آسیب ها نیر ممکن است، باعث ریزش مو در یک ناحیۀ محدود شوند. گاهی  اوقات آنها مجدداً می‌رویند، در صورت حمله ای شدید به پوست سر مثلاً به  واسطۀ فر کردن مو یا استفاده از مواد فرکننده یا مواد باز کنندۀ فر، هم  ممکن است مو دچار ریزش شود.

توجه!  بافت ها یا شینیون های خیلی سفت هم ممکن است باعث ریزش مو شوند. اگر وقتی  موها می‌ریزند از خود سطح صاف و بدون مویی باقی می‌گذارند، باید به وجود  طاسی یا عفونت قارچی مشکوک شد، و برای رفع مشکل مراجعه به پزشک ضروری است.  در واقع، این آسیب ها موارد نادری نیستند چرا که حدود 2% افراد جامعه به  آنها مبتلا می‌شوند، خصوصاً نوجوانان و جوانان. این نوع ریزش مو ناگهانی و  شدید است و سطح به سطح پیشرفت می‌کند. علاوه بر این، ریزش مو ممکن است  مناطق مودار دیگر را نیز درگیر کند. 

نوع  دیگری از ریزش مو وجود دارد که به آن اثر زخم هم گفته می‌شود و بنابراین  شناخته شده هستند. این مورد در زمان برخی بیماری های عفونی (قارچی،  باکتریایی، ویروسی، انگلی)، تومورها، لوپوس اریتماتوز مزمن، لیکن پلان،  جراحت های سوختگی ها یا پرتو یونیزان دیده می‌شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

آلوپسی  مردانه ریزش مویی است که مربوط می‌شود به افزایش سن و در هر فردی نسبت به  دیگری بنابر عوامل ژنتیکی اش متفاوت است. آلوپسی مردانه با خالی شدن اطراف  شقیقه ها یا ایجاد فاصله ها شروع می‌شود، و عقب رفتن مرز پیشانی را با خود  به همراه دارد. در موارد دیگر، کم کم وسط سر خالی و طاسی ظاهر می‌شود.

ریزش  مو تدریجی است و کم کم شدید می‌شود. موهای قسمت های اطراف و پشت گردن باقی  می‌مانند. پوست سر طبیعی است. به علاوه، موها تمایل به ضعیف شدن دارند.  زنان هم از این طاسی در امان نیستند، 10 تا 20% زنان نیز از آلوپسی مردانه  رنج می‌برند.

زنان  بیشتر و بیشتر به این مشکل دچار می‌شوند، بدون اینکه دقیقاً علت آن را  بدانیم. این افزایش ممکن است به علت مصرف داروهای پیشگیری از بارداری  خوراکی باشد. استرس نیر می‌تواند نقش مهمی در این افزایش بازی کند، شیوۀ  زندگی زنان پراسترس تر از گذشته شده است. ریزش موی زنان با شکل ریزش موی  مردان متفاوت است و بیشتر وسط سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تشخیص باید توسط یک متخصص پوست سر صورت گیرد
برای  تشخیص اینکه ریزش مو طبیعی است یا به علت وجود یک مشکل بروز پیدا کرده،  پزشک می‌تواند دو تست ساده انجام دهد: تست کشش و تریکوگرام. در اولین تست  یعنی تست کشش، پزشک به دسته ای از موها در سه ناحیۀ مختلف کشش خفیفی وارد  می‌کند. اگر سه تار مو یا تعداد بیشتری کنده شوند، طبیعی است.

در  تست تریکوگرام قسمتی از موها بازهم از سه قسمت مختلف برداشته می‌شود تا زیر  میکروسکوب بررسی شوند و تعداد موهای مراحل آناژن و تلوژن مشخص گردد. اگر  تعداد موهای آناژن و تلوژن کمتر از سه باشد، نشانۀ وجود یک مشکل و آسیب  است.  

آلوپسی مردانه: هشدار دربارۀ قول درمان های معجزه آسا باشد!
تبلیغات  زیاد، متنوع و متفاوتی وجود دارند که محصولاتی را برای مقابله با ریزش مو  معرفی می‌کنند، اما باید بدانید که این محصولات معجزه آسا! هیچ فایده ای  ندارند و استفاده از آنها فقط هدر دادن وقت و پول است. درمان توسط اسید  آمینه های گوگردی (سیستین) یا ویتامین ها (ویتامین B5 و بیوتین) می‌توانند  در جلوگیری از ریزش موی فصلی مؤثر باشند. برای درمان آلوپسی مردانه، فقط   دو دارو بعضی خواص را دارند، یعنی: مینوکسیدیل و فیناسترید.

