+ فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

نتایج تحقیقات و پژوهشها حاکی از آن است، کمبود رطوبت از علل اصلی خارش پوست سر، پوسته‌ریزی و شوره محسوب می‌شود. چربی زیاد پوست سر نیز می‌تواند منجر به خارش و قرمزی پوست سر شود که البته با مراجعه به پزشک و تجویز داروی مناسب برطرف می‌شود. همچنین، زنان به دلیل استفاده از روسری، مقنعه و کلاه جهت حفاظت موهای خود، بیش از سایرین در معرض خارش سر قرار می‌گیرند. استفاده از آب داغ هنگام شست و شو نیز می‌تواند باعث خشکی پوست سر، همراه با پوسته‌ریزی و خارش گردد. که استفاده از شامپوهای ضد شوره تا حدودی می‌تواند از عوارض مذکور بکاهد : ولی این شامپوها مشکل شوره را به طور کامل برطرف نمی‌کنند. لذا مراجعه به پزشک در صورت بروز شوره ضروری است. افراد باید برای پیشگیری از عوارض فوق، تحرک و فعالیت خود را افزایش داده و تغذیه مناسب شامل میوه‌ها، سبزی‌های تازه و ویتامین‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

علل زیادی باعث بروز این مشکل می شوند. اگر تداوم داره و ایجاد مشکل کرده بهتر است جهت ارزیابی به متخصص پوست مراجعه کنید. احتمال وجود مشکل بسیار شایع خارش شوره ای و یا درماتیت سبوروئیک هست... در مواردی خارش عمومی پوست بدن به سر سرایت می کند و در موارد دیگر فقط محدود به پوست سر است. علل زیادی ممکن است باعث خارش سر شود. اشخاصی که به کهیر و یا سایر بیماری های خارش دار مبتلا هستند در پوست سر نیز خارش دارند که با درمان ناراحتی اصلی، خارش سر نیز بهبود می یابد . برخی بیماریها از جمله نارحتی های کبدی باعث خارش پوست بخصوص پوست سر می شود . رژیم غذایی مناسب و درمان باعث بهبود نارحتی و از بین رفتن خارش می شود. گاهی برخی رژیم های غذایی ممکن است باعث خارش پوست سر شود. در این قبیل افراد اصلاح وضع مزاج و استفاده از میوه ها و در مواردی با تجویز پزشک و بکار بردن داروهایی که باعث از بین رفتن خارش سر می شود توصیه می شود . در معتادین به مواد مخدر خارش سر زیاد دیده می شود . چربی پوست نیز ازعوامل خارش است افرادی که به تدریج بعد از استحمام دچار خارش پوست سر می شوند با پوست خشکی مواجه هستند.از همین رو توصیه می شود که از شامپو های با چربی اضافه شده و شامپو کتیرا استفاده کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

