علل ایجاد شوره سر

شوره سر بدلایل مختلفی از قبیل تغذیه نادرست ، هیجان و نگرانی و استرس ، هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌ ، یا سرد و خشک‌ ، پوست‌ چرب ، تعریق زیاد ، عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها ، مصرف بی‌رویه مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو (شامپو نزدن‌ مرتب‌ ، عدم شست‌و‌شوی کافی سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر) ظاهر می شود. همچنین شوره علت میکروارگانیسمی و نیز قارچی داشته و همچنین عوامل ذکر شده در بالا ، در ایجاد شوره سر موثرند.

آیا علت شوره قارچ است؟

قارچها روی پوست سر بسیاری افراد وجود دارند، اما همه این افراد به شوره سر مبتلا نیستند. شوره سر در افراد مختلف ، شدتهای مختلفی دارد و این هم دلیل دیگری است بر این که در سر بعضی از ما عاملی وجود دارد که باعث می شود یکی همیشه از شوره سر کلافه باشد و دیگری اصلا سرش شوره نزند. حتی در یک فرد هم این میزان شوره سر در زمانهای مختلف تفاوت دارد.
از قدیم ، دانشمندان عقیده داشتند پوسته‌های ریز روی سر یا همان شوره‌ها توسط قارچ کوچکی که روی پوست سر رشد می کند، ایجاد می‌شوند. امروزه ، وجود چنین قارچهایی اثبات شده است. التهاب پوست هم نکته ای مهم است. قارچها ابتدا روی پوست سر ساکن می‌شوند و بعد روی چربی موجود بر پوست سر. آنها این چربیها را به اسیدهای چرب دلخواه خودشان تجزیه می‌کنند و حتی موادی را که مانع و مزاحم رشد آنهاست از بین می‌برند. این التهاب باعث می شود سلولهای پوست سر سریعتر تقسیم شوند و بعد از آن ، محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم شود.

همه اینها دست به دست هم می دهند و باعث تقسیم سریع تر سلولهای پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره سر می شوند. هنوز هم کسی نمی‌داند علت چند میلیون پوسته سر که هر روزه روی لباس افراد مختلف می‌ریزد چیست. در شرکتهای سازنده شامپوهای ضد شوره ، میکروبیولوژیستها بدقت مشغول رشد دادن قارچهایی هستند که از پوسته‌های ریز سر به وجود آمده‌اند. هدف آنها این است که بفهمند این قارچها روی چه موادی بهتر رشد می‌کنند. اگر آنها این مطلب را بفهمند و بتوانند تغییر مختصری در این مواد که روی پوست سر وجود دارند، ایجاد کنند، درمان شوره سر را کشف کرده‌اند.

دو گونه از قارچها هستند که باعث شوره سر می شوند: «مالاسزیا وستریکتا» و «مالاسزیا گلوبوسا». تنها علتی که باعث شده است همه فکر کنند «مالاسزیا فورفور» عامل شوره سر است ، این است که این قارچ روی محیطهای کشت رشد می‌کنند. اما دوگونه دیگر ، حساس تر از آن هستند که روی چربیهای حیوانات یا گیاهی رشد کنند و برای رشد ، حتما نیاز به چربی پوست انسان دارند. در حال حاضر ، فقط قارچها مسوول ایجاد شوره سر به حساب نمی‌آیند.

بیماریهای پوستی دیگر همراه شوره

علت شوره سر ، التهاب پوست سر است و بیماریهایی همچون اگزما پوسته‌ریزی شدیدی در پوست سر بوجود می‌آورند و گاهی بیماریهای عفونی مثل زرد زخم و شپش سر یا پدیکولوز به صورت پوسته در سر ظاهر می‌شوند. سایر اختلالات‌ پوستی از جمله‌ درماتیت سبوروئیک و درماتیت آتوپیک ، دندروف( زمان بلوغ ) ،‌ روزاسه‌ ، آکنه‌ ، پسوریازیس‌ ، چاقی‌ ، بیماری‌ پارکینسون ، استفاده‌ از لوسین‌های‌ خشک‌کننده‌ حاوی‌ الکل‌ و بیماری‌ ایدز از بیماریهایی هستند که باعث شوره شدید سر می‌شوند.