در  اصل، مینوکسیدیل برای درمان پرفشاری خون استفاده می‌شد، اما این دارو از  خود تأثیراتی در رشد موها نیز نشان داده است. مینوکسیدیل در 70% موارد جلوی  ریزش موها را گرفته و رشد آرام یا متعادل 40 درصدی در رویش موها را با خود  به همراه داشته است. این درمان نیز به اندازۀ خود محدود کننده است چرا که  باید دارو شب و صبح روی پوست سر مالیده شود. از سوی دیگر، به محض توقف  مالیدن دارو، اثر آن هم متوقف شود.

فیناسترید  دارویی است که مخصوص مردان است تا جلوی پیشرفت آلوپسی مردانه را بگیرد:  این دارو خوراکی است و تأثیر آن توسط مطالعات کلینیکی محاسبه شده است؛ در  80% موارد جلوی ریزش موها را گرفته و در 60% موارد باعث رشد آرام و متعادل  مو شده است. اما تأثیر آن در ریزش موهای پیشرفته چندان قابل توجه نبود.

یادآوری می‌شود که هزینۀ هیچ کدام از این دو دارو توسط تأمین اجتماعی [فرانسه] پرداخت نمی‌شود.

در صورت وجود آلوپسی، جراحی بهترین درمان است
رایج  ترین روش مورد استفاده پیوند است. در این روش بخشی از موهای قسمت هایی که  به هیچ وجه نریخته از پوست سر برداشته می‌شود. و به بخش های کوچکی که هر  کدام شامل سه تار مو است، تقسیم می‌شود، سپس دوباره در نواحی بدون مو کاشته  می‌شوند. این روش امکان دست یابی به ظاهری کاملاً طبیعی را فراهم می‌کند.  این جراحی که با اعمال بی حسی موضعی انجام می‌شود، درد بسیار کمی دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۸

 

تمام مادران پس از زایمان ریزش مو را تجربه می کنند اما شدت و ضعف آن در افراد مختلف متفاوت است.در طول بارداری تغییرات هورمونی در بدن مادر موجب می شود فاز استراحت موها طولانی تر شود و بنابراین ریزش مو از حالت عادی کمتر می شود. حتی ممکن است موها به طور محسوس ضخیم تر هم شوند. حدود دو هفته بعد از زایمان سطح هور مون ها در بدن به وضعیت ثابت بر می گردد و بنابر این موها شروع به ریزش می کنند.

 

در حالت عادی حدود 100 تا 120 تار مو در هر روز از دست می رود اما بعد از زایمان این مقدار به روزانه 500 تار مو هم می رسد. در مقابل این ریزش ها فقط باید صبور بود چون روشی برای پیشگیری وجود ندارد اما کمتر کردن تعداد دفعات شامپو کردن موها یا  کمتر سشوار کشیدن آنها ممکن است کمی سرعت ریزش را کم کند.

 

در طول شش ماه دوم بعد از زایمان معمولا ضخامت موها به انداره قبل از زایمان بر می گردد اما فرم و بافت آنها ممکن است هیچوقت دقیقا مانند قبل نشود یعنی ممکن است موجی تر یا صاف تر،خشک تر یا چرب تر شوند که همگی احتمالا مربوط به تغغیرات هورمونی است که در بدن مادر رخ داده است.

 

چنانچه بعد از این مدت هنوز ریزش موهایتان کم نشد با متخصص پوست و مو مشورت کنید زیرا ممکن است نشانه ای از فقر آهن باشد که اتفاقا بعد از زایمان چندان نا شایع هم نیست

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

مو مانند بقیه اعضای بدن با افزایش سن ظاهر متفاوتی پیدا می کند. در دوران کودکی بیشتر از هر زمان دیگر به علت زیادبودن تارهای مو ظاهر پرپشت، براق و زنده ای دارد. به نوشته سایت «prevention»، در این دوره از زندگی غدد چربی باعث براقی مو می شود و رنگ دانه های آن شروع به تیره شدن می کند، موها ظاهری درخشان و زنده دارد و در این سن نیازی به استفاده از رنگ های شیمیایی یا وسایل حرارتی برای شکل دادن مو که باعث زبری خشکی و کدری آن می شود، نیست.