ممکن است دچار یک ناراحتی پوستی مثل پسوریاز یا التهاب سبوره‌ای سر همراه با وجود یک مخمر شده باشید که پوست را وادار به رشد سریع‌تر از معمول می‌کند. این رشد زیادی به نوبهٔ حود باعث رشد بیشتر سازواره‌های موجود بر روی آن می‌شود که نتیجهٔ آن خارش پوست است. از علل شایع دیگر، عدم مراقبت از مو و شپش سر را می‌‌توان نام برد. - درمان خارش پوست سر سر را به اندازه بشوئید. شستن بیش از حد سر با صابون یا شامپو نه تنها موها را خرد می‌کند، بلکه چربی‌های لازم روی پوست را هم از بین می‌برد که به خارش آن منجر می‌گردد. شامپوی مناسب مصرف کنید. برای جلوگیری از پوسته شدن و خشک شدن پوست سر، که خارش می‌آورند، باید شامپوی دارای pH متناسب مصرف کنید. pH شامپو باید بین ۵/۴ و ۵/۵ باشد. با استفاده از نوارهای کاغذی نیتروزین می‌توانید pH شامپوهایتان را معلوم کنید. ضدحساسیت بخورید. برخی داروهای ضدحساسیت مورد استفاده در درمان آلرژی‌ها حاوی مواد ضد خارش هم هستند که ممکن است خارش را تا مدتی تسکین دهد. روغن زیتون بزنید. به‌نظر می‌رسد که روغن زیتون اثر آرام‌بخش بر برخی انواع خشکی و خارش پوست داشته باشد. قبل از شامپو زدن سر، کمی روغن‌ زیتون گرم بر سر مالیده و ده‌دقیقه صبر کنید. نزد پزشک بروید. اگر بعد از یک هفته با انجام کارهای بالا خارش پوست سر از بین نرود، برای درمان با داروهای قوی‌تر به پزشک مراجعه کنید. درمان پسوریاز شامپوی مخصوص بزنید. استفاده از شامپوهاس قطرانی در حالی که مو کثیف است در برداشتن پوست مرده و رفع التهاب موجود در پسوریاز مؤثر است. ظرف دو هفته باید نتیجهٔ مثبت بگیرید، در غیر این‌صورت، نزد پزشک بروید. ...کورتیزون بزنید. اگر خارش سر ناشی از اکزما یا پسوریاز بعد از شامپو زدن آن ادامه داشته باشد، استفاده از محلول یک درصد هیدروکورتیزون مؤثر است. مراقبت از مو. گاهی ممکن است کاری را در مورد موهایتان انجام دهید که دقیقاً نباید می‌کردید: مواد شیمیائی مختلفی را به موهایتان زده‌اید که باعث واکنش‌های آلرژیائی شده و التهاب و خارش ایجاد کرده است. یا شاید هم شامپوی نامناسبی برای شستشو سر انتخاب کرده‌اید. موارد زیر را در مراقبت از موهایتان رعایت کنید. مواد شیمیائی را اول امتحان کنید. انواع رنگ مو اغلب دارای ماد‌ه‌ای شیمیائی هستند که از عوامل ایجاد خارش شدید و جوش زدن پوست سر است. یک بار تماس با آن برای ایجاد واکنش ایمنی به مدت یک تا دو هفته کافی است. برای جلوگیری از این واکنش آلرژیائی، رنگ مو را طبق دستور روی جعبهٔ آن آزمایش کنید. فر نکنید. اگر بعد از فر کردن موها تا ۴۸ ساعت دچار خارش پوست سر شدید، به مادهٔ موجود در داروی فر حساسیت دارید. چون این ماده شیمیائی تا چند بار شستن سر روی مو باقی می‌ماند، برخی مبتلایان به اکزما هم ناچار به تراشیدن سر می‌شوند که کار ناخوشایندی است. اگر امکان دارد، موها را فر نکنید. مبارزه با شپش. خارش پوست سر ممکن است ناشی از وجود شپش در سر باشد. این حشرات کوچک سوراخ‌های ریزی در پوست سر ایجاد کرده، خون را می‌مکند، و صدها بار تولید مثل می‌کنند. اگر فکر می‌کنید سر کودکتان شپش گذاشته است، باید پیش از سرایت آن به سایر افراد خانواده شپش‌ها را از بین ببرید. شامپوی مخصوص بزنید. انواعی از شامپوها حاوی موادی مثل هگزاکلرید گامابنزن یا پرمترین هستند که توان کشتن شپش‌ها را دارند. بعد از کشتن شپش‌ها، تخم‌های آنها را با شانه‌کردن از لای موها خارج کنید. این درمان را باید چندین بار تکرار کنید، چون هر باقی‌مانده شپش یا تخم آن ایجاد نسل جدیدی می‌کند. .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

مشکل شایعی هست به اسم درماتیت سبوروئیک و یا درماتیت شوره ای....اونقدر شایع که نمیشه اسم بیماری به اون گذاشت .بیماری خیلی خفیف و بسیار شایعی هست که در همه جوامع وجود داره که علتش رو نوعی قارچ نسبتا بی آزار پوستی می دونن که باعث بروز مشکلاتی برای سر میشه... مثل خارش.. ریزش موقتی( و نه دائمی).. شوره..و گاهی مشکلات پوست سر. با مصرف شامپوی کتوکونازول بسیاری از مشکلات این بیماران .. منجمله ریزش موی اونها حل میشه ( اما بطور موقتی).