انواع شوره سر:

1. شوره خشک:
شوره هایی که در موهای خشک ایجاد می شود شوره خشک نامیده می شود. این شوره ها معمولاً کوچک و سفید بوده و به پوست سر نمی چسبند. پوسته ها هنگام شانه زدن مثل برف می ریزند. شوره خشک معمولاً مملواز میکروبهای خیلی ریز است.
شوره خشک می تواند به علت بعضی از بیماریها ایجاد شده باشد. بنابراین درصورت داشتن شوره خشک، حتما با پزشک مشورت کنید.

2. شوره چرب:
این شوره ها از شوره های خشک بزرگترند، زیرا به خاطر چرب بودن بهم می چسبند. تقریباً سفید رنگ اند و به پوست سر می چسبند. شوره های چرب جایگاه میکروارگانیسم ها و میکروب های دیگری است که می تواند باعث عفونت پوست سر شود. این وضعیت همراه با خارش های شدید خواهد بود. ممکن است با شستشو بهتر شده و 2 روز بعد مجدداً ایجاد شود. این نوع شوره ها بیشتر سبب ریزش مو می شوند زیرا مانع تنفس طبیعی پوست می گردند. اگر با استفاده از شامپوی مناسب و افزایش دفعات شستشو این نوع شوره بر طرف نشد به پزشک مراجعه کنید.


درمان شوره سر
شوره سر را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت زیرا ممکن است مشکلات وخیم تری از جمله عفونت بر اثر خاراندن سر ایجاد کنند. در مورد شوره چرب، درمان اصلی زیاد شستن موی سر است تا چربی روی پوست پاک شود. برای درمان شوره چرب حنا و گل سر شوی مفید است.
در درمان شوره سر به نکات زیر توجه کنید:

1. رعایت بیشتر پاکیزگی و نظافت:
نیازی نیست هر روز موهای خود را بشویید اما حداقل باید هفته ای 1 تا 2 بار این کار را انجام دهید.

2. توقف خاراندن سر:
این دومین اصل مهم در معالجه شوره سر است. به هیچ وجه نباید سر خود را مداوم بخارانید. باید این کار را با حداقل برسانید تا وضعیت به حالت طبیعی بر گردد. مشکل هنگامی عمیق تر می شود که خانم ها با ناخن های بلندشان پوست سر را با خاراندن زخمی می کنند و همین امر باعث می شود که عناصر میکروب موجود در شوره به عمق پوست سر وارد شده و عفونت هایی را به وجود بیاورد. اگر شوره خشک دارید از شامپوهای ملایم مثل شامپوی بچه استفاده کنید. اگر شوره چرب دارید حتما از شامپوهای مخصوص موهای چرب و شامپوهای ضد شوره مناسب استفاده کنید.

3. شامپوهای ضد شوره:
استفاده از شامپوهای ضدشوره مانند سلنیوم سولفید مفید است.

4. استفاده از برس مناسب:
در صورت وجود شوره سر مراقب برس زدن یا شانه کردن باشید تا از جدا شدن پوسته های موجود در پوست سر، خارش یا ایجاد عفونت جلوگیری شود. مسلماً شما باید از برس های ابریشمی و طبیعی و شانه های شاخی یا چوبی استفاده کنید. کسی که دچار شوره سر است باید از برس های طبیعی استفاده کند. سایر اعضای خانواده نباید از برس شما استفاده کنند.

5. ماساژ:
توده های شوره که آغشته به چربی است موجب نارسایی جریان خون در سطح پوست سر و درنتیجه وقفه تنفس طبیعی ریشه مو می گردد. برای بهبود این وضع می توان از ماساژ خاصی استفاده کرد. مراقب باشید این ماساژ را فقط آرایشگر ماهری که از روش مناسب این کار آگاهی دارد می تواند انجام دهد. در صورت ابتلاء به شوره سر خودتان این کار را انجام ندهید زیرا با این کار ممکن است مشکل تان را تشدید کنید.