 

 

در نوجوانی و دهه ۲۰ زندگی؛ کم کم حالت مو تغییر پیدا می کند و رشد آن کمی کندتر می شود به مرور زمان رنگ مو تیره تر می شود و عملکرد غدد چربی آن بیشتر می شود در این سنین، برخی افراد شروع به استفاده از رنگ و وسایل مخصوص مو می کنند. این کار می تواند باعث آسیب دیدن موها شود.

 

دهه ۳۰، ۴۰ و ۵۰؛با رسیدن به دهه ۳۰، موها وضعیت ثابتی پیدا می کند. موها به تیره ترین رنگ رسیده است و در بعضی افراد شروع به سفیدشدن می کند.البته عوامل ژنتیکی نقش مهمی در سفیدشدن مو ایفا می کند. اگر والدین شما در دهه ۲۰ موهایشان سفید شده است.احتمال دارد در اوایل ۳۵سالگی با موهای سفید روبه رو شوید. هرچند که اغلب در دهه ۳۰ و ۴۰ است که موها شروع به سفیدشدن می کند. سفیدشدن مو به این معنی نیست که مو سالم نیست بلکه کورتکس مو فاقد رنگ دانه است.

 

یائسگی؛ در این دوران که بین اواخر دهه ۴۰ و اواسط دهه ۵۰ است تخمدان تولید استروژن را متوقف می کند. استروژن از ریزش مو جلوگیری می کند و بدون آن موها ظاهر کم پشت پیدا می کند.

 

دهه ۶۰ به بعد: تولید چربی به طور چشمگیری کند می شود و موها خشک تر و کم پشت تر می شود. اگر به خالی شدن موهای سرمستعد هستید، در این دوران خودش را نشان می دهد.با بالارفتن سن، مو زمان کمتری در حالت رشد و اغلب در مرحله انتقال و استراحت است.با گذر از این دهه منتظر کاهش تدریجی تولید چربی و افزایش تدریجی سفیدی و کم پشتی مو باشید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

4توصیه به آنها که اسپری مو می‌زنند

 

1- بلافاصله اسپری کنید:

 

برای اینکه اسپری‌ها و حجم دهنده‌های مو بهتر روی موهای شما بنشینند،بهتر است اول قوطی آنها را خوب تکان دهید و سپس آن را در فاصله 30 سانتی متری موهایتان نگه دارید و از این فاصله آن را روی موهایتان اسپری کنید.

 

2- دهان و چشم‌هایتان را ببندید:

 

برای اینکه قطرات این افشانه‌ها کمتر در دهان و بینی شما وارد شوند بهتر است هنگامی که خودتان یا آرایشگر می‌خواهد آنها را روی سر شما اسپری کند،چشم‌هایتان را ببندید و دستتان را روی بینی و دهانتان بگذارید حتی می‌توانید از یک ماسک برای پوشاندن بینی و دهانتان استفاده کنید و بهتر است پس از اسپری کردن این محصولات روی موهایتان آن محل را ترک کنید و تهویه اتاق را روشن کنید و یا پنجره‌ها را باز کنید.

 

3- در فضای آزاد اسپری کنید:

 

برای اینکه محصولات شیمیایی کمترین اثر را روی سلامت شما و اعضای خانواده‌تان داشته باشند،بد نیست پس از اینکه موهایتان را سشوار کشیدید و نوبت به استفاده از این محصولات رسید به حیاط یا ایوان منزلتان بروید و در فضای آزاد این محصولات را روی موهایتان اسپری کنید.باقی ماندن قطرات این افشانه‌ها در فضای منزل و تجزیه شیمیایی آن می‌تواند روی سلامت شما اثرات نا مطلوبی بر جای بگذارد.

 

4- اسپری ‌سبز بخرید:

 

در سال‌های اخیر بعد از این همه حرف و حدیث که پشت سر این محصولات در دنیا بوده است،سرانجام کارخانه‌های سازنده به این فکر افتاده‌اند که محصولاتی از این دست را تولید و روانه بازار کنند که سازگاری بیشتری با سلامت انسان‌ها و محیط زیست داشته باشند روی این محصولات واژه سبز نوشته شده است.توصیه ما به شما این است که این انواع را خریداری کنید تا سلامت خودتان و دیگر افراد روی کره زمین را فراهم کرده باشید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

آسمی‌ها در خط اول خطر

 

اگر شما آسم دارید و یا اگر یکی از اعضای خانواده شما از بیماری آسم رنج می‌برد،لازم است بدانید که استفاده از این محصولات را باید کنار بگذارید.اسپری‌های مو در گروه عوامل تشدید کننده علایم آسم به شمار می‌آیند و به راحتی می‌توانند موجب تحریک مجاری تنفسی شوند و می‌توانند حتی شما را تا مرز یک حمله آسمی پیش ببرند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