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

درماتیت سبورئیک یا به اختصار سبوره در بعضی جوانان به علت پرکاری غدد چربی کف سر چرب شده و هم‌زمان پوسته‌های چرب چسبنده دیده می‌شود که در موارد خفیف با شامپوهای ضدشوره به شرط اینکه چند ماه یا سال موها شسته شود خارش و سبوره تحت کنترل درمی‌آیند و خارش برطرف می‌شود ولی در موارد شدید لازم به مصرف داروهایی خوراکی و یا موضعی و یا هردوی آنهاست که باید از سوی پزشک متخصص پوست بعد از معاینه و اطلاع از کارکرد کبد و کلیه و فسفر استخوان تجویز شود. آلوپسی آندروژنیک یا کم‌پشتی تدریجی موی سر بعد از بلوغ به دلیل ارث است. چنان چه به دلیل شوره به پزشک مراجعه کردید، این مشکل را هم بررسی خواهد کرد. .. درماتیت سبورئیک بیماری شایع و قابل کنترل پوستی است که با قرمزی و پوسته ریزی و خارش مشخص میشود.شایعترین محل این بیماری سر است ولی گاهی اطراف بینی,ابروها, پلک و پشت گوشها را درگیر میکند. شوره سر یا سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه می‌باشد. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می‌باشد. درماتیت شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که باتولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌. روشهای درمان متنوعی دارد که بر اساس علت رایج میتوان از آن استفاده کرد. شامپوهای ضد قارچی از جمله سلنیم سولفید - زینک پریتیون و کتوکونازول میتواند تا حد زیادی کمک کننده باشد. مشخص ترین گیاه داروئی که برای درمان استفاده میشود آلوئه ورا میباشد . این بیماری حالت مزمن دارد و در فصولی از سال فعال میشود و با استرس روحی تشدید میابد. شوره سر در حقیقت نوعی حساسیت پوست به مواد تخمیری یک نوع مخمر در سطح پوست و مو میباشد و درمان طولانی مدت و تکرار شونده دارد. البته اگر کتوکنازول مصرف میشود باید فقط موضعی آن استفاده گردد و بطور مرتب از آن نباید مصرف کرد . همچنین میتوانید از شامپوی کرتیول دوکری براساس دوره درمانی مشخصی که دارد استفاده نمایید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

درماتیت‌ شوره‌ای‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ پوستی‌ که‌ مشخصه‌ آن‌ پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ‌ است‌. شوره‌ سر در بزرگسالان‌ و شیرخواران‌ نوعی‌ از درماتیت‌ شوره‌ای‌ است‌. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌. جاهایی‌ که‌ می‌توانند دچار درماتیت‌ شوره‌ای‌ شوند عبارتند از: پوست‌ سر، ابروها، پیشانی‌، صورت‌، چین‌های‌ اطراف‌ بینی‌، پشت‌ گوش‌ و داخل‌ مجرای‌ خارجی‌ گوش‌، یا پوست‌ روی‌ تنه‌، خصوصاً روی‌ جناغ‌ سینه‌ یا در چین‌های‌ پوستی‌. علایم‌ شایع‌ پوسته‌های‌ سفید بر روی‌ لکه‌های‌ قرمز رنگ‌ روی‌ پوست‌. پوسته‌ها به‌ ساقه‌ موها می‌چسبند. این‌ پوسته‌ها ممکن‌ است‌ با خارش‌ همراه‌ باشند، اما معمولاً درد وجود ندارد مگر این‌ که‌ عفونت‌ بروز کرده‌ باشد. علل‌ ناشناخته‌ هستند. امکان‌ دارد عوامل‌ ژنتیکی‌ و محیطی‌ هر دو دخالت‌ داشته‌ باشند. عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر استرس‌ هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌، یا سرد و خشک‌ شامپو نزدن‌ مرتب‌ پوست‌ چرب‌ سایر اختلالات‌ پوستی‌ مثل‌ روزاسه‌، آکنه‌، یا پسوریازیس‌ چاقی‌ بیماری‌ پارکینسون‌ استفاده‌ از لوسین‌های‌ خشک‌کننده‌ حاوی‌ الکل‌ بیماری‌ ایدز پیشگیری‌ نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ کرد. اما برای‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ شدت‌ یا دفعات‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌: مرتباً از شامپو استفاده‌ کنید. چین‌های‌ پوستی‌ را پس‌ از حمام‌ کاملاً خشک‌ کنید. لباس‌ غیرچسبان‌ که‌ تهویه‌ را به‌ راحتی‌ امکان‌پذیر می‌سازد بپوشد. عواقب‌ مورد انتظار این‌ یک‌ بیماری‌ مزمن‌ است‌، غالباً بیماری‌ مدت‌ها خاموش‌ باقی‌ می‌ماند. در هنگام‌ مرحله‌ فعال‌ بیماری‌، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ کرد. این‌ بیماری‌ باعث‌ ریزش‌ مو نمی‌شود. عوارض‌ احتمالی‌ دست‌ پاچگی‌ و عدم‌ احساس‌ راحتی‌ در برخوردهای‌ اجتماعی‌ عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در نواحی‌ درگیر واکنش‌ به‌ داروهای‌ مالیدنی‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ درمان‌ اصول‌ کلی‌ تشخیص‌ با دیدن‌ ضایعات‌ داده‌ می‌شود. روزانه‌ یک‌ بار سر خود را به‌ خوبی‌ شامپو کنید. طریقه‌ شستن‌ سر با شامپو اهمیت‌ بیشتری‌ از نوع‌ شامپو دارد. هنگام‌ شامپو کردن‌، پوسته‌ها را با ناخن‌هایتان‌ سست‌ کنید و سرتان‌ را حداقل‌ 5 دقیقه‌ مالش‌ دهید. داروها برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ ضدشوره‌ دارای‌ سولفید سلنیم‌ یا پیریتیون‌ روی‌ و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید. در موارد شدیدتر، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و پماد لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید. برای‌ سایر نقاط‌ بدن‌ از استروییدهای‌ مالیدنی‌ استفاده‌ می‌شود. فعالیت‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. انجام‌ فعالیت‌های‌ خارج‌ از خانه‌ در تابستان‌ ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد. رژیم‌ غذایی‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر بیماری‌ شما را بدتر می‌کنند خودداری‌ کنید. در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ درماتیت‌ شوره‌ای‌ را دارید و اقدامات‌ خودتان‌ مؤثر نبوده‌اند. اگر از نواحی‌ درماتیت‌ شوره‌ای‌ مایع‌ ترواش‌ شود، کروت‌ تشکیل‌ شود، یا چرک‌ خارج‌ شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