6. استفاده از روغن های گیاهی:
روغن های گیاهی در درمان شوره خشک مؤثر است. نیم ساعت قبل از حمام، سر را با مخلوطی از روغن های گیاهی (زیتون، بادام، نارگیل) آغشته کنید. روغن را کف دست بزنید بر روی سر بمالید و با کف دست مالش بدهید؛ سپس استحمام کنید.


درمان ساده و غیر دارویی
1- برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می شود که جریان خون سریعتر شود و سلول‌ها تغذیه شوند. هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویی ،‌ موهای خود را از جهات مختلف برس بزنید، به طوری که در حدود صدبار برس روی سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد. شانه کردن مرتب موها بویزه در هوای آزاد و تمیز تاثیر بسیاری در درمان شوره سر دارد. زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلولهای بافت پوست سر می شود.

2- روزانه‌ یک‌ بار سر خود را به‌ خوبی‌ شامپو کنید. طریقه‌ شستن‌ سر با شامپو اهمیت‌ بیشتری‌ از نوع‌ شامپو دارد. هنگام‌ شامپو کردن‌، پوسته‌ها را با ناخن هایتان‌ سست‌ کنید و سرتان‌ را حداقل‌ 5 دقیقه‌ مالش‌ دهید. برای تمیز کردن موها ، ‌از شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. می‌توانید به این شامپو بر حسب نوع موها مقداری مواد تقویت کننده گیاهی یا حیوانی بیفزایید.


رژیم غذایی

به گفته بعضی متخصصین علل اصلی شوره سر بر اثر بد غذایی است. درصورتی که شوره سر در اثر بدغذایی باشد رژیم غذایی مناسب برای آن توصیه می شود. پرهیز از خوردن چربی‌های حیوانی، پرهیز از زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌ها ، شکلات ، ‌‌آجیل ، ‌غذاهای سرخ شده و پر ادویه سلامت را به موها باز می‌گرداند. برای کسانی که با مشکل شوره سر رو برو هستند،‌ خوردن سبزیها و میوه‌ها و مواد پروتئین‌دار به مقدار فراوان تجویز می شود. غذاهایی که ویتامینهای A ، E ، B و پروتئین به حد کافی دارند، از شوره سر جلوگیری می‌کنند.


درمان شوره با روش سنتی

بهترین درمان طبیعی برای شوره سر آب سیب است. برای معالجه موهایتان را با آب سیب ماساژ دهید. اسیدهای طبیعی موجود در این میوه سلولهای مرده را از سر جدا می‌کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشوئید. سرکه سیب همراه با آب گرم نیز می‌تواند بعنوان ضد شوره و ضد چربی عمل کند.


درمان شوره به روش دارویی

1- برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید ، کتوکونازول ، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی‌تار و شامپو های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید.

2- در موارد شدیدتر ، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر ، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و پماد یا لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید.

3- در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه) پماد 5 درصد اسید سالیسیلیک مفید است.

عواقب‌ بیماری

شوره سر یکی از بیماریهای شایع مو است که‌ یک‌ بیماری‌ مزمن‌ است‌، غالباً بیماری‌ مدت‌ها خاموش‌ باقی‌ می‌ماند. در هنگام‌ مرحله‌ فعال‌ بیماری‌، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ کرد. این‌ بیماری‌ باعث‌ ریزش‌ مو نمی شود و موی چرب و شوره نقشی در طاسی سر ندارند. ولی دست‌ پاچگی‌ و عدم‌ احساس‌ راحتی‌ در برخوردهای‌ اجتماعی‌ و عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در نواحی‌ درگیر از عوارض‌ آن هستند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