اسپری مو را به ریشه مو نزنید

 

متخصصان پوست و موی کانادایی بر این باورند که اگر اسپری مو به ریشه موها زده نشود، مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند.به گزارش خبرگزاری راشین مدا،اگر اسپری‌های حالت‌دهنده مو با ریشه موها برخورد کنند،موجب ریزش مو،ایجاد موخوره و پوسته پوسته شدن کف سر می‌شوند اما اگر مواد تشکیل‌دهنده این حالت‌دهنده‌ها با ریشه مو تماس پیدا نکند،عوارض زیادی به وجود نمی‌آورد.همچنین انواع گوناگون حالت‌دهنده‌ها مانند اسپری،ژل و چسب‌ها در پایان روز باید از روی موها شسته شوند زیرا در غیر این صورت،به شکل ذره‌های خشک شده از موها جدا می‌شوند و ایجاد شوره کاذب می‌کنند.به همین دلیل،متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که در صورت امکان برای حالت دادن به موهای خود از حالت‌دهنده‌های گیاهی استفاده کنند که عوارض کمتری دارند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

اسپری مو و هشدار به خانم های باردار!

 

اسپری‌ ها و حالت دهنده‌ های مو سلامت شما را تهدید می‌کنند.وقتی برای رفتن به یک مهمانی و یا عروسی حسابی هول هستید،همه فکر و ذکرتان این است که تافت یا موس و ژل را روی موهایتان خالی کنید تا موهایی دلخواه داشته باشید و تا پایان شب هم به همان شکل باقی بمانند ولی شاید در آن لحظات فکر نمی‌کنید که این مولکول‌های شیمیایی که در مقیاس میلیارد روی سرتان بالا و پایین می‌پرند،ممکن است برای سلامت‌تان خطرآفرین باشند...

 

محققان به تازگی هشدارهای مهمی به طرفداران همیشگی این محصولات داده‌اند که کمی حواس‌شان را جمع کنند و هر محصولی را روی سرشان و در هر وضعیتی خالی نکنند.

 

* تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است.

 

* تماس زنان باردار با اسپری‌ مو و تولد نوزادان ناقص و معیوب.

 

اگر زنان در دوران بارداری با اسپری مو به ویژه در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشند، خطر تولد نوزادان پسر آنها با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثلی،افزایش پیدا می‌کند.

 

در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می‌شوند،به طوری که مجرای ادراری آنها از غدد جنسی جدا می‌شود.دانشمندان کالج ایمپریال لندن تاکید کردند که تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این قص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که نرخ ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.برخی کارشناسان می‌گویند که نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که فتالاتس نامیده می‌شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است.این ماده شیمیایی می‌تواند تعادل هورمون‌ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی‌ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال 2005 از استفاده از آن در اسپری‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می‌شود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

با موهای سفید چه کنیم؟

 

پیش از پیدایش رنگ‌های شیمیایی در جهان بسیاری از مردم از گیاهان دارویی مختلف برای رنگ آمیزی موهای خود استفاده می‌کردند. امروزه نیز بسیاری از درمانگران طب سنتی استفاده از این رنگ‌های طبیعی و گیاهی را در مقایسه با رنگ‌های شیمیایی که استعمال آن‌ها عوارض جانبی نیز به همراه دارد، توصیه می‌کنند. این درمانگران برای پوشاندن تار موهای سفید به مراجعان خود توصیه می‌کنند 2 قاشق غذاخوری تنباکو را با 2 لیوان آب به‌مدت نیم ساعت بجوشانند و سپس موهای خود را با محلول خنک شده تنباکو ماساژ دهند تا تارهای موی سفید شده به رنگ مشکی در آیند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

تست رنگ طبیعی بر موها

 

نکته‌ای که پیش از رنگ کردن موها با گیاهان طبیعی باید به آن دقت کرد این است که همیشه قبل از رنگ کردن کل موها با گیاه دارویی مورد نظر، بهتر است آن گیاه دارویی را روی بخش کوچکی از موهای‌تان امتحان کنید. برای این منظور کافی است کمی از موهای سرتان را بچینید و روی آن رنگ مورد نظر را امتحان کنید. در این حالت اگر از رنگ به دست آمده احساس رضایت داشتید آن را روی موهای‌تان بگذارید. بهترین شرایط برای رنگ کردن موها با عصاره گیاهان طبیعی آن است که در محیطی که به دمای بدن نزدیک است و به‌اصطلاح 37 درجه سانتی‌گراد دما دارد موهای خود را رنگ کنید. در این حالت نتیجه بهتری بعد از رنگ کردن موها به دست می‌آید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

