همه جای دنیا هستند مردان و زنانی که سعی می کنند زیبایی را به مردم هدیه بدهند . فن ارایشگری یکی از این هنر هاست.اغلب مردم چه زن و چه مرد از آن استقبال می کنند . نمی توان انکار کرد که فن آرایش   مردانه را اولین بار مردی   از کشور آلمان  به نام مولر به تمام جهان معرفی کرد .

شخصیت , موقعیت شغلی , ترکیب چهره و سن فاکتورهایی هستند که همگی با هم علم مرفولوژی را در بر میگیرد . به عنوان مثال فردی با صورت استخوانی نوعی آرایش متفاوت دارد که دقیقا نقطه مقابل انسانی با صورت کاملا گوشتی است. نکته دوم , شخصیت یعنی موقعیت اجتماعی فرد است . نوع آرایش مو بر مبنا ی وضعیت موجود افراد ترتیب داده میشود . بر همین اساس است که دو نفر با موقعیت مختلف را نمیتوان با یک آرایش ببینیم .

 

بحث سن اشخاص مهمترین قسمت این امر است که نوع اصلاح یک انسان بر مبنای سن و رده سنی متفاوت است . نوزاد خود را از سن کودکی با اصلاحی ساده و به وقولی موی بدون آرایش تا  رسیدن به سنی که فرم جمجمه و شکل گیری کامل اسکلت سر در یک مقطع ثابت است , نگه داریم .

در سن بالاتر از شش سالگی میتوان  به مرور تغیرات را در شکل ظاهری موی فرزند خود انجام دهیم. تمام کشورها بر اساس فرهنگ و ایده آن کشور به طراحی مو میپردازند و البته کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست . قشر جوان کشور تنوع طلبی یشتری نسبت به سایر رده های سنی دارند و اکثر طراحان , این قشر را مد نظر خود دارند . بزرگترین ایرادی که امروز در میان جوانان خوش ذوق دیده میشود , مبالغه در نوع و سبک آرایش موهاست که نه تنها زیبا نیست بلکه حالتی زننده دارد و این  تنها به خاطر تقلید غلط از مدل های ناهماهنگ غربی است .

اروپا و آمریکا مردمانی دارند که جدا از سیاررین سبک زندگی متفاوتی با بقیه مردم دارند و کپی برداری از سبک پوشش و موهای این افراد چنین مشکلی را به وجود می آورد که اکنون در میان بعضی جوانان ایرانی می بینیم ؛ نوع اصلاح و آرایش مو در ایران چندین سال است که با سبک های قدیمی خداحافظی کرده است .

آرایش امروزی و مخصوص در میان جوانان چیزی جدای آرایش مردانه قدیمی خودمان  است . امروز تمام آرایشگران ایرانی با تکیه بر تنوع , ایده پردازی  و کمی ابتکار توانسته اند هم طراز و گاهی اوقات بالاتر از کشورهای دیگر قرار بگیرند .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/٢٤