در ماتیت سبوروئیک شیر خواران.. بطورتیپیک پوست سر.. چین های فلکسور.. و نواحی دیاپر را گرفتار میکند. پلاک های درماتیت سبوروئیک روی پوست سر. اغلب صفحات سفید مایل به زرد ضخیمی را بوجود می اورند.. که در اصلاح عامیانه کلاه گهواره ای نامیده میشود. شیر خواران مبتلا به در ماتیت سبوروئیک خارش شدیدی ندارند.. و خارش تابلوی مهم بیماری شیر خواران نمی باشد. بیماری لینر بندرت درماتیت سبوروئیک شی خواران به سمت اریترودرمی اکسفولیاتیو همراه با اسهال شدید.. عفونت های راجعه میکربی.. سپتی سمی و تحلیل پیش می روند. این سندرم شدید سبوره. بیماری لینر نامیده میشود. و در بعضی موارد با کمبود فامیلیال جزء C5 کمپلمان همراه است. تشخیص و تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک شیر خواران به آسانی تشخیص داده میشود.. چرا که تمایل زیادی به گرفتاری سر دارد. همچنین در ماتیت صورت و درماتیت دیاپر به تشخیص کمک میکند. مهمترین تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک شیرخواران درماتیت آتوپیک و پسوریازیس است. تشخیص افتراقی مهم دیگر تیپ... لترسیو بیماری هیستوسیتوزیس لانگر هانس می باشد. درمان 1- شستشوی روزانه سر و صورت با شامپوی بچه.. شامپو های حاوی سولفور یا اسید سالسیلیک را برای پوسته های ضخیم میتوان به کار برد( ولی برای تمامی بدن و بطور کلی نباید بکار روند..زیاد احتمال توکسیسیته سیستمیک سالسیلیک اسید وجود دارد) 2- کورتکو استروئید های موضعی خفیف( کرم هیدوکورتیزون 1%) را میتوان برای دوره های کوتاه مدت مورد استفاده قرارداد.( در مواردی که بیماری به شامپوهای تنها جواب نمیدهد)