حنا، معروف‌ترین رنگ طبیعی جهان

 

حنا یکی از معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین گیاهانی است که برای تغییر رنگ موها و روشن کردن آن‌ها توسط زنان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که علاقه‌مند به استفاده از رنگ‌های طبیعی و بی‌خطر برای سلامت‌شان هستند تمایل زیادی به استفاده از این رنگ دارند. رنگی که نه تنها موجب قرمزی پوست و التهاب پوست سرشان نمی‌شود بلکه به ترمیم ساقه موها و ضخیم‌تر شدن آن‌ها کمک کرده و خواص درمانی فوق العاده‌ای برای مو دارد. افرادی که موهای تیره رنگ دارند با کمک حنا می‌توانند رنگ موهای خود را به قهوه‌ای نزدیک کنند. رنگ حنا وقتی روی موهای تیره رنگ قرار می‌گیرد آن‌ها را قهوه‌ای تیره و براق می‌کند. این رنگ درصورتی که روی موهای روشن امتحان شود متناسب با روشنی مو به رنگ‌های قهوه‌ای روشن، حنایی و قرمز تبدیل می‌شود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

های لایت آبی با گیاه دارویی

 

افرادی که تارموی سفید دارند و تعداد این تار موها در سر آن‌ها به حدی است که موجب نارضایتی آن‌ها می‌شود، می‌توانند برای از بین بردن این مسئله از عصاره گیاه آقطی برای جلوه بیشتر موهای‌شان استفاده کنند. برای این منظور کافی است گیاه آقطی را از نزدیک‌ترین عطاری به منزل خود تهیه کنید و آن را با نیم لیتر آب روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد. پس از 10 دقیقه عصاره‌ای از این گیاه به دست می‌آید که ماساژ این عصاره روی سر و موها موجب تیره رنگ شدن موهای سفید می‌شود. البته باید توجه داشت که گیاه آقطی به‌دلیل توناژ آبی که در خود دارد موجب آبی‌شدن تارهای سفید شده و جلوه‌ای خاص به موهای شما می‌بخشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

موهای طلایی با عصاره گل بابونه

 

افرادی که علاقه‌مندند موهایی طلایی رنگ داشته باشند می‌توانند از عصاره گل بابونه و گل ریواس برای این منظور کمک بگیرند. ترکیب این 2 عصاره یکی از بهترین رنگ موهای طبیعی برای افرادی است که موهای سفید دارند. ماساژ این عصاره بر موهای سفید و بی‌رنگ موجب طلایی شدن موها می‌شود. برای تهیه این عصاره تنها باید 5 قاشق گل بابونه و 5 قاشق گل ریواس را درون 3 لیوان آب بریزید و این مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آماده شود. بعد از گذشت 20 دقیقه که گل بابونه در آب جوشید این محلول آماده است. آن را صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ دهید. این کار را تکرار کنید تا رنگ طلایی مورد علاقه‌تان روی موها ظاهر شود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

رنگ طبیعی برای دوستداران رنگ مسی

 

افرادی که علاقه‌مند به رنگ موی مسی هستند می‌توانند از یک نسخه گیاهی بسیار ساده برای به دست آوردن این رنگ برای موهای‌شان استفاده کنند. برای تهیه این ترکیب کافی است که به ترکیب گل ریواس و گل بابونه مقداری حنا اضافه کنید. برای این منظور کافی است به میزان مساوی (4 قاشق غذاخوری) از هر 3 گیاه دارویی گل ریواس، گل بابونه و حنا را در ظرف ریخته و آن را با 3 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید. پس از جوشیدن این مخلوط آن را صاف کرده و روی موهای‌تان ماساژ دهید. این ترکیب موجب به دست آمدن رنگ مسی شده و جلوه زیبایی به موهای‌تان می‌دهد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

رنگ بور را با گیاه اسپرک تجربه کنید

 

