-1در نظر گرفتن فرم صورت (بیضی، گرد، مربع، مستطیل، مثلث، به شکل قلب (مثلث معکوس) لوزی. -2جنس مو و شکل ظاهری مو، -3سن و موقعیت اجتماعی شخص، -4توجه به پرپشتی و کم‏پشتی موها، -5چاقی یا لاغری شخص، -6رعایت کردن میل و خواسته مشتری با راهنمائی آرایشگر، -7رعایت فاصله مناسب به نحوی که آرایشگر بتواند با تسلط کامل کار خود را انجام دهد، -8طرز صحیح ایستادن آرایشگر به شکلی که از نظر بدنی حالت قائم استخوان‏بندی او تغیر نکند، -9تمیز و نم‏دار بودن موها هنگام کوپ، تقسیم‏بندی صحیح مو جهت کوپ مورد نظر، -11معمولا قبل از کوپ باید موها را شست و شو داد و با حوله 13آب اضافی آن را گرفت به طوری که حالت و فرم طبیعی موها کاملا مشخص گردد. زیرا فرم و حالت طبیعی مو جهت انجام کوپ کاملا ضروری است، -12به کار بردن وسائل کار مناسب (تیغ، قیجی، شانه، ماشین موزنی) جهت انواع کوپ و طرز صحیح استفاده و نگه‏داشتن آنها در دست

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

چند عد پیاز و کاه را با هم رنده کنید و آن را تا صبح در ظرف مسی بگذارید، هنگام صبح چند قطره ادکلن در آن بریزید تا بوی پیاز از بین برود و بعد چند قطره روغن گیاهی به آن اضافه کنید و آن گاه مصرف کنید. پس از 20دقیقه سرتان را با شامپو بشوئید موی سرتان جلا و رنگ بی‏نظیری پیدا می‏کند، می‏توانید روش را هفته‏ای یک‏بار انجام دهید.

الف - موهای چرب. حنا را با دو قاشق غذاخوری ماست و مقداری شکر مخلوط کنید تا به شکل خمیری نرم درآید. در صورت سفیدبودن خمیر کمی آب بعد از آن را به سرتان بمالید و بیست دقیقه صبر کنید. سپس سرتان را با آب زلال کاملا بشوئید.
ب - موهای خشک. حنا را در یک قاشق غذاخوری روغن و مقدار مناسبی از شیر ولرم مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید خمیر را به سرتان بمالید و آن را مدت 20دقیقه به همان حال رها کنید سپس سرتان را خوب بشوئید. نرم‏کننده‏های ساخته شده از حنا استحکام مو و برق و جلای رنگ آنرا افزایش می‏دهد.


برا تهیه شوینده سحرآمیز مواد زیر را با هم مخلوط کنید، یک قاشق چایخوری روغن کرچک، یک قاشق چایخوری روغن فندق، یک قاشق چایخوری سرکه مالت، یک قاشق گلیسیرین، یک قاشق چایخوری شامپو، روغن کرچک به مو استحکام می‏بخشد و روغن گیاهی مثل تقویت‏کننده (تونیک) عمل می‏کند. سرکه اسید مانتیل ایجاد می‏کند. گلیسیرین مو را مرطوب می‏سازد و شامپو در این میان وسیله‏ای است که این ترکیب را به هم پیوند می‏دهد. پیش از شستن سر این ترکیب را آرام روی موهایتان بمالید آن وقت است که ر می‏یابید بافت موی سرتان چه تغیرات شگرفی کرده است.
آب اکسیژنه. این ماده شیمیائی به دو شکل کرم و مایع در بازار عرضه شده است و رایج‏ترین منبع تأمین اکسیژن برای فرآیند اکسیداسیون است فرایند اکسیداسیون هنگامی صورت می‏گیرد که رنگ مو و ماده بی‏رنگ‏کننده به گیسو مالیده شود. در مورد رنگ‏های اکسیدشونده اکسیژن تأمین شده توسط آب اکسیژنه موجب ترکیب رنگ مو با ماده رنگی درون پوسته می‏شود. ملکول رنگی که بدین ترتیب به وجود می‏آید درشتر از آن است که بتواند از ساقه مو خارج شود. به هنگام بی‏رنگ کردن اکسیژن موجب تغییر رنگدانه طبیعی درون تار مو و بی‏رنگ شدن ملانین می‏شود. رنگدانه‏هائی که به سهولت تحت تأثیر قرار می‏گیرند در درجه نخست عبارتند از رنگ‏های خاکستری و قهوه‏ای در درجه دوم سرخ و درجه آخر زرد. قدرت آب اکسیژنه به دو صورت بیان می‏شود حجم، قدرت درصدی، آب اکسیژنه مایع یا فرمول شیمیائی H2o2مایعی زلال و از لحاظ ظاهر شبیه به آب می‏باشد که برای پایداری آن معمولا یک اسید بدان افزوده می‏شود اسید یادشده میزان اکسیداسیون را کاهش می‏دهد.


قابلیت جذب آب. چنانچه مو در آب یا هوای بسیار مرطوب قرار گیرد حدود پنج تا پانزده در صد به قطر آن اضافه می‏شود. رطوبت مناسب برای مو بین 45تا 60درجه است.

قابلیت تحمل وزن. یک تار مو می‏تواند حدود 40تا بیش از 150گرم وزن را تحمل کند.

قابلیت شکل‏پذیری. مو توسط پل‏های گوگردی خود قابلیت شکل‏پذیری بسیار بالائی را دارد.

قابلیت کشش. چنانچه موئی کشیده شود معمولا حدود 10تا 25درصد طول خود کش می‏آید.
قابلیت رنگ‏پذیری. مو به واسطه رنگدانه‏های خود از استعداد رنگ‏پذیری بالائی برخوردار است. شکل طبیعی موها برحسب نژاد و افراد متفاوت است به طور کلی به سه دسته می‏توان تقسیم کرد. موهای صاف، موهای مواج، موهای مجعد، در ساختمان مو کربن 50تا 60درصد 2هیدروئن 6تا 16درصد 3نیتروژن (ازت) 14تا 17درصد 4اکسیژن 20ت 30درصد 5گوگرد 3تا 6درصد وجود دارد. به علت داشتن مجموعه این مواد است که مو می‏تواند در مقابل اشعه شیمیائی عکس‏العمل نشان داده تغییر رنگ یا فرم بدهد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

چند نکته درباره سلامت پوست و مو


موادی که در ساختمان لوله رنگ مو به کار رفته از دو قسمت تشکیل شده: 1قسمت رنگی، 2عمق رنگ

قسمت رنگی. این قسمت عینا مانند ساختمان دانه‏های رنگی داخل مو می‏باشد که از دانه‏های قرمز و زرد و آبی (رنگ‏های اصلی) تشکیل شده است و در تمام رنگ‏های مشکی روشن وجود دارد ولی نسبت آنها هرچه از رنگ مشکی به طرف رنگ‏های مشکی خیلی بیشتر از مقدار رنگ آن در رنگ‏های روشن می‏باشد و در رنگ‏های روشن رنگ زرد خیلی بیشتر از رنگ‏های تیره وجود دارد.

عمق رنگ. عمق رنگ یا ماده خاکستری که در اصطلاح شیمی به آن اکسی بیان می‏گویند. بیشترین حجم رنگ مو را تشکیل می‏دهد و در رنگ‏ها به جای قسمتی از ماده خاکستری از کرم ویتامینه استفاده می‏شود. که از خشکی زیاد مو جلوگ‏یری می‏کند. وقتی قسمت رنگی با ماده خاکستری جمع شود ماده‏ای به وجود می‏آورد به نام ذرات نهائی رنگ که با آب اکسیژنه ترکیب شده باعث رنگ‏شدن موها می‏شود.


رشد و سلامتی مو بستگی به سه عامل مهم دارد.

تغذیه مناسب و کافی، رعایت بهداشت، فعالیت منظم غدد چربی. ریزش مو ممکن است در اثر عوامل طبیعی و یا غیرطبیعی باشد.

عوامل طبیعی ریزش مو عبارتست از: پیری، وراثت در خانواده‏ای که پدر یا مادر دچار طاسی یا کم‏موئی باشند معمولا فرزندان آن خانواده هم دچار کم‏موئی هستند، عوامل غیرطبیعی ریزش مو: غم و اندوه، شوک‏های ناگهانی، مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب، بروز اختلال در ترمیم‏های سلولی. چربی بیش از حد، خشکی بیش از حد، شوره سر، موخوره، شکستگی مو، عفونت‏های قارچی، عوامل عفونی در هر نقطه بدن کم‏خونی و ضعف عمومی، زایمان‏های متعدد و حساب‏نشده استفاده بیش از حد از مواد شیمیائی مانند، فر، صاف، رنگ، دکلره و غیره.


موخوره عبارتست از دو یا چندشاخه شدن نوک موها موخوره در اثر کم شدن و یا خشک‏شدن مایع کورتکس (آب داخل مو) به وجود می‏آید. شکنندگی مو و خشکی بیش از حد مو و موخوره موقعی در مو ظاهر می‏شود که تمام چربی روی مو از بین رفته باشد علل از بین‏رفتن چربی مو عبارتست از شستن با شامپوهائی که Phآن قلیائی یا قلیائی ضعیف باشد. به کاربردن مکرر مواد شیمیائی مانند رنگ دکلره پرمتانت (فرار) استفاده مکرر از سه‏شوآر قرار گرفتن مو در برابر آفتاب. استفاده مکرر از آب شور دریا خوب آب‏کشی نکردن موها هنگام شست و شو. برای مبارزه با موخوره، استفاده از شامپوهائی که Phآنها خنثی یا اسیدی باشد. استفاده از شامپو بچه یا یک شامپوی ملایم به اضافه دو عدد زرده تخم‏مرغ پایه نسبت مساوی نرم‏کننده و شامپو کوتاه کردن موها هرماه یک سانت. استفاده از روغن‏های گیاهی مانند نارگیل، و غیره، گنجانیدن میوه و سبزیجات تازه در هر وعده غذائی، نوشیدن مایعات و آب بیشتر.


وقتی که مواد فر را روی موها می‏زنیم فعل و انفعالاتی صورت می‏گیرد.

ضخیم شدن موها به وسیله داروی که Phقلیایی دارد.
بازشدن دریچه‏های مو، دخول هیدروژن که یکی از ماد شیمیایی است که داخل داروی فر وجود دارد به ساختمان مو، جابجا شدن پلهای گوگردی موقعی که هیدروژن وارد موها نشد مهمترین عملی که انجام می‏دهد پلهای گوگردی مو را جابجا می‏کند در اصل استخوان‏بندی موها را تغیر می‏دهد. ورود اکسیژن توسط توترالیزان (محصول خنثی اوشیت فر) چنانچه مدت زیادی داروی فر روی موها بماند هیدروژن داروی فر موها را خراب می‏کند بنابراین پس از مدت زمان معینی بایستی به وسیله عاملی هیدروژن‏های داخل مو را بیرون بکشیم در نوترالیزان مقداری اکسیژن ( )oمی‏باشد اکسیژن از راه دریچه‏های مو داخل ساختمان مو شده با هیدروژن وارد شده قبل تشکیل آب می‏دهند و خروج مواد قلیائی از موها در حد مناسب، پس از صاف‏کردن یا فرکردن بایستی کاری کنیم که هر دو عمل روی موها ثابت بماند از تثبیت‏کننده که مانند لعابی روی موها را بگیرد استفاده می‏کنیمدر صورت وجود تعداد بی‏شمار موی سفید تنها مواد رنگی دایم است که می‏تواند آنها را پوشش دهد پس بسته‏های دوتائی تهیه کنید که یکی از آنها محتوی رنگ باشد و دیگری محتوی اکسیدان و بعد آنها را با هم مخلوط کنید، اکسیدان یا همان آب اکسیژنه ماده‏ای است که باعث می‏شود رنگ به مغز تک تک تارهای مو نفوذ کند تا رنگ بیشتر و بهتر روی مو بماند اما بهترین رنگ‏های نیز عوض می‏شوند و تغییر می‏کنند می‏توانید موهایتان را کم‏رنگ هم بکنید پس از هر چهار هفته لازم است تا انتها با ریشه موها مجددا کمی رنگ شود. تیوپ رنگ‏های کنونی، استفاده از رنگ را دقیقا در محل ریشه که می‏خواهید آسان و امکان‏پذیر ساخته‏اند. ریشه یا انتهای مو جائی است که موهای تازه روییده نمایانند. ضرری که رنگ‏های اکسیده دارند این است که مو را خشک و شکننده متخلخل می‏کند پس در این حالت از نرم‏کننده زیاد استفاده نمائید.