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

درماتیت سبوروئیک عبارت است از اختلال التهابی تحت حاد یا مزمن با علت ناشناخته که بطور تیپیک محدود به غدد سباسه می باشند.. درماتیت سبوروئیک نواحی با غده سباسه فراوان یعنی سر و تنه و گاهی انترتیرگو(چینها) را گرفتار میسازد بالینی درماتیت سبوروئیک اختلال شایعی است که دو دوره از زندگی یعنی شیر خوارگی و بزرگسالی رخ میدهد. درماتیت سبوروئیک بزرگسالی درماتیت سبوروئیک بزرگسالان در زمان بلوغ بروز میکند ولی اغلب تظاهر آن تا دهه سوم به تعویق می افتد. در این بیماری بطور معمول اریتم منتشر و پوسته ریزی قسمت مودار سر وجوددارد. معمولا و نه همیشه پوسته در ابرو..شیار نازولابیال و شیار های پشت گوش وجود دارد. سبیل و ریش نیزدر بیشتر موارد گرفتار میگردد. در تنه ضایعات به صورت پلاک است که پوسته چرب دارد و این ضایعات گلبرگی نامیده میشود. گرفتاری کشاله ران بخصوص در نواحی مودار وجود دارد و در سایر نواحی نیز دیده میشود. افراد مبتلا به درماتیت سبوروئیک صورت ممکن است به جای خارش از سوزش شکایت کنند. در مبتلایان به ایدز و بیماری پارکینسون.. این درماتیت از شدت بیشتری برخوردار است و خصوصا در مواردایدز .. مقاومت به درمان وجوددارد. نکته قابل ملاحظه آنکه.. در چنین بیمارانی.. محل گرفتاری و شکل ضایعه غیر معمول خواهد بود. عفونت ثانوی با استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک متداول است و به صورت دلمه.. تشکیل پوستول و سلولیت بروز میکند. تشخیص افتراقی تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک سر.. شامل پسوریازیس.. درماتیت آتوپیک.. شپش و شوره سر است. تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک تنه و چینها شامل تینه آی تنه..قارچ کشاله ران.. کاندیدیازیس.. پسوریازیس.. سندرم رایتر.. و درماتیت تماسی می باشد. درمان باید به بیماران آگاهی داد که درماتیت سبوروئیک وضعیت مزمنی است که درمان دائمی ندارد ولی با تمهیداتی میتوان آن را متوقف نمود. بنا براین سالها احتیاج به درمان و مراقبت دارد. شوره سر را میتوان با شامپوهای طبی.. از جمله سلنیوم سولفاید.. کتوکونازول و انواع شامپوهای تار درمان نمود. برای شوره سر شدید با پوسته ریزی و دلمه.. پماد 5 درصد اسید سالسیلیک مفید می باشد. چنانچه عفونت ثانوی وجود داشته باشد استفاده از اریترومایسین خوراکی یا فلوکوگزانتین..ضروری به نظر میرسد. اشکال حاد درماتیت سبوروئیک صورت و تنه به پماد استروئید ضعیف.. حساس میباشند. کرم کتوکونازول 2 درصد میتواند به همان اندازه موثر باشد. شستشوی مکرر با آب و صابون مفید است زیرا سبب حذف لیپید ها شده که این لیپید ها سوبسترای موثری را برای مخمر ها تشکیل میدهند. برای موارد مقاوم میتوان یک دوره خوراکی کتوکونازول(200 میلی گرم روزانه برای 14 روز) و یا یک دوره ایترا کونازول( 100 میلی گرم برای 21 روز) تجویز کرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

درماتیت سبوره یک بیماری التهابی مزمن می باشد. این بیماری گرچه خوش خیم است ولی در مواقعی بسیار به درمان سرکش است و جواب درمانی در مواقعی بسیار کم است. علاوه بر داروهایی که می توانند این مشکل را بغرنج کنند در بعضی بیماریها نوع سرکش بیماری بیشتر دیده میشود از جمله در بیماران با اختلال در سیستم ایمنی از جمله ایدز. بیماری عصبی پارکینسون. در افراد با بیماری روحی و روانی تا آنجاپیکه این بیماران با شدت افسردگی و یا مشکلات روحی ضایعات بطور گسترده ظاهر میشود و به درمان هم جواب نمی دهند تا اینکه مشکل روحی برطرف شود. خصوصیات ظاهری بیماری بصورت پوسته ریزی شدید و ضایعات قرمز متمایل به قهوه ای و در مواقعی تیره می باشد. این ضایعات بیشتر در نواحی سبوره یعنی محلهایی که غدد چربی بیشتری دارند دیده میشود از جمله سر و ابرو- حاشیه بینی- جلو سینه- زیر بغل و کشاله ران. یک عامل فرضی حساسیت به مواد تخمیری مخمر مالاسزیا فور فور است. چون دیده شده با درمان ضد این مخمر ضایعات برطرف میشوند ولی با قطع درمان دوباره ضایعات برمیگردند. درمان باید بطور متناوب و سیکلیک انجام شود و در فواصل درمان نیز باید مراقبت صورت گیرد. شما نیاز به یک بررسی کلی از نظر داخلی و خونی هستید. درمانهای متنوعی با درصدهای گوناگونی از نظر بهبودی وجود دارد. شما باید توسط یک متخصص ویزیت شوید و گاهی نیاز است از داروهای خاصی استفاده کنید. چون بیماری بصورت مزمن می باشد.............................................................................................................................