اگر در گروه افرادی قرار دارید که از رنگ‌های روشن لذت می‌برید و تصمیم دارید رنگ موی خود را به رنگ زرد یا بور در آورید بهترین روش استفاده از گیاه اسپرک است. گیاه اسپرک انواع مختلفی دارد که از میان آن‌ها تنها یک نوع برای رنگ آمیزی موی سر مناسب است. بنابراین هنگام تهیه این گیاه حتما به فروشنده توصیه کنید که اسپرک برای رنگ مو نیاز دارید. برای تهیه عصاره اسپرک نیز لازم است 4 قاشق غذاخوری از آن را در 3 لیوان آب بجوشانید و پس ازصاف کردن و سرد شدن آن را روی موهای خود ماساژ دهید. با ماساژ این عصاره روی موهای‌تان به مرور موها به رنگ زرد و پس از آن به رنگ بور در می‌آیند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

مشکی پرکلاغی با روناس

 

اگر تمایل دارید موهای‌تان را به رنگ مشکی تیره یا به‌اصطلاح پرکلاغی در آورید، توصیه می‌کنیم از محلول گیاه دارویی روناس استفاده کنید. این محلول می‌تواند در مدت زمان کوتاهی رنگی تیره و مشکی به تار موی شما ببخشد. برای تهیه این محلول کافی است 4 قاشق غذاخوری روناس را در 3 لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. این محلول را پس از سرد شدن روی موهای‌تان ماساژ دهید. پیش از این مردم بسیاری در شرق آسیا و شمال آفریقا از این گیاه برای رنگ آمیزی پارچه استفاده می‌کردند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

اکستنشن ها به دو صورت مصنوعی و موی طبیعی انسان در بازار عرضه می شوند. باید گفت که اکستنشن مو فقط برای بلند کردن قد مو استفاده نمی شود بلکه با کمک آنها به آسانی و به سرعت می توان به موها رنگ و حجم داد.

 

برندهای زیادی در زمینه اکستنشن مو فعالیت میکنند، اما نباید به خاطر میزان معروفیت یک برند در مورد آنها قضاوت کرد. با استفاده از اکستنش های حرفه ای علاوه بر بلند کردن قد موها می توان به رنگ ها و هایلایت های جدید بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر دست یافت. میل به داشتن موهایی پر پشت و زیبا را می توان با وجود محصولات حجم دهنده مو، ابزار آرایش مو و خدماتی که سالن ها در این زمینه ارائه میدهند، احساس کرد.

 

این روزها رنگ مو خیلی طرفدار دارد. بیش از 75 درصد زنان از رنگ مو استفاده می کنند و در میان مردان نیز استفاده از رنگ در حال افزایش است. متاسفانه بسیاری از مردان و زنان مزایای استفاده از اکستنشن به جای رنگ کردن مو با مواد شیمیایی را نمی دانند. نکته خوب در مورد اکستنشن مو این است که آنها به موهای شما آسیب نمی رسانند و البته شما را به رنگ و هایلایت دلخواه خود می رسانند. علاوه بر اضافه کردن مو شما می توانید از وسایل جانبی زینتی نظیر پر و یا مهره های کریستالی هم بهره ببرید. زنان با موهای لخت و کم پشت علاقه دارند که موهایی زیبا، پرپشت و درخشان مانند ستاره های هالیوودی یا مانکن های تبلیغاتی داشته باشند. با استفاده از اکستنشن رسیدن به این رویا امکان پذیر است اما نگهداری از این موها نیز مهم است. در ادامه مقاله به چند نکته برای کمک به شما در نگهداری از موهای اکستنشن و البته موهای خودتان هم می پردازیم.

 

شستشو

 

موهای خود را تمیز نگه دارید. تمیز نبودن مو و عرق باعث گره خورن مو می شود. بعد از ورزش، شنا و... موهای خود را بشویید. قبل از شستشو، موی سر خود را شانه بزنید و گره های آن را باز کنید. مو را از بالا به پایین بشویید. از شامپو ی مناسب استفاده کنید. وقتی موی خشک را یکباره با آب فراوان بشویید مو ضخیم میشود و گره میخورد. به تدریج مو را خیس کنید و قبل از شستشوی کامل به آرامی شانه بزنید. این کار برای اکستنشن های ارزان تر بهتر است.

 

آرایش مو

 

برای شانه کردن مو از شانه و برس نرم استفاده کنید. از انتهای مو شروع کنید و به آرامی به سمت جلو بروید. همیشه مو را از پایین به بالا و به آرامی شانه کنید. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید. حرارت یکی از بزرگ ترین دشمنان موی شماست؛ هر چه بیشتر از حرارت استفاده کنید طول عمر موی اکستنشن شما کمتر می شود. در استفاده از اتوی مو و سشوار دقت کنید. بهترین کار این است که بگذارید مو به صورت طبیعی خشک شود.