شعار ما در مورد مراقبت از مو این است (پاکیزه و تمیز نگاهش‏دار) مرتب پوست سر و موهایتان را بشوئید البته این شست و شو را هر روز یا یک روز در میان بسته به سختی و خشکی شوره سر می‏توان انجام داد. شما چنانچه مو و پوست سرتان چرب باشد باید از شامپوی گیاهی استفاده نمائید. چون شست و شوی مرتب مو با شامپوهای قوی و شیمیائی به موی سر آسیب می‏رساند. ماساژ دادن و برس‏زدن روزانه مو در معالجه شوره سر بسیار سودمند است این دو عمل گردش خون پوست سر را تقویت می‏کند. حجم ترشح چربی را بالا می‏برد و سلول‏های مرده چسبیده به پوست سر را سست می‏کند تا از آن به راحتی جدا شوند. در صورت ابتلا به شوره خشک برای ماساژ پوست سرتان بخصوص پیش از شست و شوی آن از روغن استفاده کنید و بالاخره از روغن حیوانی، کمتر از نباتی مایع بیشتر مصرف کنید. از خوردن آجیل و شکلات غذاهای سرخ‏شده بپرهیزید. غذاهای گیاهی، گوشت سفید مرغ و ماهی شیر و فرآورده‏های آن و غذاهای پرویتامین را که دارای ویتامین‏های آ ( )aای ( )eو ب ( )bکمپلکس هستند در رژیم غذائی خود بگنجانید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

در کنار عوامل ژنتیکی و تغذیه، بیماری‌های مختلفی وجود دارند که روی رشد و تغذیه مو تاثیر می‌گذارندو گاه باعث ریزش و از بین رفتن دائم یا موقت موها می‌شوند.
برخی از بیماری‌ها هم ریشه در اشکالات تغذیه‌ای دارند. افرادی که با رژیم‌های شدید غذایی ناگهان وزن زیادی کم می‌کنند اگر این‌کار را زیر نظر یک پزشک مجرب تغذیه انجام ندهند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند. بدن مانند کارخانه فعالی است که هرروز سلول‌هایش تقسیم می‌شوند و پروتئین می‌سازد، اگر ناگهان مواد غذایی و اولیه‌ای که همیشه وارد این کارخانه می‌شود را قطع کنیم، ممکن است حدود یک تا سه ماه بعد شاهد ریزش‌های شدید مو شویم. گاهی حتی ممکن است در روز بین یکصد تا هزار تارموی فرد بریزد. این ریزش اغلب تا شش ماه ادامه پیدا می‌کند و سپس کمتر شده و به حالت عادی باز می‌گردد، اما اگر این فقر غذایی و شوکی که به فولیکول‌های مو وارد شده خیلی زیاد باشد ممکن است موها دیگر به اندازه طبیعی خود بازنگردند.

● شیردهی باعث ریزش مو نمی‌شود
گاهی ریزش مو بعد از زایمان در زنان دیده‌می‌شود. در دوران بارداری به دلیل کاهش سطح هورمون‌هایی، مو در فاز یک رشد متوقف می‌شود. هورمون استروژن طول زمان رشد را در این دوران بیشتر می‌کند، به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها حتی ریزش طبیعی مو را هم در این دوران ندارند اما بعد از دو تا سه ماه با سقوط سطح هورمون‌های استروژن، ناگهان همه موها از فاز رشد وارد فاز ریزش می‌شوند. بسیاری از مادران به اشتباه این ریزش مورا به شیر دادن نسبت می‌دهند، در حالی‌که فقط یک نوع ریزش مو فیزیولوژیک است. معمولا این ریزش مو جای نگرانی نداردو جبران می‌شود. خانم‌هایی که در طول سالیان از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده‌اند و ناگهان مصرف خود را قطع می‌کنند هم ممکن است دو تا سه ماه بعد یک دوره گذرای ریزش مو را تجربه کنند. گاهی به دنبال بیماری‌های تب‌دار شدید هم ممکن است ریزش مو داشته‌باشیم. سرخک، مخملک و اعمال جراحی با خونریزی‌های شدید هم گاه بعد از دو تا سه ماه با ریزش مو همراه خواهند بود که اغلب قابل جبران هستند.
بیماری‌های غدد داخلی، مشکلات تیروئید(پرکاری و کم کاری تیروئید) و مصرف داروهای کنترل‌کننده آنها، مصرف داروهایی که هورمون ضد انعقاد دارند و داروهایی به منظور جلوگیری از لخته یا بیماری‌های قلبی-عروقی استفاده می‌شوند و همچنین داروهای کاهنده چربی خون و یا برخی از داروهای شیمی درمانی سرطان از جمله مواردی هستند که ممکن است باعث ریزش مو در افراد شود که اغلب با مصرف دارو قابل جبران است. گاهی به دلیل برخی از بیماری‌های ژنتیکی ممکن است فرد از بدو تولد مو نداشته باشد و گاهی فولیکول‌ها در سر مژه و ... نازک و تنک هستند و ممکن است بعد از مدتی شروع به ریزش کنند. این ریزش گاه تا سن بلوغ قابل درمان هستند اما برخی از آنها که دارای منشا ژنتیکی هستند قابل درمان نخواهند بود.

● بیماری‌‌های ناشناخته
دلایل واقعی برخی از ریزش‌های مو هنوز هم ناشناخته باقی مانده‌است و پزشکان موفق به کشف رمز و راز آنها نشده‌اند. در این موارد فولیکول مو در ناحیه‌ای از بین نمی‌رود و به دلایل ناشناخته رشد موها به صورت ناگهانی و موضعی در منطقه متوقف می‌شود. این نوع ریزش مو ناگهان با ریزش سکه‌ای و منطقه‌ای در یک قسمت از موهای بدن( معمولا روی سر، مژه و ریش) به وجود می‌آید و فرد را واقعا دچار شوک می‌کند. اگر این مساله در نواحی غیر قابل دید باشد فرد متوجه نخواهد شد و گاهی حتی آن‌را از زبان دوستان و آرایشگر خود می‌شنود.
این ریزش‌ها معمولا هیچ علامتی ندارد و به ندرت اتفاق می‌افتد، فرد در ناحیه دچار احساس سوزش، خارش و التهاب شود. با از بین رفتن موها اغلب ۴ تا۱ ماه طول می‌کشد تا موها خود به خود رشد کنند. دلیل این ریزش‌ها مشخص نیست اما اغلب به دنبال استرس و شوک‌های روحی این زمینه مساعد به‌وجود می‌آید. این افراد باید از استرس شدید، اضطراب و نگرانی خودداری کنند و اگر مشکلی از نظر روحی روانی دارند حتما در کنار مراجعه به یک متخصص مواز یک مشاوره هم کمک بگیرند. گاهی این ریزش‌ها به‌ویژه در افرادی که از پشت سر یا روی گوش‌ها شروع می‌شود و حالت عمامه‌ای پیدا کرده، دور تا دور سر را می‌گیرد. گاه حتی تمام سر دچار ریزش می‌شود. افرادی که گسترش ریزش دارند معمولا پاسخ خوبی به درمان نمی‌دهند.

● ‌موخوره بیماری نیست
بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند، موخوره نوعی بیماری است در حالیکه مو خوره بیماری نیست. موخوره در نتیجه یک ضربه مکانیکی و یا فیزیکی به انتهای مو در نتیجه شانه کردن نادرست و استفاده از برس و شانه نامناسب ایجاد می‌شود. کسانی که موهای بلند و پرپشتی دارند اگر بعد و یا درحین استحمام با شانه نوک تیز موهایشان را شانه کنند، از حالت‌دهنده استفاده نکرده ‌باشند ویا نوک موهایشان را چرب نکنند، ممکن است با فشاری که به نوعی به سطح شانه وارد و از آن‌جا به انتهای مو وارد می‌شود، در اثر یک ضربه نهایی مو خرد شده و موخوره ایجاد شود. مویی که دچار موخوره است، زیبایی طبیعی خود را نخواهد داشت.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

ریزش مو و دلایل آن!!

برای کند کردن روند ریزش مو در طاسی ارثی داروهایی وجود دارند، یکی از این داروها
ماینوکسیدیل نام دارد و فروش آن بدون نسخه انجام میگیرد.

دوره عادی رشد و ریزش مو چیست؟

10% از موهای سر ما همواره در مرحله ای به سر میبرند که به آن مرحله استراحت گفته
میشود. بعد از 2 تا 3 ماه، موهایی که در این مرحله به سربرده بودند، میریزند و
موهای تازه به جای آنها رشد میکنند. مرحله رشد مو 2 تا 6 سال طول خواهد کشید. در
این مدت هر مو به طور متوسط ماهی یک سانتیمتر بلند میشود. در نتیجه معمولا 90 درصد
موهای شما مدام درحال رشد هستند.
به عنوان بخشی از این دوره، ریختن تعدادی مو در هر روز امری عادی است. اما عده ای
ریزش موی روزانه بیشتری را تجربه میکنند، چنین ریزش مویی میتواند در زنان، مردان و
کودکان رخ دهد.

دلیل بروز ریزش موی بیش از حد چیست؟

دلایل زیادی برای ریزش شدید مو وجود دارند. برای مثال، پس از یک بیماری شدید یا
جراحی مهم، شخص ممکن است با ریزش مقدار زیادی از موهایش روبرو شود. این ریزش موقتی
بوده و تنها در اثر تنشها و ضعف ناشی از بیماری ایجاد شده و دائمی نخواهد بود.

مشکلات هورمونی هم میتوانند موجب ریزش مو شوند. اگر غده تیروئید شخصی بیش از حد یا
کمتر از معمول، فعال باشد، ریزش مو آغاز خواهد شد. بهم خوردن تعادل هورمونهای
آندروژن و استروژن - هورمونهایی که موجب بروز صفات ثانویه جنسی، مانند رویش موی
صورت در مردان و رشد سینه در زنان میشود - نیز از دلایل ریزش موی شدید هستند که با
برقرار کردن این تعادل، ریزش مو قطع خواهد شد.
بسیاری از زنان حدود سه ماه پس از زایمان، متوجه ریزش موی خود میشوند. این ریزش هم
با وضعیت هورمونی ارتباط دارد. در طی دوران بارداری، میزان بالای ترشح بعضی از
هورمونها موجب میشود که بدن، موهایی را که در حالت عادی میریختند، حفظ کند. پس از
اینکه هورمونها به حالت عادی باز میگردند، این موها ناگهان شروع به ریختن میکنند و
سپس، چرخه طبیعی رشد مو مجددا آغاز میشود.
بعضی از داروها موجب ریزش مو میشوند.این نوع ریزش هم پس از پایان مصرف دارو قطع
خواهد شد. داروهای ضد انعقاد خون یا رقیق کننده خون هستند، داروی نقرس، داروهای
شیمی درمانی، میزان زیاد ویتامین A، قرصهای ضدبارداری و داروهای ضد افسردگی از این
جمله اند.
عفونتهای خاص مانند قارچها، معمولا در کودکان بروز میکنند که با دارو قابل درمان
هستند.
در نهایت، ریزش مو میتواند نشانه جانبی یک بیماری مانند بیماری قند و یا سل جلدی
باشد. از آنجایی که ریزش مو میتواند نشانه اولیه یک بیماری باشد، توجه به آن و
یافتن دلیل این ریزش بسیار اهمیت دارد.