 درماتیت سبورئیک بیماری شایع و قابل کنترل پوستی است که با قرمزی و پوسته ریزی و خارش مشخص میشود.شایعترین محل این بیماری سر است ولی گاهی اطراف بینی,ابروها, پلک و پشت گوشها را درگیر میکند.
شوره سر یا سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه می‌باشد. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می‌باشد. درماتیت شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که باتولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.
روشهای درمان متنوعی دارد که بر اساس علت رایج میتوان از آن استفاده کرد. شامپوهای ضد قارچی از جمله سلنیم سولفید - زینک پریتیون و کتوکونازول میتواند تا حد زیادی کمک کننده باشد. مشخص ترین گیاه داروئی که برای درمان استفاده میشود آلوئه ورا میباشد . این بیماری حالت مزمن دارد و در فصولی از سال فعال میشود و با استرس روحی تشدید میابد.
شوره سر در حقیقت نوعی حساسیت پوست به مواد تخمیری یک نوع مخمر در سطح پوست و مو میباشد و درمان طولانی مدت و تکرار شونده دارد. البته اگر کتوکنازول مصرف میشود باید فقط موضعی آن استفاده گردد و بطور مرتب از آن نباید مصرف کرد .
همچنین میتوانید از شامپوی کرتیول دوکری براساس دوره درمانی مشخصی که دارد استفاده نمایید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

درماتیت سبورئیک یا به اختصار سبوره در بعضی جوانان به علت پرکاری غدد چربی کف سر چرب شده و هم‌زمان پوسته‌های چرب چسبنده دیده می‌شود که در موارد خفیف با شامپوهای ضدشوره به شرط اینکه چند ماه یا سال موها شسته شود خارش و سبوره تحت کنترل درمی‌آیند و خارش برطرف می‌شود ولی در موارد شدید لازم به مصرف داروهایی خوراکی و یا موضعی و یا هردوی آنهاست که باید از سوی پزشک متخصص پوست بعد از معاینه و اطلاع از کارکرد کبد و کلیه و فسفر استخوان تجویز شود. آلوپسی آندروژنیک یا کم‌پشتی تدریجی موی سر بعد از بلوغ به دلیل ارث است. چنان چه به دلیل شوره به پزشک مراجعه کردید، این مشکل را هم بررسی خواهد کرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

درماتیت‌ شوره‌ای‌

درماتیت‌ شوره‌ای‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ پوستی‌ که‌ مشخصه‌ آن‌ پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ‌ است‌. شوره‌ سر در بزرگسالان‌ و شیرخواران‌ نوعی‌ از درماتیت‌ شوره‌ای‌ است‌. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌. جاهایی‌ که‌ می‌توانند دچار درماتیت‌ شوره‌ای‌ شوند عبارتند از: پوست‌ سر، ابروها، پیشانی‌، صورت‌، چین‌های‌ اطراف‌ بینی‌، پشت‌ گوش‌ و داخل‌ مجرای‌ خارجی‌ گوش‌، یا پوست‌ روی‌ تنه‌، خصوصاً روی‌ جناغ‌ سینه‌ یا در چین‌های‌ پوستی‌.
علایم‌ شایع‌
پوسته‌های‌ سفید بر روی‌ لکه‌های‌ قرمز رنگ‌ روی‌ پوست‌. پوسته‌ها به‌ ساقه‌ موها می‌چسبند. این‌ پوسته‌ها ممکن‌ است‌ با خارش‌ همراه‌ باشند، اما معمولاً درد وجود ندارد مگر این‌ که‌ عفونت‌ بروز کرده‌ باشد.
علل‌
ناشناخته‌ هستند. امکان‌ دارد عوامل‌ ژنتیکی‌ و محیطی‌ هر دو دخالت‌ داشته‌ باشند.
عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
استرس‌
هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌، یا سرد و خشک‌
شامپو نزدن‌ مرتب‌
پوست‌ چرب‌
سایر اختلالات‌ پوستی‌ مثل‌ روزاسه‌، آکنه‌، یا پسوریازیس‌
چاقی‌
بیماری‌ پارکینسون‌
استفاده‌ از لوسین‌های‌ خشک‌کننده‌ حاوی‌ الکل‌
بیماری‌ ایدز
پیشگیری‌
نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ کرد. اما برای‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ شدت‌ یا دفعات‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌:
مرتباً از شامپو استفاده‌ کنید.
چین‌های‌ پوستی‌ را پس‌ از حمام‌ کاملاً خشک‌ کنید.
لباس‌ غیرچسبان‌ که‌ تهویه‌ را به‌ راحتی‌ امکان‌پذیر می‌سازد بپوشد.
عواقب‌ مورد انتظار
این‌ یک‌ بیماری‌ مزمن‌ است‌، غالباً بیماری‌ مدت‌ها خاموش‌ باقی‌ می‌ماند. در هنگام‌ مرحله‌ فعال‌ بیماری‌، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ کرد. این‌ بیماری‌ باعث‌ ریزش‌ مو نمی‌شود.
عوارض‌ احتمالی‌
دست‌ پاچگی‌ و عدم‌ احساس‌ راحتی‌ در برخوردهای‌ اجتماعی‌
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در نواحی‌ درگیر
واکنش‌ به‌ داروهای‌ مالیدنی‌ مورد استفاده‌ در درمان‌
درمان‌