 

ورزش

 

موقع شنا کلاه شنا بپوشید و یا سر خود را بیرون آب نگهدارید. کلر و نمک باعث می شود که مو گره بخورد و کمرنگ شود. توصیه می شود که در موقع ورزش و شنا موهای خود را بپوشانید و یا موهای خود را دم اسبی ببندید.

 

خواب

 

با موی خیس نخوابید. قبل از خواب حتما موهای خود را خشک کنید. توصیه میشود که موهای خود را بپوشانید و یا به صورت شل ببافید.

 

نگهداری از مو

 

روی موهای اکستنشن مواد فر، رنگ یا هر ماده شیمیایی دیگری استفاده نکنید.

 

به طور کلی بهتر است که موهای مصنوعی را شانه نکنید و این موها را در برابر گرمای زیاد قرار ندهید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

روزی یک تا ۳ بار، ۲۵۰ میلی گرم عصاره گل گاوزبان، دانه کتان و یا پامچال بخورید. همه این روغن ها غنی از اسیدچرب امگا۳ مانند اسید gamma-linolenic که برای مرطوب نگه داشتن مو و ناخن ها عالی است. اگر می خواهید موهایتان روشن تر به نظر برسد قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمی آبلیمو به موهای خود بمالید.

 

پس از هر بار دوش گرفتن، مقدار موی ریخته شده را کنترل کنید به طور معمول، از ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تار مویی که داریم روزی ۵۰ تا ۲۰۰ تار می ریزد. اگر مقدار موی ریخته شده بیشتر بود، به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که شروع عفونت پوست سر و کچلی باشد و در موارد نادری نیز می تواند کمبود ماده مغذی دلیل ریزش مو باشد.

 

یک آواکادوی رسیده و له شده را با یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید و به موهای خیس بمالید. این میوه غنی از ویتامین، اسید چرب طبیعی و ماده معدنی است که درخشش مو را برمی گرداند. بگذارید این مخلوط حداقل ۲۰ دقیقه روی موها بماند و سپس چند بار بشویید. برای موهای آسیب دیده، هفته ای یک بار و برای موهای سالم ماهی یک بار این کار را تکرار کنید.

 

قبل از مصرف ژل مو، چند قطره عطر محبوب خود را به آن اضافه کنید تا موهای شما خوشبو نیز شود.

می توانید با افزودن ۲۰ قطره طبیعی روغن استوقدوس در ۲۳۶ میلی لیتر در شامپوی رقیق شده در ۱۱۸ میلی لیتر آب شامپوی گیاهی درست کنید.

برای ایجاد تعادل در میزان PH پوست سر یک سهم سرکه سیب را با ۲ سهم آب ولرم مخلوط و استفاده کنید تا رنگ قرمز موی شما آشکار شود. مخلوط سرکه را به خوبی به مو و پوست سر ماساژ دهید و بگذارید خشک شود و سپس طبق معمول شست وشو دهید.

 

برای تقویت پروتئین مو، یک عدد تخم مرغ را با کمی شامپو مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس خوب بشویید.

 

به موهای خود روغن های گیاهی بمالید. روغن زیتون، بادام شیرین و جوجوبا، برای موها بسیار مفید است. برای موهای ضخیم روغن نارگیل مناسب است. موها را کمی نمناک کنید و سپس کاملا با روغن بپوشانید. کلاه پلاستیکی و سپس حوله گرم را برای نیم ساعت روی موها قرار دهید و طبق روال معمول با شامپو بشویید.

 

برای جلوگیری از موخوره برای چند دقیقه به آرامی حوله را دور موهای خیس قرار دهید تا رطوبت جذب شود.

 

موهای سفید را که نسبت به رنگ های دیگر سریع تر کدر، خشک و کثیف می شود، هر روز با شامپو بشویید.

بین هر دفعه رنگ زدن مو حداقل ۴ هفته و بین هر های لایت و یا لولایت حداقل ۸ هفته فاصله بگذارید.

 

برای تقویت کردن موهای شکننده چند قطره روغن چوب صندل را با چند قطره روغن زیتون و جوجوبا به موها بمالید.

برای جلوگیری از خشک شدن مو به خصوص در فصل سرما دستگاه بخور در اتاق خواب قرار دهید.

برای کاهش آسیب به مو، تنها ۹۰ درصد رطوبت مو را خشک کنید. بعضی افراد بر این تصورند که موهای خیس را باید کاملا با سشوار خشک کرد.

 اگر موهای خود را به شکل دم اسبی جمع می کنید، بهتر است روزی چند ساعت موها را آزاد بگذارید. سعی کنید موها را محکم پشت سر جمع نکنید.