آیا بد رفتاری با مو میتواند دلیل ریزش آن باشد؟

بله، شخصی که مدام موهای خود را محکم میبندد، ریز میبافد یا محکم با بیگودی میپیچد،
در معرض ابتلا به نوعی ریزش مو خواهد بود که ریزش موی کششی یا traction alopecia
نام دارد. اگر این کشش قبل از صدمه زدن به بافت و ایجاد "ضایعات" پوستی متوقف شود،
رشد مو مجددا آغاز خواهد شد. اما این صدمه ممکن است تا مدتها موجب ریزش مو باشد.
زنان نیز ژن طاسی را به ارث میبرند و میتوانند انتقال دهنده آن باشند، اما برای
مبتلا شده به آن باید این ژن را از هر دو والد خود دریافت کنند.

طاسی معمولی چیست؟

طاسی معمولی، معمولا به نوع طاسی ارثی یا طاسی دائم در مردان گفته میشود. طاسی
ارثی، دلیل اصلی ریزش مو در مردان به شمار میرود. مردانی که دچار این نوع ریزش مو
هستند، این خصیصه را از یکی از والدین خود به ارث برده اند. مردانی که در سنین
پایینتر دچار ریزش موی اینچنینی میشوند، کم مویی گسترده تری دارند. در طاسی ارثی،
مو معمولا در نواحی خاصی کم میشود که ممکن است از شقیقه ها، بالا یا پس سر باشد.
زنان نیز ژن طاسی را به ارث میبرند و میتوانند انتقال دهنده آن باشند، اما برای
مبتلا شده به آن باید این ژن را از هر دو والد خود دریافت کنند. به همین دلیل، زنان
کم مو و طاس بسیار کمتر از مردان هستند. طاسی در زنان به شکل نازک شدن مو و کم مویی
شدید در تمام سر بروز میکند.

آیا پزشک میتواند به شکلی ریزش مو را قطع کند؟

شاید! پزشک ممکن است با داشتن اطلاعاتی درباره رژیم غذایی، داروهای مصرفی، سابقه
بیماری و روشهای نگهداری از موی هر شخص، بتواند دلیل ریزش موی او را بیابد و در
صورت امکان آن را برطرف نماید.
اگر شخص مورد نظر زن باشد، دانستن نکاتی درباره عادت ماهیانه، یائسگی و بارداری او
مفید خواهد بود. آزمایشهایی نظیر آزمایش خون نیز برای یافتن بیماری احتمالی بسیار
کارگشا هستند. در نهایت شاید انجام یک بایوپسی (biopsy نمونه برداری از سلولها و
مطالعه میکروسکپی آن) از پوست سر لازم شود.

آیا برای ریزش مو درمانی وجود دارد؟

بسته به نوع ریزش مو درمانهایی وجود دارد. اگر دارویی موجب ریزش مو شود، پزشک
میتواند داروی دیگری را جایگزین آن نماید. همچنین تشخیص قارچها و عفونتها و درمان
آن و درمان عدم تعادل هورمونی از ریزش مو جلوگیری میکند.
برای کند کردن روند ریزش مو در طاسی ارثی نیز داروهایی وجود دارند. یکی از این
داروها ماینوکسیدیل (minoxidil) نام دارد و فروش آن بدون نسخه انجام میگیرد. این
دارو که توسط زنان و مردان مورد مصرف قرار مییرد، باید به سر مالیده شده و پس از طی
شدن زمان مشخص شسته شود. قرصهایی به نام finasteride نیز وجود دارند که تنها با
نسخه پزشک فروخته شده و مختص مردان هستند. البته برای دیدن نتیجه این داروها حد اقل
باید شش ماه منتظر بمانید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟


در انسان پیاز یا فولیکول مو به دو دسته تقسیم می شود :

1 ) موی کرکی : در سراسر پوست بدن بجز کف دست و پا این نوع مو دیده می شود .

2 ) موی انتهایی یا ترمینال : در قسمت سر دیده می شود . بعد از بلوغ جنسی این نوع مو در قسمت های تناسلی و زیر بغل و همچنین صورت مردان دیده می شود . این نوع مو زبر و خشن می باشد .

رشد مو دارای دوره هایی است که شامل : دوره رشد ، دوره انتقالی و دوره استراحت میباشد .

طول مدت دوره رشد مو در سر حدود سه سال ، دوره انتقالی 2 تا 4 هفته و دوره استراحت حدود 3 تا 4 ماه میباشد .

در سر انسان حدود صد هزار پیاز مو وجود دارد و با حساب اینکه هر مو حدود هزار روز رشد دارد ، پس ریزش 100 صد عدد موی سر در روز طبیعی است و بیشتر از آن نیاز به پیگیری دارد .

علل ریزش مو

ریزش مو دارای علت های فراوانی است که از آن جمله میتوان به موارد ارثی ، هورمونى ، تغذیه اى ، اعصاب و روان ، مصرف دارو ، بیماری هاى داخلى و پوستی ، اعمال جراحی و بارداری اشاره کرد.

* طاسی سر نوعی ریزش مو در قسمت جلو و پیشانی سر است که پیشرفت کرده و تا وسط سر پیش می رود. البته گاهی این ریزش از وسط سر شروع می شود .

طاسی بیشتر در مردان دیده می شود و علت ارثی - هورمونی دارد . این نوع ریزش مو قابل پیشگیری و درمان است و افراد درگیر بایستی با حوصله فراوان، درمان طولانی مدت را تحمل کنند . داروها و توصیه های درمانی گوناگونی وجود دارد که بسته به افراد مختلف متفاوت می باشد .

* سوء تغذیه چه به صورت عدم دسترسی کافی به مواد غذایی و چه به صورت رژیم های لاغری یکی از علت های ریزش مو است . کمبود پروتئین ، اسیدهای چرب ضروری ( بدن قادر به تولید آنها نیست و باید از طریق غذا به بدن برسد ) ، ویتامین ها و املاح از علل مهم ریزش مو هستند که قابل پیشگیری و درمان می باشند.

شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها از سنین نوجوانی تا سنین میانسالی کمبود آهن بدن است که با مصرف غذاهای حاوی آهن و یا قرص آهن این مشکل بر طرف می گردد .

* وجود استرس ( فشار روحی ) ، ناراحتی و افسردگی می تواند از علل ریزش مو باشند. مثلا" استرس ناشی از امتحانات درسی یا افسردگی در جوانان که امروزه به طور فراوان دیده می شود.

با کنترل این هیجانات ( که البته اگر بوسیله خود شخص کنترل شود نتیجه مطلوب تری دارد؛ چون مصرف داروهای اعصاب نیز باعث ریزش مو در بعضی افراد می گردند) در مدت زمان کوتاهی این ریزش مو برطرف می گردد .

* از علل دیگر ریزش مو می توان مصرف داروها را نام برد. همه داروها باعث ریزش مو نمی شوند . همچنین یک داروی خاص نیز در تمام افراد باعث ریزش مو نمی شود . بعضی افراد به داروی خاصی حساسیت بیشتری نشان می دهند که بستگی به سیستم داخلی بدن در غیر فعال کردن و هضم دارو دارد .

البته داروهایی هستند که در بیشتر افراد باعث ریزش مو می شوند . از این گروه داروها میتوان داروهایی که بعنوان شیمی درمانی استفاده میشوند را نام برد .

مصرف داروهای اعصاب و قرص های پیشگیری از حاملگی و داروهای قلبی در افراد زیادی باعث این عارضه می شود .

* بعضی از بیماری هایی داخلی و پوستی میتوانند باعث ریزش مو شوند؛ مثلاً تب بالا، حدوداً بعد از 3 ماه باعث ریزش مو می شود .

در افرادی که دارای بیماری موضعی پوستی در قسمت سر هستند و یا ناراحتی پوستی وسیعی دارند می تواند ریزش مو داشته باشند، از جمله این بیماری ها میتوان لوپوس1 ، داءالصدف یا پسوریازیس2 ، بیماری های تاولی و غیره را نام برد .
* اعمال جراحی و حاملگی نیز میتوانند باعث ریزش مو شوند . فاصله زمانی این بیماری ها و شروع ریزش مو معمولاً 3 ماه می باشد ؛ مثلاً در خانم ها حدود 3 ماه بعد از زایمان ریزش مو شروع میشود که علت های زیادی برای آن وجود دارد که از جمله : کم خونی ، وجود استرس زایمان ، بالا بودن هورمون های جنسی در طول بارداری و ... است .

درمان افرادی که دچار این بیماری ها هستند ، باعث کاهش ریزش مو در آنها می شود.

پی نوشت :

1- لوپوس: یک بیماری خود ایمنی مزمن است که اندام های مختلفی مانند پوست، مفاصل، خون و کلیه را درگیر می‌کند.

2- پسوریازیس : یا داءالصدف یک بیماری شایع پوستی است که لزوماً خارش دار نبوده و با پلاک های قرمز رنگی همراه با پوسته ریزی مشخص می شود که مرتبط با سیستم ایمنی بدن است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

چرا موهایمان سفید می‌شود؟

رنگ هایی که در زندگی شما وجود دارد هرکدام نشانه یا تعریف های خاص خود را دارد مثل رنگ سفید. بعضی از مردم در این تصورند که سفیدی موهایشان نشانه کهولت سن یا تجربه زیادشان از زندگی است، اما همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات سفیدی موهایمان عامل ارثی دارد و گاه بر اثر فشارهای زندگی است. رنگ مو و نظرات مربوط به آن موضوع جالب و پیچیده ای است. زیرا مو جدا از آنکه عامل زیبایی است، محافظ و نگهبان سر در مقابل اشعه ماوراء بنفش هم هست.

در پایین ترین لایه پوست و در محل پایه و تکیه تار مو سلول هایی به نام ملانوسیت قرار دارد که دائما ترکیبی به نام ملانین را تولید می کند. این ترکیب عامل رنگ داشتن تار مویی است که تازه رشد می کند. این سلول های رنگدانه ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم های خاصی نیاز دارند و براساس تفاوت آنزیم های شرکت کننده، نوع خاصی از ملانین را تولید می کنند. از رنگ قهوه ای تا سیاه و از رنگ زرد تا قرمز.

اما واقعیت این است که سفیدشدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد. این اتفاقی است که برای همه می افتد. سفید شدن مو در مردان در حدود 30 سالگی و در زنان در 35 سالگی رخ می دهد. ملانوسیت ها هر 10 سال، 10 تا 20 درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می دهند. در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت ها هنوز به صورت غیرفعال وجود دارند و وقتی کاملا فاقد رنگدانه شود، مو سفید می شود.

اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود آن مو خاکستری و نقره ای می شود. براساس تحقیقات پژوهشگران کمبود فلزاتی همچون «منگنز»، «روی»، «تیتانیوم»، «آهن» و «مس» از عوامل اصلی در سفیدشدن و شکنندگی موهاست. طبق نظر متخصصان تغذیه، افرادی که دچار سفیدی مو هستند باید میوه هایی همچون سیب، گلابی، هلو و هر نوع میوه که سرشار از فلزات گوناگون خصوصا فلز منگنز و نیز مصرف سبزیجاتی همچون سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز است را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

در میان داروهای گیاهی، جوشانده سبوس گندم، مصرف سنبل الطیب، خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری از مخلوط پودر سبوس برنج و شکر یا نبات ساییده شده و قراردادن نان جو در دستور رژیم غذایی در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثر است. مس از جمله عناصری است که می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفیدشدن مو هم جلوگیری کند. مصرف خوراکی هایی همچون نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی در به دست آوردن این عناصر غذایی موثر است.

سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه های بالارفتن روزهای زندگی است و عواملی مثل کمبود ویتامین B12، بیماری تیروئید، نوعی بیماری سیستم ایمنی، کم خونی، رژیم های سخت و طولانی مدت عوامل ارثی، بیماری ها و افزایش گلبول های سفید خون باعث سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها می شود.