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

در ماتیت سبوروئیک..که هم باعث شوره میشه..هم ریزش موی سر.. اما ریزش مو دائمی نمیده و به راحتی جایگزین میشه 1- اگر خفیف باشه..شستشوی روزانه سر 1 تا 2 بار در روز بوسیله شامپوهای ضعیف( مثل baby johnson) معمولا کافی هست 2- در موارد شدید و یا عدم پاسخ به درمان قبلی.. بهتره از شامپوی selenium sulfide 1% و یا همان شامپوی تجویز شده برای شما.. استفاده کنید.پس از مرطوب کردن و شستن سر شامپو بطور دقیق به تمام سر مالیده و کف آن به مدت 5 دقیقه مانده و سپس بطور کامل شسته شود. این عمل تا کنترل پوسته ها روزی یکبار و یا یک روز در میان و سپس هفته ای 2 بار ادامه یابد اگه احساس میکنید ریزش موی واقعی دارید.. از بهترین و معتبر ترین داروی موجود.. محلول ماینوکسیدیل استفاده کنید اگه در اطرافیان شما کسی در سن های پائین.. دچار ریزش مو شده.. الزاما دلیل این نمیشه که شما هم در سن کم ریزش مو پیدا کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

یک جور بیماری پوستی وجود داره که خیلی شایع هست.. و اسمش هست.. در ماتیت سبوروئیک.. که خیلی شایع هست..اونقدر شایع که اصلا نمیشه اسم بیماری روی گذاشت. اغلب اینها مشکلاتشون مزمن هست.. و معمولا دچار ریزش شوره و خارش سر هستند که گاهی اطرافیان ناآگاه فکر میکنند که علت خارش سر.. بعلت شپش هست..تشخیص افتراقی درماتیت سبوروئیک سر.. شامل پسوریازیس.. درماتیت آتوپیک.. شپش و شوره سر است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

هنوز دلیل قاطعی برای این حالت شناخته نشده.. ولی احتمال میدن بعلت نوعی مخمر در پوست باشه..روند درمانش هم به این ترتیب هست که بیماری مزمنی هست و درمان دائمی ندارد.. ولی میتوان تا حدی اوتو کنترل کرد.. برای درمان شوره ها بهتره از شامپو های سلنیوم سولفاید استفاده کرد.. از تونیک های مو باید پرهیز شود.. ..