اصول‌ کلی‌
تشخیص‌ با دیدن‌ ضایعات‌ داده‌ می‌شود.
روزانه‌ یک‌ بار سر خود را به‌ خوبی‌ شامپو کنید. طریقه‌ شستن‌ سر با شامپو اهمیت‌ بیشتری‌ از نوع‌ شامپو دارد. هنگام‌ شامپو کردن‌، پوسته‌ها را با ناخن‌هایتان‌ سست‌ کنید و سرتان‌ را حداقل‌ 5 دقیقه‌ مالش‌ دهید.
داروها
برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ ضدشوره‌ دارای‌ سولفید سلنیم‌ یا پیریتیون‌ روی‌ و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید.
در موارد شدیدتر، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و پماد لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید.
برای‌ سایر نقاط‌ بدن‌ از استروییدهای‌ مالیدنی‌ استفاده‌ می‌شود.
فعالیت‌
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. انجام‌ فعالیت‌های‌ خارج‌ از خانه‌ در تابستان‌ ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر بیماری‌ شما را بدتر می‌کنند خودداری‌ کنید.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ درماتیت‌ شوره‌ای‌ را دارید و اقدامات‌ خودتان‌ مؤثر نبوده‌اند.
اگر از نواحی‌ درماتیت‌ شوره‌ای‌ مایع‌ ترواش‌ شود، کروت‌ تشکیل‌ شود، یا چرک‌ خارج‌ شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

در ماتیت سبوروئیک شیر خواران

در ماتیت سبوروئیک شیر خواران.. بطورتیپیک پوست سر.. چین های فلکسور.. و نواحی دیاپر را گرفتار میکند. پلاک های درماتیت سبوروئیک روی پوست سر. اغلب صفحات سفید مایل به زرد ضخیمی را بوجود می اورند.. که در اصلاح عامیانه کلاه گهواره ای نامیده میشود. شیر خواران مبتلا به در ماتیت سبوروئیک خارش شدیدی ندارند.. و خارش تابلوی مهم بیماری شیر خواران نمی باشد.

بیماری لینر
بندرت درماتیت سبوروئیک شی خواران به سمت اریترودرمی اکسفولیاتیو همراه با اسهال شدید.. عفونت های راجعه میکربی.. سپتی سمی و تحلیل پیش می روند. این سندرم شدید سبوره. بیماری لینر نامیده میشود. و در بعضی موارد با کمبود فامیلیال جزء C5 کمپلمان همراه است.