سیگارکشیدن هم یکی از مهمترین عوامل است. سرعت سفید شدن مو در سیگاری ها چهاربرابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. سفید شدن موی انسان سفیدپوست زودتر از بیست سالگی و سفیدشدن موی افراد سیاهپوست زودتر از سی سالگی را، سفید شدن زودرس مو می گویند. البته نسبت به عوامل تغذیه ای و ژنتیکی، حدود سنی فرق می کند.

از طرفی در برخی افراد موها بسیار زود شروع به سفیدشدن می کند که این اتفاق بستگی به ژنی دارد که از والدین خود به ارث برده اند. برخی افراد تصور می کنند یک فشار عصبی شدید یا هول و هراس ناگهانی باعث می شود موها یکشبه سفید شود، اما دیدگاه های علمی با این ادعا سازگار نیستند. اولین موی سفید روی سر در شقیقه ها ظاهر می شود و بعد ازآن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی سر می رسد.

موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می شود اما معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی سر به وجود می آید. برخلاف اعتقاد خیلی ها، کندن موی سفید باعث سفید شدن موهای سیاه نمی شود، بلکه فقط همان یک تار موی سفید مجددا رشد می کند و بقیه موها شرایط خاص خود را دارند. در زنانی که پیش از 35 سالگی موهای سفید زیادی دارند، تراکم استخوانی کمتری نسبت به افرادی که موهایشان با سرعت معمول سفید می شود وجود دارد. نکته آخر اینکه هیچ رابطه ای بین طاسی سر وسفید شدن آن وجود ندارد و تضمینی نیست که چون بسیاری از موهای شما ریخته است موهای باقیمانده سفید نشود یا بالعکس

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

واقعیت این است که سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع رنگدانه موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد. این اتفاق برای همه می افتد، به روایتی دیر یا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد!
سفید شدن موها در مردان در حدود سی سالگی حدود و در زنان در سی و پنج سالگی رخ می دهد. سلول‌های حاوی رنگدانه هر ده سال، حدود ده تا بیست درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می‌دهند. کمبود فلزاتی همچون منگنز، روی، تیتانیوم، آهن و مس ازعوامل اصلی در سفید شدن و شکنندگی موها به حساب می آیند.
اگر چه سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه های افزایش سن است، اما همیشه سفید شدن مو تنها به علت بالا رفتن روزهای زندگی نیست و عوامل دیگری همچون کمبود ویتامین ها، بیماری های تیروئید، بیماری‌های سیستم ایمنی، مصرف دخانیات (سرعت سفید شدن مو درسیگاری ها، چهار برابر افراد غیر سیگاری است)، کم خونی، رژیم‌های سخت و طولانی مدت، عوامل ارثی، بیماری‌های خونی و افزایش گلبول‌های سفید نیز باعث سفیدی زود هنگام و بیش ازحد موها می شوند.
در تعریف، سفیدشدن موی انسان سفید پوست زودتر از بیست سالگی و سفید شدن موی افراد سیاه پوست زودتراز سی سالگی را، سفید شدن زودرس مو می گویند. البته نسبت تغذیه و ژنتیک نیز تاثیر به سزائی در چگونگی سفید شدن موها دارند. ازطرفی در برخی افراد موها بسیار زود شروع به سفید شدن می کند که باید گفت شروع این اتفاق بستگی به ژنی دارد که از والدین خود به ارث می بریم. برخی افراد تصورمی کنند یک فشارعصبی شدید یا هول و هراس ناگهانی باعث می شود موها سریع تر سفید شوند، اما دیدگاه‌های علمی این ادعا را اثبات نمی کنند.
علاوه بر عوامل ذکر شده مصرف بعضی ازشامپوها و دیگر مواد شیمیایی نیز می تواند بر سفید شدن موها تاثیر بگذارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

زمان‌های قدیم سفیدی مو نشانه پیری بود، ولی دوره و زمانه عوض شده است. برخی جوانان هنوز به سن 20 سالگی نرسیده، موهایشان سفید می‌شود.

اما آیا سفید شدن مو نشانه پیری است؟ و علت رنگ باختن زودهنگام این موها چیست؟

مو در واقع قسمت یا ضمیمه‌ای از پوست محسوب می‌شود و شامل سلول‌های مشابهی اسـت کـه روی لایـه خـارجی پوست به نام روپـوسـت یا اپیدرم قرار دارند. غدد چربی پـوسـت سـر مـاده‌ای چرب و روغنی ترشح مـی‌کـنـنـد کـه مـنـبـع مـواد مـغـذی و تقویتی، براق‌کننده و عامل سیاهی مو است. تغذیه مو از طریق جریان خون صورت می‌گیرد و به طور خـارجـی امـکـان‌پـذیر نیست. اصولاً مو طی مراحلی رشد می‌کند و در برهه‌هایی از زمان، رشد آن متوقف شده و استراحت می‌کند. در پایین‌ترین لایه پوست سر، در محل پایه تار مو، سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارند که ترکیباتی به نام ملانین تولید و ترشح می‌کنند. مـلانـیـن بـاعث رنگی بودن موی سر است. مـلانـوسـیـت‌هـا در واقـع حـاوی سـلـول‌هـای رنگدانه‌ای هستند و برای ساخت ملانین به آنزیم‌های خاصی نیاز دارند. در حقیقت رنگ های متفاوت مو، سیاه، قهوه‌ای، بلوند و قرمز بستگی به نوع آنزیمی ‌دارد که در ساخت ملانین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه گرد سپیدی بر موها می‌نشیند؟

رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت‌ها، عامل ایجاد رنگ موی سر هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه‌ها مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می‌دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می‌شود و این تار موهای سفید رنگ در ترکیب با تـارهـای سـیاه مو، حالتی خـاکـسـتـری بـه مو می‌دهند. سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته، عامل اصلی سفید شدن مو، ماده‌ای به نام پروکسید هیدروژن است. با بالا رفتن سن، این ماده در فولیکول‌ها و سلول‌های مو به مقدار زیادی تـولـید می‌شود و در نتیجه ساخت رنگدانه ملانین را متوقف می‌کند. پروکسید هیدروژن به مـیـــزان کــمـــی ‌در ســـراســـر بـــدن هـمـچــون فولیکول‌های مو تولید می‌شود، ولی با افزایش سن مقدار تولید آن بالا می‌رود، زیرا دیگر بدن قادر به خنثی کردن تولید این ماده نیست. زمانی که ملانوسیت‌ها به طور غیرفعال حضور دارند یا تعداد ملانین هر تار مو به کم‌تر از حد معمول می‌رسد، مو به رنگ خاکستری دیده مـی‌شـود، ولـی چـنـانچه ملانوسیت‌ها کاملا رنگدانه‌های خود را از دست بدهند، مو سفید می‌شود.

آیا پیری زودرس هم داریم؟

با افزایش سن، مو متمایل به سفید شدن و از دست دادن رنگ خود می‌شود، ولی گاهی این فرآیند سفید یا خاکستری شدن در زمانی زودتر از حد معمول یعنی در جوانی آغاز می‌شود و باعث می‌شود یک فرد جوان کمی‌ پیر به نظر برسد. در حالت عادی، سفید شدن مو در مردان حدود 30 سالگی و در زنان حدود 35 سالگی اتفاق می‌افتد و در سیاه‌پوستان این فرآیند 10 ‌‌سال دیرتر رخ می‌دهد. سفیدی موی سر از شقیقه شروع می‌شود، ولی پیش از موی سر، سبیل و ریش شروع به سفید شدن می‌کند. در صــورتــی کـه در سـفـیـد پـوسـتـان، زودتـر از 20 ‌‌سالگی و در سیاه‌پوستان پیش از 30 سالگی موها سفید شوند، به آن سفید شدن زودرس مو گفته می‌شود که خود علل مختلفی دارد.

آیا موها هم به آرامش و تغذیه سالم نیازمندند؟

از دلایل اصلی و اولیه سـفـیــدی زودرس مـوهـا مـی‌تـوان بـه نـوع رژیـم غــذایـی نـامناسب و نـیـز آشفتگی‌ها و نگرانی‌های ذهنی اشاره کرد. کمبود ویــتــامـیــن‌هــا از جـمـلــه ویتامین B12 ، آهن، مس، منگنز، تیتانیوم و ید در رژیم روزانه عاملی است که به سفیدی زودهنگام مو کمک می‌کند. نگرانی‌های ذهنی هم تنش زیادی به پوست سر وارد می‌کند که با تولید مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت مـو تـداخـل مـی‌کـند.

از دیگر عوامل مساعدکننده سفیدی زودرس می‌توان به وراثت اشـاره کـرد. بـه طوری که در چنین افرادی سفیدی موها زودتر آغاز می‌شود. کثیفی پوست سر، شستشوی موها با آب داغ و خشک کردن آن با وسایل الکتریکی مانند سشوار، بیماری تیروئید ، کم‌خونی ، رژیم‌های لاغری بسیار سخت و طولانی‌مدت، افزایش گلبول‌های سفید خون و استفاده از دخانیات و سیگار (افراد سیگاری 4 ‌‌برابر زودتر به سفیدی مو دچار می‌شوند) از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند.

آیا کندن موهای سفید باعث زیادشدن آنها می‌شود؟

کـنــدن یــا قـیـچــی کــردن مــوهــای سـفـیـد به‌هیچ‌وجه باعث زیاد شدن آنها نمی‌شود. ولی به دلیل فشار وارد آمده بر پوست سر و مو، توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید. با کندن موی سفید، مجدداً در همان مکان، موی سفید جدیدی رشد خواهد کرد و تعداد آن زیادتر نمی‌شود.

آیـا اسـتفاده از رنگ موها و مش‌ها در سفید‌شدن زودهنگام موها تأثیری دارد؟

خانم‌ها به زیبایی خود اهمیت می‌دهند و موها نیز جزئی از زیبایی آنها به شمار می‌رود. بـنـابـرایـن طـبیعی است که گهگاه اقدام به رنگ‌کردن آنها کنند. ولی این سؤال همیشه برای آنها مطرح است که مبادا با رنگ کردن، موها سفید شوند؟ باید بگوییم که رنگ کردن هیچ تأثیری روی زودتر سفید شدن موها ندارد، بلکه عوامل دیگری که در بالا اشاره کردیم در این امر دخیل هستند. ولی رنگ کردن پیاپی هم مشکلاتی را برای مو ایجاد می‌کند و ممکن است باعث خشکی و تحریک‌پذیری مو شود، ولی باعث سفید شدن مو نمی‌شود. در واقع رنگ کردن مو، یکی از راه‌های خلاص شدن از شر سفیدی موهاست.

از چـه رژیـم غـذایی برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو استفاده کنیم؟

کمبود برخی مواد غذایی باعث سفید شدن زودرس موها می‌شود که با رعایت یک رژیم خوب شاید بتوان از آن جلوگیری کرد. مصرف غـذاهـای سـرشـار از ویـتامینB مانند برنج، تخم‌مرغ، سبوس گندم و سبزیجات بسیار مؤثر است و سفیدی مو را به تأخیر می‌اندازد. عنصر مس از آن دسته عناصری است که نقش زیادی در جلوگیری از سفید شدن موها دارد. غذاهایی چون قارچ، سیب‌زمینی، عدس، نخودفرنگی، لوبیا، موز، هلو، گلابی و سیب غنی از مس هستند. مصرف نان جو در رژیم غذایی، خوردن یک لیوان جوشانده سبوس گندم، جو و برنج در روز و خـوردن یـک قاشق مرباخوری پودر سـبـوس برنج مخلوط شده با شکر در روز می‌تواند در جلوگیری و نیز درمان سفیدی مو مؤثر باشد.

در کنار این ها، استفاده از سیر، پیاز، موسیر و تره نیز که سرشار از منگنز هستند می‌تواند مفید باشد.