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

شوره سر به دو صورت می باشد. شوره چرب و شوره خشک. و درمان متفاوتی دارد. شوره چرب بیشتر بدلیل حساسیت پوست سر به مواد تخمیری یک نوع مخمر که در پوست همه وجود دارد می باشد و بصورت مزمن است و با درمان خوب و با قطع آن دوباره برمیگردد. شوره خشک نیز بیشتر بدلیل خشک بودن پوست سر می باشد و استفاده کردن از شامپوهای موی خشک و چرب کردن با روغن بادام و یا زیتون بخصوص بعد از حمام کمک کننده است ..درماتیت سبورئیک یا همان درماتیت شوره ای سر یک بیماری مزمن است و درمان آن استفاده از دارو ها و شامپوهای ضد شوره است ...لایه خارجی پوست سر مانند سایر نقاط دیگر بدن دائما در حال تجدید و جایگزینی است. سلولهای اپیدرم در لایه زایا ساخته می شوند و تدریجا به سطح پوست حرکت کرده و سپس تک تک می ریزنند. این دوره حدود سی روز بطول می انجامد. در صورت افزایش سرعت چرخه ایجاد سلول ها پوسته ریزی آن شوره سر ایجاد می شود که شامل سلولهای بهم چسبیده و پوسته های بزرگ می باشد. انواع شوره: شوره به دو فرم دیده می شود سبوره دارای رنگی زرد تر ولی با براقیت کمتر است( شوره های چرب دارای رنگ مایل به سبز بوده وچرب هستند) . این عارضه از خشک شدن چربی های سطح پوست بدون عامل قارچ بوجود می اید. افراد با موی چرب اغلب از دفع بیش از اندازه سلولهای شاخی پوست سر شکایت دارند. همراهی پوسته های چرب با ربزش موهای سر دال بر وجود بیماریهای داخلی یا بیماریهای پوست سر دارند که باید تحت نظر پزشک بررسی و درمان شوند. دندروف(dandruff) شوره های واقعی یا شوره های خشک به صورت دانه های ریز کوچک بوده وسفیدتر براق تر و بیشتر دیده می شود.که بیشتر در آن یک عامل قارچی دخیل بوده است. این حالت را باید با عارضه درماتیت سبوروئیک یا پوسته های چرب سر تشخیص افتراقی داده شود. زیرا در صورت خشکی بیش از حد پوست سر, شوره ها که در واقع پوسته های خشک هستند از پوست جدا شده و می ریزنند ولی در درماتیت سبوروئیک پوسته ریزی التهاب قرمزی و گاهی خارش در نواحی دارای غدد چربی زیاد دیده می شود. پوسته های درشت در نواحی ابرو, طرفین بینی, دور گوشها, سینه , و روی پوست سر می باشد. از عوامل دیگر که با شوره سر اشتباه می شود شامل پسوریازیس اگزماها عفونتهای بدخیم قارچی, استفاده از بعضی داروهای موضعی بخصوص محرکهای رویش مو مثل مینوکسیدیل و ترتینوئین , شستشو با صابونهای غیر استاندارد و عدم آبکشی صحیح سر و یا شستشو توسط شامپو در آب با درجه سختی بالا است. انواع دیگر شوره انواع دیگری از شوره سر در نواحی بدن یافت می شود. از این دسته می توان به scale اشاره نمود.که در واقع پوسته ریزی قابل روئیت پوست است و علت آن عمدتا به خشکی پوست ربط دارد و نوع دیگر آن به علت واکنش شوینده ها با آب سخت بوده و عارضه ای بیماریزا به حساب نمی آید. شناسائی اصول روشهای مقابله با ایجاد شوره سر با استفاده صحیح از شوینده ها: برای کنترل شوره سر افزایش تعداد دفعات شامپو کردن موهای سر کافی هست. ولی در بیشتر مواقع استفاده از شامپو های ضد شوره مو الزامی بنظر می رسد. هر شامپو معمولی که مکررا مصرف می شود, بعضی موارد شوره سر را بمدت دو تا سه روز کنترل می کند, ولی شامپو های ویژه این بیماری برای کاستن سرعت تشکیل پوسته ها و یا از میان برداشتن پوسته های ایجاد شده و کنترل عامل قارچی استفاده می شوند. این شامپو ها مدت تشکیل شوره سر را تا یک هفته به تعویق می اندازند. از عوامل فعال در این فراورده ها ترکیبات سلنیوم, گوگرد تزکیبات ذغال سنگ( تار) اسید سالسیلیک و پریتیون زینک است. برای کنترل مطلوب تر این عارضه پس از شستشوی سر, آبکشی گیاهی با آب هامالیس و ماساژ ملایم سر به ضد عفونی کردن موها کمک شایان توجهی می نماید. اخیرا شامپو های کتوکونازول در ایران ساخته شده است که در محدود کردن و حتی رفع شوره های سر که عمدتا قارچ دارند نقس اساسی دارد ولی باید در نظر داشت که برای افزایش اثر بخشی آن باید کف شامپو برای چند دقیقه روی سر باقی بماند. موارد شدید پوسته ها یا هر گونه شک به سایر عوامل باید به پزشک ارجاع داده شود. در اینگونه موارد استفاده از داروهای خاص طبق تجویز پزشک معالج الزامی است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠

 

سلنیم سولفاید و زینک پریتیون در صورتی که مدام استفاده شوند باعث ریزش مو و شکنندگی مو میشوند پس بهتر است برای درمان شوره سر از این شامپوها بطور مداوم استفاده نشود. بهتر است وقتی با استفاده از این شامپوها و درمان شوره با دارو. این شامپو هر یک هفته تا ده روز یک بار برای جلوگیری از ایجاد شوره استفاده شود. ..

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٠