تشخیص و تشخیص افتراقی
درماتیت سبوروئیک شیر خواران به آسانی تشخیص داده میشود.. چرا که تمایل زیادی به گرفتاری سر دارد. همچنین در ماتیت صورت و درماتیت دیاپر به تشخیص کمک میکند. مهمترین تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک شیرخواران درماتیت آتوپیک و پسوریازیس است. تشخیص افتراقی مهم دیگر تیپ... لترسیو بیماری هیستوسیتوزیس لانگر هانس می باشد.

درمان
1- شستشوی روزانه سر و صورت با شامپوی بچه.. شامپو های حاوی سولفور یا اسید سالسیلیک را برای پوسته های ضخیم
میتوان به کار برد( ولی برای تمامی بدن و بطور کلی نباید بکار روند..زیاد احتمال توکسیسیته سیستمیک سالسیلیک اسید وجود دارد)
2- کورتکو استروئید های موضعی خفیف( کرم هیدوکورتیزون 1%) را میتوان برای دوره های کوتاه مدت مورد استفاده قرارداد.( در مواردی که بیماری به شامپوهای تنها جواب نمیدهد)

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

در ماتیت سبوروئیک

درماتیت سبوروئیک عبارت است از اختلال التهابی تحت حاد یا مزمن با علت ناشناخته که بطور تیپیک محدود به غدد سباسه می باشند.. درماتیت سبوروئیک نواحی با غده سباسه فراوان یعنی سر و تنه و گاهی انترتیرگو(چینها) را گرفتار میسازد

بالینی
درماتیت سبوروئیک اختلال شایعی است که دو دوره از زندگی یعنی شیر خوارگی و بزرگسالی رخ میدهد.

درماتیت سبوروئیک بزرگسالی
درماتیت سبوروئیک بزرگسالان در زمان بلوغ بروز میکند ولی اغلب تظاهر آن تا دهه سوم به تعویق می افتد. در این بیماری بطور معمول اریتم منتشر و پوسته ریزی قسمت مودار سر وجوددارد. معمولا و نه همیشه پوسته در ابرو..شیار نازولابیال و شیار های پشت گوش وجود دارد. سبیل و ریش نیزدر بیشتر موارد گرفتار میگردد. در تنه ضایعات به صورت پلاک است که پوسته چرب دارد و این ضایعات گلبرگی نامیده میشود. گرفتاری کشاله ران بخصوص در نواحی مودار وجود دارد و در سایر نواحی نیز دیده میشود. افراد مبتلا به درماتیت سبوروئیک صورت ممکن است به جای خارش از سوزش شکایت کنند. در مبتلایان به ایدز و بیماری پارکینسون.. این درماتیت از شدت بیشتری برخوردار است و خصوصا در مواردایدز .. مقاومت به درمان وجوددارد. نکته قابل ملاحظه آنکه.. در چنین بیمارانی.. محل گرفتاری و شکل ضایعه غیر معمول خواهد بود. عفونت ثانوی با استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک متداول است و به صورت دلمه.. تشکیل پوستول و سلولیت بروز میکند.

تشخیص افتراقی
تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک سر.. شامل پسوریازیس.. درماتیت آتوپیک.. شپش و شوره سر است. تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک تنه و چینها شامل تینه آی تنه..قارچ کشاله ران.. کاندیدیازیس.. پسوریازیس.. سندرم رایتر.. و درماتیت تماسی می باشد.

درمان
باید به بیماران آگاهی داد که درماتیت سبوروئیک وضعیت مزمنی است که درمان دائمی ندارد ولی با تمهیداتی میتوان آن را متوقف
نمود. بنا براین سالها احتیاج به درمان و مراقبت دارد. شوره سر را میتوان با شامپوهای طبی.. از جمله سلنیوم سولفاید.. کتوکونازول و انواع شامپوهای تار درمان نمود. برای شوره سر شدید با پوسته ریزی و دلمه.. پماد 5 درصد اسید سالسیلیک مفید
می باشد. چنانچه عفونت ثانوی وجود داشته باشد استفاده از اریترومایسین خوراکی یا فلوکوگزانتین..ضروری به نظر میرسد. اشکال حاد درماتیت سبوروئیک صورت و تنه به پماد استروئید ضعیف.. حساس میباشند. کرم کتوکونازول 2 درصد میتواند به همان اندازه موثر باشد. شستشوی مکرر با آب و صابون مفید است زیرا سبب حذف لیپید ها شده که این لیپید ها سوبسترای موثری را برای مخمر ها تشکیل میدهند. برای موارد مقاوم میتوان یک دوره خوراکی کتوکونازول(200 میلی گرم روزانه برای 14 روز)
و یا یک دوره ایترا کونازول( 100 میلی گرم برای 21 روز) تجویز کرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