آیـا سفید شدن موها به رنگ موی فرد بستگی دارد؟

رنگ مو در افراد و نژادهای مختلف، متفاوت است. موی انسان به دلیل وجود نسبت‌های مختلف عناصر در رنگدانه‌ها متفاوت است. موی سیاه نسبت منگنز بیشتر، موی بور نسبت روی بیشتر و موی سرخ نسبت تیتانیوم بیشتری را داراست. سفیدی مو می‌تواند در نتیجه کمبود عناصر و املاح موجود در رنگدانه‌های مو باشد. در واقع سفید شدن موها، ارتباطی با نوع ملانین بدن که تیره یا روشن بودن موها را مشخص می‌کند، ندارد. پس دیر یا زود، در همه انواع مو سفیدی اتفاق می‌افتد.

آیا سفیدی مو باعث ریزش آن‌ هم می‌شود؟

خـیــر. مــوهــای سـفـیــد بـا از دسـت دادن رنگدانه‌های خود، ترد و شکننده و حساس می‌شوند. موی سفید نسبت به موهای سیاه، خشک‌تر و زبرتر است، ولی ریشه آن سست نیست و سفید شدن را نمی‌توان عاملی برای ریزش مو به حساب آورد.

آیا موها می‌توانند یک‌شبه سفید شوند؟

معمولاً مو از ریشه سفید می‌شود. در پوست سر انسان حدود 100 تا 150 هزار تار مو وجود دارد و هر کدام بین 2 تا 6 سال عمر می‌کنند. رشد مو هفته‌ها طول می‌کشد و نمی‌تواند در طول یک شب سفید شود. همان طور که گفتیم، یـکـــی از عــوامــل سـفـیــدی زودرس مــوهــا، نگرانی‌های ذهنی است. گاهی مردم تصور می‌کنند فردی در اثر یک فشار عصبی شدید دچار سفیدی مو می‌شود. این باوری کاملاً غلط است. فشار عصبی یکی از دلایل ریزش مو است. بنابراین با ایجاد چنین فشاری، مقدار زیادی از موهای سیاه ریخته و موهای سفید روی سر جلوه‌نمایی می‌کنند و این طور به نظر می‌رسد که موهای فرد یک‌شبه سفید شده است که در واقع غلط است.

پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به موهای خود اهمیت می‌دهید و از سفید شدن آنها وحشت دارید، با رعایت نکاتی که گفته شد تا جایی که می‌توانید از ایجاد شـرایـط مـنـاسـب برای سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

مو

چرا موهایمان سفید می شوند؟

شاید این سؤال همواره مطرح باشد که چرا موهایمان سفید می شوند؟ رنگ مو و مطالب مربوط به آن موضوع جالب و پیچیده ای است و جدا از آن که عامل زیبایی است، محافظ و نگهبان ِ سر درمقابل اشعه ماوراء بنفش هم هست. در پایین ترین لایه پوست و درمحل پایه و تکیه تار مو، سلول هایی به نام ملانوسیت قراردارند که دائما ترکیبی به نام ملانین را تولید می کنند، که همین ملانین عامل رنگ داشتن تار موی رشد کرده است.

سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره و روشن بودن موهایمان ندارد.

سلول های رنگدانه ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم های خاصی نیاز دارند و براساس تفاوت آنزیم های شرکت کننده، نوع خاصی از ملانین را تولید می کنند، از طیف قهوه ای تا سیاه و از طیف زرد تا قرمز. اما واقعیت این است که سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد. این اتفاق برای همه می افتد. سفید شدن مو در مردان در حدود 30سالگی و در زنان در 35 سالگی رخ می دهد. ملانوسیت ها هر10 سال، 10 تا 20 درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می دهند. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه ها دقیقا مشخص نیست، اما می دانیم در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت ها هنوز به صورت غیرفعال وجود دارند. وقتی ملانوسیت کاملاً فاقد رنگدانه شود، مو سفید و اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود آن مو خاکستری و نقره ای می شود.

غذاهای مو سیاه کن

تجربیات نشان می دهد کمبود فلزاتی همچون« منگنز»، « روی»، « تیتانیوم»، « آهن» و«مس» ازعوامل اصلی در سفید شدن و شکنندگی موها به حساب می آیند. طبق نظرمتخصصان تغذیه، افرادی که دچار سفیدی مو هستند باید میوه هایی همچون سیب ، گلابی ، هلو و همه میوه هایی که سرشار ازفلزات گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز هستند را دربرنامه غذایی خود بگنجانند.

مصرف مواد غذایی حاوی مس و منگنز در جلوگیری از سفیدی مو بسیار موثر است.

یافته های موجود نشان می دهد در میان داروهای گیاهی، جوشانده سبوس گندم، مصرف سنبل الطیب، خوردن روزانه یک قاشق مربا خوری از مخلوط پودر سبوس برنج و شکر یا نبات ساییده شده و قراردادن نان جو در دستور رژیم غذایی نیز در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثر است.

«مس» نیز ازجمله عناصری است که می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری کند. خوراکی هایی همچون نخود فرنگی، قارچ ، آجیل ، لوبیا، عدس ، گوجه فرنگی ، موز ، آلو، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهایی هستند که مقدار قابل توجهی مس را در خود جای داده اند.

فقط پیری مو را سفید نمی کند

باید گفت که سفید شدن موها یکی از آشکارترین نشانه های بالا رفتن سن است، اما همیشه سفید شدن مو به علت بالا رفتن روزهای زندگی نیست و عواملی همچون کمبود ویتامین B12، بیماری تیروئید ، نوعی بیماری سیستم ایمنی، سیگار کشیدن (سرعت سفید شدن مو درسیگاری ها، چهار برابر افراد غیر سیگاری است)، کم خونی ، رژیم های سخت و طولانی مدت، عوامل ارثی، بیماری ها و افزایش گلبول های سفید خون نیز باعث سفیدی زود هنگام و بیش ازحد موها می شود.

در تعریف، سفیدشدن موی انسان سفید پوست زودتر از بیست سالگی و سفید شدن موی افراد سیاه پوست زودتراز سی سالگی را، سفید شدن زودرس مو می گویند. البته نسبت به عوامل تغذیه ای و ژنتیکی، حدود سنی ذکر شده تغییرمی کند. ازطرفی در برخی افراد موها بسیار زود شروع به سفید شدن می کند که باید گفت شروع این اتفاق بستگی به ژنی دارد که از والدین خود به ارث می بریم. برخی افراد تصورمی کنند یک فشارعصبی شدید یا هول و هراس ناگهانی باعث می شود موها یک شبه سفید شود، اما دیدگاه های علمی با این ادعا سازگار نیستند.

دانستنی های باریک تر از مو

کندن موی سفید باعث سفید شدن موهای سیاه نمی شود، بلکه فقط همان یک تار موی سفید مجدداً رشد می کند و بقیه موها شرایط خاص خود را دارند.

1- موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می شود، اما معمولاً این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی سر به وجود می آید.

2- اولین موی سفید روی سر در شقیقه ها ظاهر می شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی سر می رسد.

3- برخلاف اعتقاد خیلی ها، کندن موی سفید باعث سفید شدن موهای سیاه نمی شود، بلکه فقط همان یک تار موی سفید مجدداً رشد می کند و بقیه موها شرایط خاص خود را دارند.

4- ساختار کلی مو با تغییر رنگ آن تفاوت نمی کند، البته موی سفید به علت چربی کمتر، کمی خشک تر به نظر می رسد.

5- زنانی که پیش از 35 سالگی موهای سفید بسیار زیادی دارند ، تراکم استخوانی کمتری نسبت به افرادی که موهایشان با سرعت معمول سفید می شود، دارند.

6- هیچ رابطه ای بین طاسی سر و سفید شدن آن نیست و تضمینی وجود ندارد که چون بسیاری از موهای شما ریخته است، موهای باقیمانده سفید نشود یا بالعکس. مهم تر ازهمه این که دانشمندان به دنبال یافتن روشی هستند تا قدرت و توان تولید ملانین را مجدداً به ملانوسیت ها باز گردانند و موها به رنگ اولیه خود دیده شوند.

نکته: برخی از موهای سفید، به ویژه موهای زبر و کلفت و خاکستری رنگ که در اطراف شقیقه ها می رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند یا در مقایسه با سایر موهای سفید به سرعت رنگ خود را از دست می دهند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥

 

7 اشتباه رایج درباره بهداشت مو


خلاصه : این مطلب به شما می‌گوید که پشت آن موهای بلند، چه واقعیت‌های ساده‌ای پنهان شد‌ه‌اند
«‌اون موی سفید را نکن، بیشتر می‌شه... موهات را کوتاه‌کن تا پرپشت بشه... برس‌کشیدن موها را تقویت می‌کنه.»

متن کل خبر : این مطلب به شما می‌گوید که پشت آن موهای بلند، چه واقعیت‌های ساده‌ای پنهان شد‌ه‌اند                   
«‌اون موی سفید را نکن، بیشتر می‌شه... موهات را کوتاه‌کن تا پرپشت بشه... برس‌کشیدن موها را تقویت می‌کنه.»

همه ما از این مدل توصیه‌ها در زندگی روزمره زیاد شنیده‌ایم. حتی خیلی وقت‌ها خودمان هم همین‌ها را به بقیه توصیه می‌کنیم. در حالی که اغلب نمی‌دانیم که آیا این حرف‌ها واقعیت هم دارند و یا افسانه‌هایی هستند که مثل بقیه افسانه‌ها، دهان به دهان از مادربزرگ‌هایمان به ما رسیده‌اند. این مطلب به شما می‌گوید که پشت آن موهای بلند، چه واقعیت‌های ساده‌ای پنهان شد‌ه‌اند.
     