تقویت کننده ساده مو را در منزل تهیه کنید. برای داشتن موهای نرم و براق، سس مایونز به موها بمالید و پس از یک ساعت بشویید.۵۶ گرم روغن زیتون، ۵۶ گرم ژل آلوورا را با ۶ قطره روغن رزماری و ۶ قطره روغن چوب صندل مخلوط و استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

کاشت مو به تکنیک جراحی گفتته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می¬شوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف و یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. کاشت مو با پیوند پوست متفاوت است.

در هر پیاز مو 1 تا 4 رشته مو رشد می‌کند. امروزه در پیشرفته ترین روشهای کاشت مو، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌دهند. نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده‌است. این روش کاشت Follicular Unit Transplantation و یا بصورت کوتاه شده FUT نامیده می‌شود. موهای اهدایی به دو روش کاملاً متفاوت جمع آوری می‌شوند.

 روشهای کاشت مو
روش FUE Follicular Unit Extraction) FUE) در واژه به معنای جداسازی به بخش های فولیکولی می‌باشد که در واقع تمامی روش‌های موجود مانند: FIT, FUT , FUG , FUM, SUT, BUT و ... را شامل می شود. یعنی برداشتن مو از ناحیه ای از بدن شخص و انتقال یا پیوند آن موها به نواحی دیگر بدن در همان شخص، این انتقال معمولا به ناحیه کم مو یا طاس سر، ابرو، ریش و ... می تواند صورت گیرد.
روش FIT

Follicular Isolation Techniqueیا FIT در واژه به معنای تکنیک جداسازی فولیکول‌ها.

در این متد بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولا از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می‌شود، فولیکول‌ها برداشت شده و در ناحیه ای که نیاز به کاشت مو احساس می شود، مجددا بوسیله پانچ و یا SLIT این فولیکول‌ها کاشت یا پیوند داده می‌شوند.
روش BHT

BHT یا Body Hair Transplant در روش کاشت مو به روشی گفته می‌شود که بجای برداشت مو از ناحیه پشت سر از موهای بدن مانند سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که بتوان از آنجا مو برداشت کرد به روش پانچ مو را برداشت می کنند و در قسمت مورد نیاز موی برداشت شده را کاشت می کنند.
روش FUT

Follicular Unit Transplant FUT به در واژه به معنای عملی بر اساس قسمت‌های فولیکولی.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

مو یا موی جزئی روینده از روپوست در پستانداران است.

داشتن مو از ویژگی‌های پستانداران است هرچند برخی گونه‌ها در دوره‌هایی از زندگی‌شان بی‌مو هستند.

 

 

مو چند کارکرد دارد. عایق‌بندی گرمایی در برابر سرما و در برخی گونه‌ها در برابر گرما از کارکردهای آن است. در انسان به‌خاطر روند تکامل، موی بدن کم‌پُشت شده و کارکرد عایق‌بندی خود را از دست داده. موی سر هنوز این کارکرد را به همراه کارکرد زیباشناختی خود دارد. سیخ شدن موهای بدن بازمانده‌ای است از دورانی که انسان پُرمو برای افزایش عایق‌بندی موها را به سوی هم می‌کشید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نوع بشر، ۳٫۳ میلیون سال پیش موهایی که بیشتر بدن را می‌پوشاندند از دست داد

موی سر

کل مساحت پوست سر تقریباً ۵۰۰ سانتیمتر مربع می‌باشد، که دارای حدود ۲۰۰ تار مو در سانتی متر است. ولی واحد شمارش موی سر گرافت است نه تار مو. هر گرافت از چند تار مو تشکیل شده که از ریشه به هم ارتباط دارند

اصطلاحات در زبان

موی جانداران غیر انسان، پشم یا خز نیز نامیده می‌شود. به هر دانه از موها یک تار مو گفته می‌شود. به مجموعه یا دسته‌ای از موی سر، زُلف، گیس و گیسو هم می‌گویند. به سر بی‌مو تاس یا کَچَل و به شخص بسیار پرمو در زبان عامی "پشمالو" هم گفته می‌شود.

به افرادی که موهای سرشان به مقدار زیادی ریخته‌باشد کَچَل گفته می‌شود و اگر موهای سر به طور کامل ریخته باشد آن فرد را تاس (و در زبان عوام کلاچه) می‌گویند.[۳]

در افغانستان به کسی که موهایش در پیری هنوز چندان سفید نشده‌است سیاه‌زاغ گفته می‌شود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