 

دهان زنان بیشتر می‌سوزد

اصطلاح سوزش دهان اساسا برای توضیح احساس سوزش بر روی زبان، کام یا لب‌ها به کار می‌رود. سوزش دهان، غالبا زنان را مبتلا می‌کند ولی در مردان هم رخ می‌دهد. نسبت زن به مرد تقریبا 7 به یک است و معمولا سالمندان بیشتر دچار این عارضه می‌شوند.
اوج بروز این مشکل دهه پنجم زندگی است. در معاینه مخاط دهان این بیماران معمولا هیچ مورد غیرطبیعی دیده نمی‌شود. برخی بیماران به نقاطی از دهان اشاره می‌کنند و آن را عامل اصلی این مشکل می‌دانند ولی این نقاط، اصولا جزو تنوعات طبیعی مخاط دهان مثل پاپی‌‌های زبان یا غدد چربی هستند. بیماران مبتلا به سوزش دهان عموما یکی از 3 الگوی سوزش را ذکر می‌کنند:
نوع یک: سوزش هنگام بیدار شدن از خواب وجود ندارد ولی کم‌کم در طی روز پدید می‌آید.
نوع دوم: سوزش موقع بیدار شدن احساس می‌شود و تا هنگام به خواب رفتن پابرجا می‌ماند.
نوع سوم: سوزش به تناوب ظاهر می‌شود و مکان‌های غیرعادی نظیر گلو و کف دهان را گرفتار می‌کند.
سوزش دهان، یک بیماری چندعاملی است که عوامل زیادی در بروز آن نقش دارند؛ از جمله، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کمبود ویتامین‌های B1 ،B2 ،B6 و B12، کمبود آهن، کمبود اسیدفولیک، ابتلا به دیابت، عفونت قارچی دهان، خشکی دهان، اضطراب، افسردگی و حساسیت.
آزمایش کامل خون برای بررسی کمبودهای تغذیه‌ای یا دیابت قندی ضروری است.
پروتزهای بیمار (دست دندان‌های کامل یا تکه‌ای) را باید از نظر طرح مناسب، نقاط تحریک‌کننده مخاط و نیز جنس آلیاژ و سایر مواد متشکله بررسی کرد. میزان ترشح بزاق دهان باید سنجیده شود. همچنین وجود ناراحتی مانند جویدن مخاط یا زبان و سایش دندان‌ها هم باید توسط دندا‌ن‌پزشک یا متخصص بیماری‌های دهان ارزیابی شود. برخی بیماران ممکن است به دلیل ابتلا به اضطراب یا افسردگی به سوزش دهان مبتلا شوند بنابراین ارزیابی بیمار از نظر ابتلا به بیماری‌های روحی- روانی بسیار ضروری است. در بیماران با سابقه کمبودهای تغذیه‌ای بر حسب مورد، ویتامین1 B یا 6 B تجویز می‌شود، اگر اشکالاتی در طرح پروتز بیمار موجود باشد باید پروتز جدید ساخته شود. بیمار باید پس از 4 هفته معاینه شود که نتایج آزمایش خون و میکروب‌شناسی یا سایر آزمایشات در دسترس باشد.
ماهیت چند عاملی سوزش دهان وجود تیمی را طلب می‌کند که متشکل از دندان‌پزشک، متخصص بیماری‌های دهان و در برخی بیماران مشاوره با متخصص پوست، روان‌پزشک یا روان‌شناس بالینی ضروری است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