7 افــــسانه معـروف در‌‌مورد‌‌‌‌‌مو
افسانه اول: کوتاه‌کردن زود به زود موها باعث می‌شود موها سریع‌تر رشد کنند.
واقعیت: موهای شما در هر ماه، 1 تا 5/1 سانتی‌متر رشد می‌کند، چه آنها را قیچی کنید و چه به حال خود رهایشان کنید. البته ممکن است در تابستان موها اندکی سریع‌تر رشد کنند ولی شما نمی‌توانید با کمک قیچی آرایشگری کاری بکنید که سرعت رشد موهایتان افزایش یابد. در واقع، کوتاه‌کردن موها یک کار انجام می‌دهد: انتهای خراب و دو شاخه موهایتان را حذف می‌کند و باعث می‌شود موهایتان ظاهر بهتری پیدا کنند.
افسانه دوم: اگر یک موی سفید را بکنید، به جای آن دو سه تار موی سفید جدید درمی‌آید.
واقعیت: اگرچه این مطلب یک افسانه است و حقیقت ندارد ولی کندن موها عادت بدی است. کندن موها به ریشه آنها آسیب می‌زند و باعث ایجاد عفونت یا اسکار (جوشگاه) می‌شود، یعنی جای آن باقی مانده و مویی در آنجا رشد نمی‌کند.
افسانه سوم: شستشوی موها با آب سرد پس از شامپو زدن، باعث درخشندگی موها می‌شود.
واقعیت: این کار ممکن است خواب را از سر شما بپراند ولی تاثیری در درخشندگی موهای شما ندارد.
افسانه چهارم: برای اینکه موهایتان واقعا تمیز شود، باید چند بار آنها را شامپو بزنید و بشویید.
واقعیت: یک بار شامپوزدن و شستشوی درست هم همین کار را می‌کند.
افسانه پنجم: اگر در روز 100 بار موهایتان را برس بزنید، برای موها خیلی مفید است.
واقعیت: برس زدن فقط برای این است که به موها حالت بدهید. برس‌زدن زیادی، موها را از فولیکو‌ل‌های‌شان بیرون می‌کشد و تارهای مو را ضعیف می‌کند. همچنین برای موهای چرب، مناسب نیست چون موجب چرب شدن بیشتر مو می‌شود.
افسانه ششم: با کمک برخی محصولات آرایشی، می‌توان انتهای دو شاخه موها را             ترمیم کرد.
واقعیت: وقتی موها دو شاخه می‌شوند، دیگر این اتفاق افتاده و تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید، این است که قیچی را بردارید و آنها را ببرید. البته برخی آرایشگران با کمک مواد  ارایشی خاصی که حاوی موم هستند، کاری می‌کنند که انتهای دوشاخه موها به هم چسبیده و کمتر جلب توجه کند. اما عقل می‌گوید که همان قیچی‌کردن، کار راحت‌تری است.
افسانه هفتم: استرس باعث ریزش موها می‌شود.
واقعیت: موهای شما همیشه در حال ریزش هستند و به‌طور طبیعی روزانه 50 تا 120 تار موی شما می‌ریزند ولی این امکان وجود دارد که وقتی شما به طرز وحشتناکی دچار استرس هستید (یعنی یک چیزی در حد طلاق گرفتن یا از دست دادن شغل) چند تار مو بیشتر بریزد. البته  بارداری و مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها هم همین اثر را دارند ولی مهم این است که بعد از گذشت چند هفته، وقتی اوضاع رو به راه شد، این موها دوباره رشد می‌کنند.
مواردی که ذکر شدند، همگی افسانه بودند ولی در عالم واقعیت خیلی‌وقت‌ها، شما با دست خودتان بلاهایی بر سر موهایتان می‌آورید که دیگر نمی‌توانند کمر راست           کنند! چطور است با این بلاها هم آشنا شویم؟
هفت بلایی که با دست خودتان سر موهایتان می‌آورید
سشوارکشیدن به موهایی که هنوز از آنها آب می‌چکد: با این کار، نه تنها حالت دادن به موها دشوار می‌شود بلکه آسیب حرارتی زیادی به موهایتان وارد می‌کنید، زیرا موهای شما باید مدت زیادی زیر سشوار بمانند تا خشک شوند. روش درست این است که سشوار را روی موهای مرطوب، نه موهای خیس، استفاده کنید. بنابراین توصیه می‌شود وقتی از حمام خارج شدید، موهایتان را به مدت پنج دقیقه در حوله بپیچید و بعد از آن پنج دقیقه دیگر هم اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک       شود. پس از آن می‌توانید از سشوار استفاده کنید.
شانه کشیدن موهای خیس، از فرق سر تا نوک مو: درست است که برای موهای خیس، استفاده از شانه راحت‌تر از برس است و خیلی از خانم‌ها در حین استحمام یا پس از آن از شانه‌های دانه درشت استفاده می‌کنند اما اگر شانه را از  پوست  سر تا نوک مو با فشار بکشید، موهایتان دچار شکستگی می‌شود. بنابراین ابتدا گره‌های مو را تا حد امکان باز کنید و سپس از قسمت‌های انتهایی موها شروع به شانه کشیدن کنید و کم‌کم به قسمت‌های بالاتر (نزدیک به  پوست  سر) بروید.
استفاده از برس نامناسب: استفاده از برس نامناسب، نه تنها باعث می‌شود که نتوانید مدل موی مطلوبتان را درست کنید بلکه ممکن است مدام در موهای شما گیر بیفتد و آزارتان دهد. به‌طور کلی توصیه می‌شود هرچه موهای شما بلندتر است، از برس‌هایی استفاده کنید که قطر بیشتری دارند. همچنین برای حجم دادن به موهایتان‌، از برس گرد کمک بگیرید و برای صاف کردن موها از برس پارویی شکل استفاده کنید.
برس کشیدن مداوم برای درخشش بیشتر مو: دکتر آمی مک مایکل، استادیار بیماری‌های  پوست و  مو در دانشگاه ویک فارست آمریکا می‌گوید: «تنها چیزی که شما برای درخشان‌تر شدن موهایتان نیاز دارید، چند بار برس‌کشیدن برای حالت دادن به مو و سپس استفاده از روغن‌های طبیعی است. هر چیزی بیشتر از این غیر ضروری است و می‌‌تواند به شکنندگی موها منجر شود.»
بستن نادرست موها: به طور معمول خانم‌ها عادت دارند موهای‌شان را از یک نقطه جمع کنند و ببندند و همین مساله، خطر آسیب ‌موها و شکنندگی آنها را در این ناحیه افزایش می‌دهد. بهتر است محل بستن موهایتان را هر روز تغییر دهید و یا یک سانتی‌متر بالا و پایین کنید. در ضمن استفاده از کش سر‌های یک‌پارچه (بدون درز) آسیب کمتری به موهایتان وارد می‌کند.
فراموش کردن  پوست  سر: برای رشد موهای سالم، پوست  سر شما نیاز به تغذیه مناسب دارد. نباید فراموش شود که یکی از آسان‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، این است که  پوست سرتان را با نوک انگشتانتان ماساژ دهید. این کار باعث بهبود جریان  خون در پوست  سر شما می‌شود و در نتیجه مواد مغذی بیشتری به  پوست سر می‌رسد.
پنهان کردن شوره‌های سر: تلاش برای پنهان‌کردن شوره‌های سر با کمک کرم‌های  ارایشی مرطو‌ب‌کننده، روغن یا پماد فقط یک اقدام موقتی است، در حالی که شوره در واقع نوعی بیماری  پوست  سر است و باید درمان شود. استفاده از شامپوهای حاوی سالیسیلیک اسید، زینک پیریتیون، سلنیوم سولفاید و تار، از روش‌های درمانی رایج برای از بین بردن  پوست سر است


   

 


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 

اگر شما موهایی خشک و سست و شکننده دارید و داشتن این موها شما را آزار می دهد توصیه می کنیم از این رژیم غذایی مخصوص استفاده کنید. جالب است بدانید اگر شما تغذیه مناسبی نداشته باشید هیچ شامپوی تقویت کننده و احیا کننده ای در دنیا وجود ندارد که بتواند به شما موهایی سالم و زیبا بدهد.

موهای شما هم مانند بدنتان احتیاج به یک رژیم غذایی متعادل و بالانس شده و مغذی دارد تا سالم بماند. به همین دلیل رژیم غذایی ما شامل مجموعه ای از میوه ها و سبزیجات بخاطر ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها، غلات بخاطر مواد معدنی، دانه ها و خشکبار بخاطر مواد معدنی و ویتامین ها و پروتئین کم چربی به خاطر آهن می باشد. یک صبحانه مقوی غلات به بدن شما کمک خواهد کرد تا همه مواد خوبی را که نیاز دارید بخوبی بدست آورید.

آب نه تنها به بدن آبرسانی می کند، بلکه باعث می شود موهایتان براق و ابریشمی شود. این رژیم غذایی روزانه 8-10 لیوان آب و یا آب میوه دارد که تا حداکثر میزان آبرسانی به بدن را انجام دهد.
فیبر موجود در میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات برای سلامت بدن و موهای شما مفید است. این مواد غذایی مقدار زیادی فیبر در خود دارد که در هر وعده غذایی به بدن شما می رساند. محصولات سویا حاوی فیتواستروژن ها، استروژن های گیاهی، میباشند که به سلامتی شما نیز کمک می کند.

این رژیم غذایی دارای یک نوع شیر جانشین می باشد که از آرد سویا و آب درست شده و به عنوان نوشیدنی استفاده می شود و دانه های سویا به عنوان یک وعده غذایی مختصر و کوچک در نظر گرفته می شود. این رژیم غذایی تقویت کننده و افزایش دهنده موی سر را امتحان کنید:

صبحانه

انتخاب اول : غلات به همراه سرشیر و شاه توت و آب پرتغال

انتخاب دوم : غلات به همراه شیرسویای کم چرب و توت فرنگی و آب گریپ فروت

انتخاب سوم : سبوس غلات با سرشیر و مخلوط توتها و آب پرتغال

ناهار

انتخاب اول : ساندویچ بوقلمون با نان و کاهو و گوجه فرنگی، سالاد به همراه فلفل سبز و قرمز و گوجه فرنگی، شیر سویا

انتخاب دوم : سوپ نخود، نان گندم سیاه، کلم بروکلی و هویج، شلیل و سرشیر

انتخاب سوم : پیتزای سبزیجات، سالاد، کلم بروکلی، فلفل های سبز و قرمز و ماهی تن، کیوی، سرشیر

شام

انتخاب اول : سیب زمینی شیرین له شده، لوبیای سبز بخار پز شده، مخلوط توتها به همراه عسل یا شیره درخت افرا، شیر سویای کم چربی.

انتخاب دوم : برنج قهوه ای، مخلوط پرتغال و گریپ فروت ، شیر سویای کم چربی.

انتخاب سوم : کلم دکمه ای، سالاد با چاشنی مرکبات، سیب زمینی پخته شده باخامه کم چرب ترش. نان کره ای ترد، شیر سویای کم چرب، گوشت بدون استخوان گردن گوسفند.

خوراک مختصر : این غذا سطح انرژی شما را هنگامیکه موهای شما نیاز به مواد غذایی و کسب انرژی دارند بالا می برد. حتما روزانه در یک وعده غذایی مختصر خود از خشکبار و در وعده دیگر از سویا استفاده


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 

 موخوره در میان زنان بسیار شایع است، علت این موضوع چیست؟
** موخوره، عبارت است از خشکى نوک موها و شکستگى و چند شانه شدن سر آن ها که به علت شست و شوى زیاد و دستکارى مو این حال عارض مى شود و معمولاً هرچه بلندتر باشد، امکان وقوع آن بیشتر است.

* بهترین راه پیشگیرى از ریزش مو چیست؟
** مهمترین عاملى که در سلامت موها نقش دارد، حفاظت و بهداشت آن هاست و در این زمینه باید نکات زیرا را کاملاً مورد توجه قرار داد: ۱- از ایجاد فشارهاى بیش از حد به موها باید خوددارى کرد، یعنى شانه کردن شدید و دستکارى سر که به ویژه در میان محصلان و دانشجویان به هنگام درس خواندن دیده مى شود، همه و همه سبب تخریب مو و کنده شدن آن مى شود. پس باید تا آنجا که ممکن است این تحریکات را به کمترین حد ممکن تقلیل داد.
۲- حمام مرتب دست کم سه بار در هفته و نیز استفاده از شامپوى مناسب موى سر.
۳- استفاده نکردن از سنجاق ها و گل سرهایى که سبب کشیدگى پوست سر و کشش موها مى شود؛ چرا که این وسایل ریزش موها را به طور نسبى افزایش مى دهند.
۴- تغذیه مناسب از گوشت، میوه جات و سایر غذاهایى که حاوى ویتامین ها و مواد معدنى لازم براى تقویت موها هستند.

* با مشاهده چه علایمى لازم است فرد به پزشک مراجعه کند؟
** اگر هر فردى نگران ریزش موهاى سر خود است، بهترین روش این است که به مدت چند روز متوالى تعداد موهاى ریخته شده سرش را شمارش کند و در صورتى که در چند مورد به ۷۰-۸۰تا رسید به پزشک مراجعه کند. در غیر این صورت نیازى نیست.

* چه توصیه اى براى کسانى که نگران از دست دادن موهاى خود هستند، دارید؟
** باید دانست از آنجایى که رویش مو در افراد مختلف به صورت متفاوتى متغیر است، پس تعریف ریزش مو هم در افراد مختلف با هم فرق مى کند. مو در عرض ۳ تا ۵ سال رشد مى کند. در عرض چند هفته استراحت مى کند و در مدت سه ماه مى ریزد. از آنجایى که این زمان در هر فردى عدد خاصى است، پس نمى توان اشخاص را با هم مقایسه کرد. بنابراین در صورتى که هریک از ما تا آنجا که ممکن است، به حفظ بهداشت موهاى خود اهمیت بدهیم و از عواملى که به صورت موضعى و مقطعى باعث ریزش مو مى شوند، بپرهیزیم و نیز در صورت مشاهده ریزش غیرطبیعى موها در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنیم، دیگر هیچ جاى نگرانى وجود نخواهد داشت.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 

چرا موها خشک یا چرب می‌شوند؟

موها بخش مهمی از ظاهر ما هستند. به عقیده 40 درصد افراد، موی سر نقش مهمی در زیبایی انسان ایفا می‌کند. با این حال همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست. بعضی افراد موهایی چرب دارند. بعضی‌ها خشک و بعضی‌ها خیلی لخت. تقریبا هر انسانی بین 100 تا 150 هزار تار مو دارد که هر ماه 5/1 تا 2 سانتی‌متر رشد می‌کنند. وقتی مو از ریشه خارج شد، دیگر تغذیه نمی‌شود یعنی در واقع ساقه مو از سلول‌های مرده تشکیل شده است. همین امر سبب می‌شود تا مو در برابر عوامل خارجی ازجمله صدمات فیزیکی (براشینگ) یا شیمیایی (رنگ و حرارت) آسیب‌پذیر شود. یک نکته بسیار بااهمیت است: راز داشتن موهای سالم داشتن پوست سر سالم است.

موهای چرب

سبوم ماده‌ای چرب است که از غدد چربی خارج می‌شود و برای حفاظت از مو ضروری است. گاهی مکانیسم ترشح چربی از این غدد سریع‌تر از حد معمول می‌شود و سبوم، پوست سر و موها را کاملا چرب می‌کند. تسریع ترشح دلایل متعددی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به اختلالات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ، بیماری، کوفتگی و خستگی بیش از حد و اضطراب و ... اشاره کرد. برای معالجه چربی مو باید درمان را از روی پوست سر با استفاده از شامپوی مناسب به آرامی و بدون آنکه غدد چربی تحریک شوند، آغاز کرد.‌‌

موهای خشک

سبوم ماده‌ای است که از ساقه مو محافظت می‌کند. ساقه مو حالتی فلسی شکل دارد و سبوم پوشش محافظتی این فلس‌هاست. وقتی ترشح سبوم کافی نباشد، فلس‌ها باز می‌شوند و مو خشک به‌نظر می‌رسد. بسیاری از عوامل مانند عملیات شیمیایی (رنگ، مش، فر، صافی و...) اختلالات هورمونی (بارداری)، آلودگی و حرارت موجب خشک شدن مو می‌شوند. استفاده هماهنگ از شامپوهای هیدراتی (با آب ترکیب شده) و تقویت‌کننده‌ها، محافظی برای موهای خشک هستند. شامپو زدن موهای خشک باید دو تا سه دقیقه طول بکشد و تقویت‌کننده‌ها 10 دقیقه روی سر بمانند. استفاده از ژل‌های ویتامینی نیز به تقویت مو و بازگشتن به حالت اعتدال کمک می‌کند. در نهایت، شانه‌کردن مرتب مو به کمک برسی نرم غدد چربی را به ترشح تحریک می‌کند.

موهای کدر

فلس‌های سطح مو درخشش‌ خاصی به مو می‌بخشند. گاهی گرد و غبار و آلودگی سطح این فلس‌ها را می‌پوشاند و فلس‌ها نمی‌توانند نور را بازبتابانند. شستن سر با آب‌های آهکی نیز همین مشکل را ایجاد می‌کند. برای درخشان‌کردن موهای کدر باید به آب‌ آبکشی توجه کرد. افزودن آبلیمو یا یک قاشق سوپ‌خوری سرکه سفید به آخرین آب آبکشی سر سبب درخشش موها می‌شود.

موهای ضعیف

داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به ما کمک کند سالم و زیبا بمانیم. ویتامین‌ها در زیبایی پوست و مو بسیار موثرند. آیا می‌دانید کدام ویتامین‌ها برای زیبایی مو مفید هستند؟

*ویتامین :A این ویتامین در کره، جگر، اسفناج و هویج موجود است و به چرب‌شدن موهای خشک کمک می‌کند.

* ویتامین 5:B این ویتامین در تخم‌مرغ، ماهی، گوشت و حبوبات غنی و... موجود است و مهم‌ترین و موثرترین ویتامین در زیبایی و سلامت مو است.

* ویتامین 6:B این ویتامین در جگر گاو، ماهی آزاد و... موجود است و از آنجا که ترشح غدد چربی را کم می‌کند برای درمان موهای چرب مناسب است. پروتئین‌ها هم به‌طور کلی در ساخت کراتئین که بن و اساس مو است، موثر هستند بنابراین مصرف گوشت، لبنیات، میوه‌ها و حبوبات در زیبایی مو بسیار مهم است..

مراقبت از مو

اشتباه نکنید، مراقبت بیش از حد مو گاهی به آن صدمه می‌زند. شامپو، تقویت‌کننده و ... باید با طبیعت مو سازگاری داشته باشند. تقویت‌کننده‌ها باید هفته‌ای یک بار استفاده شوند. موهای خشک یک بار و موهای چرب دو بار در هفته شسته شوند. در صورتی که نیاز به شست و شوی بیشتر باشد باید موها طی زمانی کوتاه با شامپویی خنثی بدون افزودن ماده‌ای دیگر شست و شو شوند.‌


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 

توجه به این نکته ضروری است که هرچند مو از سلول های مرده تشکیل شده است ولی خود از وضع درون انسان حاکی می باشد نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است ومو که خود سلولی بی جان است ولی به انسان جان می بخشد تصور یک انسان بدون مو ابرو و مژه که بیشتر به یک روح شبیه است یک تصور ترسناک می باشد.متاسفانه برخی محصولات آرایشی وبه اصطلاح بهداشتی بیش از سودی که به مو برسانند ضرری می رسانند که تا سالها ماندگار و پا برجاست استفاده از مواد نفتی چون پارافین ویا روغنهایی که از ترکیبات آن کسی جز سازنده آن آگاه نیست چون انواع واکس های مو وکرم های مو و... برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست که انتظار ریزش ویا سفید شدن یک دانه مو راهم ندارند استفاده از موادی که هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند..فقط شکم پر کنند وبدن را با فقر مواد غذایی روبرو می کند که خود از عوامل موثر ریزش مو سفید شدن و... مباشد.موادی چون چیپس پفک تخمه و...از همین دسته اند.یکی دیگر از علل بسیار مهم ریزش وضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد که حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان وحتی پزشکان می باشیم استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده ومانع رسیدن مواد غذایی به آن میشود.انجام برخی کارها که البته نیاز به همت والا واراده ای استوار دارد در امر مو از اهمیت زیادی برخودار است به طور مثال کمتر خانواده ای است که برنج این منبع بزرگ ویتامن به خصوص ویتامین های خانواده "ب" را به طور صحیح مصرف کند وآنرا آبکش نکند.ما به پوست برنج که همان سبوس است به چشم ماده ای زائد وکاه صفت نگاه می کنیم در حالی که در گشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست وسیاه شدن مو و... میسازند وحتی اخیرا در اسرائیل از آن قرص های ویتامین "ب" ساخته اند وبا چند برابر قیمت به کشورهای مصرفی می فروشند.بر آن شدیم تا چند دستور راحت که فقط نیاز به کمی رعایت دارد را برای دوستان بیاوریم.

1-سعی کنید که در برنامه غذایی خود از سبزیجات ومیوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون کرفس جعفری کاهو واسفناج توصیه می شود. این مطلب را هم اضافه کنم که اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو منبع عظیم آهن می باشد که باعث تقویت استخوان وناخن ومو می شود. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.

2-بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شود خودداری کرده وبه جای آن از روغنهای مفید گیاهی استفاده کنید والبته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از 3ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یک شامپوی خوب شسته شود.

3-از حنا این گیاه مفید استفاده کنید وبه هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید که دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.

4-شلتوک یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمکرده آن مانند چای استفاده کنید.

5-از رسیدن گرد وخاک ودود به موهایتان جلوگیری کنید که دشمن مو هستند.

سعی کنید موهای خود را با شانه پلاستیکی شانه نکرده وبهترین شانه شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامکان از درجه بسیار گرم ان استفاده نکنید.به علاوه از شانه کردن مو در حمام خودداری

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 

سلامت مو و کاهش روند ریزش آنمطالعات نشان داده اند که مصرف رژیم غذایی غنی از سیلیسیوم، کلسیم و آهن، ریزش مو را کاهش می دهد. سبزیجات برگی سبز به خصوص سبزیجات دریایی، منابع غنی از مواد معدنی هستند و جو می تواند سیلیسیوم موردنیاز را تامین کند.میوه های خشک و آب آلبالو، یکی از منابع غنی آهن هستند. در خانم ها ریزش مو می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل در لوله گوارشی و یا نتیجه ناکافی بودن اسید معده و یا کمبود پروتئین، روی و یا دیگر مواد مغذی باشد.برای مردان ریزش مو می تواند با پیروی از یک رژیم کم چربی کاهش یابد. برخی از دانشمندان معتقدند که مساله ریزش مو در مردان با افزایش سطح هورمون تستوسترون در دوران بلوغ ارتباط مستقیمی دارد یک رژیم غذایی پرچرب و رژیمی که عمدتا از گوشت تهیه شده است با افزایش سطح تستوسترون در خون باعث افزایش ریزش مو می شود. برای مثال در زمان جنگ جهانی دوم که ژاپنی ها از رژیم غذایی فاقد چربی اشباع استفاده می کردند مشاهده شد که در این افراد ریزش مو بسیار کم است ولی درحال حاضر که رژیم غذایی ژاپنی ها به رژیم غذایی غربی ها شبیه شده، ریزش مو درمردان ژاپنی افزایش یافته است مصرف رژیم غذایی کم چربی ریزش مو را متوقف نمی کند، ولی می تواند سرعت ریزش مو را کاهش دهد. کم خونی یکی از علت های اصلی ریزش مو است که برای رفع آن، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر (اگر باردار هستید از آن پرهیز کنید)، گوشت، غلات کامل، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ، خرما و کشمش توصیه می شود. مو به طور عمده از پروتئین تشکیل شده است و به منظور داشتن رشد خوب موها، پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین توصیه می شود.دانشمندان اروپایی دریافته اند که مصرف پروتئین سویا باعث تحریک شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه رشد مو را افزایش میدهد.توفو و شیر سویا از منابع غنی پروتئین سویا هستند. از دیگر منابع غنی پروتئین می توان، پنیر کم چرب، تخم مرغ، ماهی، لوبیا و ماست را نام برد. عنصر دیگری که در ریزش مو تاثیر عمده ای دارد سیلیسیوم است و دانشمندان به دلیل نقش بارز این عنصر، استفاده از آن را در شامپوها توصیه کرده اند که در نتیجه باعث کاهش میزان ریزش مو می شود. سیلیسیوم در لایه خارجی سیب زمینی، فلفل سبز و قرمز و خیار یافت می شود. جوانه حبوبات و غلات و کلاً دانه ها و غلاتی که به طور کامل یعنی با پوست مصرف شوند نیز غنی از سیلیسیوم هستند. ویتامین ث باعث افزایش جذب آهن شده و از آن طریق بر ریزش مو تاثیر می گذارد. در نتیجه توصیه می شود به طور روزانه از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده کنید. ویتامین ای برای رشد موها ضروری است، مصرف کافی آواکادو (میوه ای شبیه گلابی که در مناطق گرمسیری به عمل می آید)، مغزه ها و دانه ها و روغن زیتون می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین ای را تامین کند. درصورتی که ریزش مو مربوط به عملکرد نادرست غده تیروئید باشد،غذاهای غنی از ویتامین آ و ید مصرف کنید. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد ویتامین آ منجر به ریزش مو می شود. ریزش مو هنگامی روی می دهد که رژیم غذایی مصرفی ازنظر داشتن ویتامین های گروه ب فقیر باشد و در میان این گروه ویتامین ب 6 ، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و از میان مواد معدنی منیزیم، گوگرد و روی از اهمیت زیادی برخوردارند. ویتامین های گروه ب به خصوص ب5 یا اسید پنتوتنیک وب3 یا نیاسین برای رشد مو ضروری هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری، کیفیت بافت مو را بهبود می دهد و از خشک شدن مو جلوگیری می کند. غذاهای غنی از ویتامین ب عبارتند از: لوبیا، نخود، هویج، گل کلم، لوبیای سویا، مخمر، مغزه ها و دانه ها و تخم مرغ. بیوتین یکی از عناصر مهم برای سلامت مو بوده که برای سلامت مو و پوست ضروری است و در برخی از مردان حتی از ریزش مو جلوگیری کرده است. منابع غنی بیوتین عبارتند از: مخمر، برنج قهوه ای، بلغور، نخود سبز، عدس، جوی دوسر لوبیای سویا و تخمه آفتابگردان. مصرف ویتامین ث باعث تسهیل خون رسانی به بافت مو شده و در نتیجه، گردش خون پیازچه مو را افزایش می دهد و باعث می شود که پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد. مصرف ویتامین ای موجب افزایش اکسیژن گیری می شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیازچه مو می شود. مصرف روی از طریق افزایش فعالیت سیستم ایمنی، باعث تحریک رشد مو می شود. در آخر از دو اسید آمینه ای نام می بریم که بر روی رشد مو تاثیر می گذارند. لسیتین و متیونین که باعث افزایش کیفیت بافت و رشد مو شده و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

 


با اینکه مو، بخش مرده بدن محسوب می شود، اما بسیار به شرایط جوی و آب و هوایی حساس است. مثلاً در تابستان، اشعه مضر آفتاب، رنگ موها را می برد، رطوبت زیاد هوا باعث وز کردن موها می شود و یا کلر موجود در آب استخرها یا نمک موجود در آب دریاها به مو آسیب های جدی وارد می کند. در زمستان هم به علت سرمای هوا، موها کدر می شوند و درخشندگی خود را از دست می دهند. پس لازم است با توجه به آب و هوایی که در آن زندگی می کنیم، همواره مراقبت های لازم را از موهایمان به عمل بیاوریم تا همیشه موی شاداب، براق و خوش حالتی داشته باشیم. به خاطر داشته باشید که زیبایی چهره هر فردی بیشتر از هرچیزی شادی و درخشندگی موهای او بستگی دارد.در این مقاله نکاتی به شما یادآوری می شود که شاید بیشتر آنها را بدانید یا تجربه کرده باشید و شاید هم بخش هایی از آنها را ندانید، به هر حال دانستن و عمل کردن به این نکات باعث می شود که موهای شما از سلامت بیشتری در فصول مختلف برخوردار باشد.

* موهای زیبا نیازمند یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین است. پس سعی کنید در رژیم غذایی خود به قدر کافی از پروتئین های حیوانی و گیاهی مثل گوشت و مرغ و لبنیات بهره ببرید.

* هرگز موهایتان را بیش از حد نشورید. در دستور مصرف برخی شامپوها ذکر شده است که موهایتان را دوبار بشویید. اما باید بدانید یک بار شستشو برای تمام انواع موها و برای زدودن چربی و کثیفی از روی موها کافی است.

* استفاده از محصولاتی مثل ژل، موس و کرم های مو، درخشندگی مو را از بین می برد و موها را کدر می کند. شما می توانید از یک شامپوی پاک کننده گیاهی، هر دو هفته یک بار برای زدودن باقیمانده مواد آرایشی از موهایتان استفاده کنید.

* استفاده از انواع نرم کننده ها و آب رسان ها بعد از شامپو برای مو ضروری است. چون موها در اثر استفاده از شامپوی تنها خشک و شکننده می شوند اما به خاطر داشته باشید که نرم کننده را فقط به ساقه مو بمالید، نه به ریشه مو.

* موهای رنگ کرده پس از مدتی درخشش و براقی خود را از دست می دهند، بدین منظور استفاده از یک نرم کننده که متناسب با رنگ موی شما باشد، هفته ای یک بار توصیه می شود.

* شوره مو مشکل اغلب خانم هاست و اغلب هم به صورت فصلی بروز می کند. رای حل این مشکل علاوه بر استفاده از شامپوهای ضد شوره معتبر، باید از یک رژیم غذایی سالم مقوی و سرشار از پروتئین استفاده کنید، چون شوره به علت تغذیه نامناسب ریشه موها تولید می شود.

* هنگام شستشو در حمام، ریشه موها سست می شوند و ریزش مو به راحتی صورت می گیرد پس سعی نکنید با شانه و برس به جان موهایتان بیفتید. چون باعث کنده شدن مقدار زیادی مو خواهید شد. مشکل شما با استفاده از مقدار کمی نرم کننده قابل حل است. با استفاده از نرم کننده، موهایتان به راحتی شانه می شود و نیازی به برس کشیدن های سخت نیست.

* بعد از استفاده از نرم کننده ، موهایتان را با آب سرد آبکشی کنید تا باقیمانده آن از سرتان پاک شود، در عین حال موهایتان نرم و براق باقی بماند.

* برای درخشندگی موها، متخصصین، آبکشی مو با سرکه سیب به طور هفتگی را توصیه می کنند. بدین صورت که هفته ای یک بار موهایتان را پس از شستشو با شامپو با سرکه سیب آبکشی کنید، و سپس دوباره با شامپو بشویید.

* موهای وز و خشک را با شامپوها و نرم کننده هایی که دارای ویتامین ٍe ، گیاه آلو و راوپانتول هستند، بشویید تا رطوبت آنها حفظ شود.

* برای باز کردن گره های مو از شانه هایی با دندانه های درشت استفاده کنید. ابتدا قسمت پایینی مو را کمی شانه کنید و به تدریج به ریشه مو برسید. بدین شکل علاوه بر باز شدن گره ها به مو آسیبی نمی رسد.

* قبل از استفاده از بیگودی یا دستگاه های صاف کننده مو، حتماً مو را کاملاً خشک کنید تا به مو آسیب نرسد.

* هرگز از درجه تند و گرم سشوار برای حالت دادن به مو استفاده نکنید. همیشه از درجه متوسط آن استفاده کنید و در انتها مقداری باد سرد به موهایتان بدهید تا درخشندگی و حالت مو حفظ شود.

* اگر موهایتان چرب است، می توانید با گذاشتن کف شامپو به مدت چند دقیقه روی موها این عارضه را در مدت زمان طولانی برطرف کنید، استفاده از شامپوهای مخصوص موی چرب نیز مناسب است. به یاد داشته باشید موی چرب را نباید بیشتر از دوبار در هفته بشویید و در ضمن آب ولرم برای شستشوی موی چرب استفاده کنید، نه آب داغ.

* استفاده از سشوار به طور مداوم به موها آسیب جدی می رساند، شما می توانید با اصلاح و کوتاه کردن نوک موها، هر ۶ تا ۸ هفته به موهایتان تازگی و شادابی را هدیه کنید.

* اغلب موهای صاف و لخت زود چرب شده و حالت خود را از دست می دهند. برای این که بتوانید به طور موقت و تا حمام بعدی این حالت را از بین ببرید، مقداری پودر بچه روی موها بپاشید و سریع موها را شانه کنید.

* از برس مویی برای شانه کردن موهایتان استفاده کنید، چون نه به موهای شما آسیب می رساند و نه باعث تجمع چربی در ریشه می شود و با استفاده از این برس چربی به طور متوازن در تمام طول ساقه مو پخش می شود.

* برای صاف کردن موها و جلوگیری از وز کردن مو هنگام سشوار، حتماً از دهانه سشوار استفاده کنید، چون باعث می شود که باد گرم حقیقی به قسمت مورد نظر بخورد و دیگر قسمت ها را وز نکند.

* برای موهای بسیار فر و وز، فرآورده های ضد وز به شکل لوسیون موسوم در بازار موجود است. می توانید قبل و بعد از سشوار، از این لوسیون به موهایتان بمالید تا وز نکند.

* اشعه مضر آفتاب، رنگ موها را تغییر می دهد. بدین منظور بدون سرپوش مثل روسری یا کلاه زیر نور آفتاب قرار نگیرند در کنار دریا یا استخر هم از کلاه شنا استفاده کنید. همچنین می توانید در تابستان از شامپوهایی که در مقابل اشعه نور آفتاب مقاوم هستند، استفاده کنید.

* مو مثل اسفنج می ماند و هر چیز خارجی که با سر تماس پیدا کند مثل کلر را به خود می کشد. پس قبل از شیرجه زدن در آب استخر، موهایتان را خیس کنید و کمی نرم کننده برای محافظت به ساقه مو بمالید.

* همیشه بعد از شنا موهایتان را بشویید تا باقیمانده کلر یا نمک از موهایتان پاک شود.

* فرو صاف کردن مو به صورت متناوب به مو صدمه می زند سبکی را که می پسندید (مثل صاف یا فر) انتخاب کنید و دست کم شش ماه در یک سبک باقی بمانید.

* برای کاهش مضرات رنگ و فر مش قبل از رفتن به آرایشگاه، به حمام بروید و موهایتان را با مقدار زیادی نرم کننده برای محافظت مو بشویید.

* برای موهای فر و وز، استفاده از شامپوهای تهیه شده از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون و نارگیل بسیار مناسب است.

* اگر موهایتان نازک و کم شده باشد، هر شب با یک برس مویی با دندانه های درشت به آرامی شانه کنید. با این کار جریان خون در اطراف پیاز مو جریان پیدا می کند و رشد مو تحریک و تسریع می شود.

* اگر موهایتان کم پشت است، با شانه کردن آن به روش عکس یعنی از ریشه به ساقه، می توانید حجم مو را زیاد کنید.

* برای حجم بخشیدن به موهای نازک، می توانید از شامپوهای حجم دهنده استفاده کنید.

* به موهایتان کمی استراحت دهید. مرتب آن را سشوار نکشید یا فرآورده هایی مثل ژل یا موس سنگین نکنید.

* همیشه هنگام استفاده از ژل یا کرم مو از مقدار کم شروع کنید و موهایتان را بیش از اندازه لازم به این مواد آغشته نکنید. اگر کم بود، باز جای اضافه کردن هست.

* از نگرانی بپرهیزید، استرس و نگرانی باعث ریزش مو می شود، پس به خاطر موهایتان هم شده آرام باشید.

* برای جلوگیری از وز کردن و خشک شدن موها که در اثر سرمای زمستان و استفاده بیش از حد از سشوار ایجاد می شود، هر هفته از ماسک رطوبت دهنده مو استفاده کنید و از نرم کننده های قوی تر پس از شامپو مصرف کنید.

* حتماً قبل از گذاشتن روسری یا کلاه، موهایتان را کاملاً خشک کنید چون اگر موی شما زیر روسری یا کلاه خشک شود، بسیار بد حالت خواهد شد.

* استفاده از ژل یا کرم حاوی سیلیکون، باعث درخشندگی موهای شما قبل از حالت دادن به آن می شود.

* اگر از کوتاه کردن موهایتان می ترسید و نگرانید که به شما نیاید، آن را در چند مرحله کوتاه کنید.

* موهای صاف یا لخت را به شکل لایه لایه یا لیر بزنید تا کمی پف کند و حالت بگیرد.

* هر چقدر موهای بلند شما زیبا باشد، باید که آن را کوتاه تر از حد کمرتان نگه دارید تا علاوه بر سلامت مو، سلامت جسم شما نیز تأمین شود.

* هرگز رنگ موهایتان را ناگهان و چند درجه تغییر ندهید. شاید باور نکنید، اما این کار باعث سردرد شما خواهد شد. قبلاً اگر می خواهید موهایتان را بور کنید، در چند مرحله این کار را بکنید. در این صورت هم موهای خوش رنگ تری خواهید داشت و هم به موهایتان آسیب نمی رسد.

* اگر موهایتان تغییر کرده و زود چرب می شود و خارش دارد، احتمالاً به خاطر نوع شامپویی است که مصرف می کنید، باید نوع شامپوی خود را عوض کنید. گاهی تعویض و انتخاب شامپوی مناسب، عارضه را به کلی از بین می برد.

* زیاد موها را هنگام شامپو چنگ نزنید، چون غدد چربی را فعال کرده و باعث چرب شدن مو خواهد شد.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

   + پرشین بلاگ - ٥:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